Ratatouille Tarifi

Mutfağa Giren Herkes Bunları Mutlaka Bilmeli: Hangi Tavada En İyi Ne Pişer?

Favorilerime
Ekle

Aslında yaptığınız yemeklerin tadını pişirme araç ve gereçleriniz çok etkiliyor. Malzeme seçimi ve pişirme yöntemleri ne kadar önemliyse tavalarınız, tencereleriniz ya da fırın kaplarınızın kalitesi ya da o yemeği pişirmeye uygun olup olmadığı da o kadar mühim. Klasik bir yemeğin lezzetini de arttırabiliyorlar üstelik. Bildiğimiz omleti alüminyum bir tavanın içinde pişirdiğiniz haliyle yanmaz, yapışmaz bir tavanın içerisinde pişirdiğiniz hali, dokusu ve lezzeti çok ama çok farklı oluyor.

Gelin şimdi evinizde mutlaka sahip olmanız gereken tavalardan başlayalım bu konuyu anlatmaya. Herkesin evinde mutlaka bulunması gereken tava çeşitlerini, kullanım alanlarını ve hangi yemeğin hangi tavada daha iyi pişeceğini öğrenelim. Daha önce fırın pişirme kaplarından da bahsetmiştik. Onlara da buradan ulaşabilirsiniz: Sandığınızdan Mühim: Fırın Pişirme Kapları Yemek ve Tatlıların Tadını Nasıl Etkiliyor?

Ama şimdi karşınızda tavalar var.

Daha az yağlı yemekler için: Granit tavalar

Yüksek ateşe dahi dayanıyor, yüzeyleri kolay kolay çizilmiyor. Granit tavalar, özellikle son zamanlarda hayatımızın içine girdiler. İyi ki de geldiler. Doğal granit maddesi kullanılarak elde edilen bu tavalar, maliyet anlamında bir tık daha yüksek olsalar da her evde mutlaka bulunması gereken tavaların başında geliyor. Çünkü uzun ömürlü ve sağlığa bir zararı dokunmayan pişirme gereçlerinin başında geliyor.

Isıya uzun süre dayandığı için irmik helvası gibi kavrulan tatlıları, et kavurma gibi yemekleri pişirmek için oldukça ideal. Ek olarak bu tavaların yüzeyleri yapışmıyor. Bu yüzden pancake, krep gibi ürünlerinizi eğer evinizde onlara özel pişirme araçları yoksa tercih edebilirsiniz. Üstelik bu tavayı kullanırken çok fazla yağ kullanmanıza da gerek yok. Çabuk temizlenebiliyor olması da artılarından biri. Bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor. Çizilmiyor ancak hem granit tava hem de diğer tavalarda metal ürünler kullanmamak en sağlıklısı.

Sulu sulu yemekler için: Seramik tavalar

''Aman çizilmesin, aman dökülmesin'' diye çok da üzerine düşünmemeniz gereken bir tavadır seramik tavalar. Granitlere nazaran çizilebilir bir yüzeye sahip olsalar da tahta karıştırma aletleriyle ya da silikonlu karıştırma aletleriyle kullanıldığında uzun vadeli olarak kullanılabiliyor. Sulu sulu kalmasını istediğiniz yemekleri, soslu ya da peynirli yemekleri özellikle seramik tencerelerinin içerisinde pişirebilirsiniz.

Hemen hemen granitle aynı görevi gördüklerini de belirtelim. Granite göre daha bütçe dostu olsalar da kullanım ve temizlik açısından farklılıkları var. Seramik tencereler bulaşık makinesine girmiyor. Belirtelim.

Özellikle et yemeklerine ve fırında pişen sebze yemeklerine: Demir döküm tavalar

Lezzet denilince akla gelen ilk pişirme gereçlerinin başında demir döküm tavalar geliyor desek abartmış olmayız. Bu tavalar yüksek ısıya dayanabiliyor, ısıyı eşit miktarda her yere dağıtıyor. Ağır ağır sebzelerin, etlerin sularını kaybetmeden pişirilmesine yardımcı oluyor. Fırına giriyor, nefis sebze ve et yemeklerinin çıkmasının kahramanı oluyor. Yeri geliyor içinde kurabiye, brownie dahi pişiyor. Kısacası bir mutfakta tüm yemeklerin ve tatlıların hatta ekmeklerin lezzetini ikiye katlayan bir gereç varsa o da demir döküm tavadır.

Ancak demir döküm tava kullanım açısından biraz hassas bir yapıya sahip. Dökme demirden elde edilen bu ürün çok çabuk çizilebiliyor, çizildiğinde de kullanım açısından birçok risk taşıyor. Bu nedenle demir döküm tavalarınızı göz bebeğiniz gibi koruyun, kollayın.

Demir döküm tavalar hakkında merak edilenler için: Mutfağında Demir Döküm Gereç Olan Herkesin Bilmesi Gereken 6 Şahane Bilgi

Adım adım temizleme yöntemleri için ise: Sandığınız Kadar Zor Değil: Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Kullanılmadığı alan yok: Teflon tavalar

Hemen hemen her evde bulunan, diğer tavalara göre daha uygun fiyatlı teflon tavalardan bahsetmesek olmazdı. Teflon tavalar içinde her türlü yemeğin piştiği, ısıtıldığı tavalardan. Metal hiçbir ürün değdirilmediği ve doğru ısılarda kullanıldığında ömrü sanılandan daha bir uzun oluyor. Diğer tavalara nazaran daha hafif oldukları için havaya sebze atmalı tariflerinizi bu tavaların içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Aman dikkat! Teflon tavaları yağlamadan ve çok yüksek sıcaklıklarda kullanmayın. Onlar için de önerilerimizi şuraya bırakalım: Teflon Tavaları Mahvettiğini Bilmediğiniz 11 Fena Hata

Mükemmel omletler için: Yanmaz ve yapışmaz tavalar

Hemen hemen tüm evlerde bulunan, teflon tavalar gibi tüm yemeklerde kullanılabilen bir diğer ürün ise yanmaz yapışmaz tavalar. Bu tavalarda şahane krepleri kahvaltılarınıza konuk edebilir, mükemmel omletler için yine onlardan destek alabilirsiniz. Az yağ kullanılıyor olması, yüzeyinin çok zor kir tutmasıyla da artı puanları üzerine topluyor.

Daha kızarmış lezzetler ve nefis soteler için: Çelik tavalar

bonappetit.com

bonappetit.com

Üzeri kızarmış, çıtır çıtır olmuş balıklar, tavuklar mı yapmak istiyorsunuz? Eliniz çelik tavalardan başkasına gitmesin. Kabul, ısıyı çok hızlı bir şekilde iletiyorlar. Ancak sebze sotelemek için de kızarmış yiyecekler yapmak için de şahane bir gereç oldukları kesin. Çelik ürünler oldukları için çabuk kararma ya da yanma potansiyelleri yüksek. Yüzeyleri de çok çabuk çizilebiliyor. Bu yüzden dikkatli kullanılmaları şart.

Sucuklu yumurtalar, muhlamalar için: Bakır tavalar

muhlama-tarifi

Vee listenin sonunda geleneklerimizin bize armağanı, yüzyıllık gereçlerden bakır tencereler var. Bakır tavalar özellikle muhlama gibi ya da sucuklu yumurta gibi lezzetin buram buram hissedileceği tariflerde kullanılıyor. Tereyağı yakmak ya da sos yapmak için de bire birler. Ancak kullanımları sırasında çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakmamak, belli aralıklarla da kalaylamak gerekiyor. Bizden söylemesi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

oguzk8 Aralık 2017 19:47
inanılmaz kötü, hiç araştırma yapılmadan yazılmış bir yazı; 1) granit çok sağlıklıymış. granit tavalarla teflonların hammadesi aynıdır. önce seramikleri çıkardılar sonra tutmayınca bu granitler çıktı ikisi de göz boyama kullanılmasın lütfen, 2) çelikler çok çabuk çiziliyormuş, çelik kararıyormuş yanıyormuş çiziliyormuş, en sağlıklı malzeme çeliktir fiyat performans olarak geçiniz, 3)yanmaz yapışmaz tava diye bir tava çeşidi mi varmış, profesyonel mutfaklarda kullanılan tavaları kastediyorsunuz sanırım onlar da çelik-demir bazlıdır
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?