Tüm Kışı Hasta Olmadan Geçirmenize Yardımcı Olacak Doğal Antibiyotik Yapımı

Favorilerime
Ekle

Enfeksiyonları hızlı bir şekilde tedavi etmesi ve birçok hastalığı çabuk bir şekilde iyileştirmesi sebebiyle antibiyotikler en fazla kullandığımız ilaçların başında geliyor.

Ama antibiyotiklerin bilinçsizce ve çok sık kullanılması da büyük problemleri beraberinde getiriyor. Sağlığımıza fayda yerine zarar bile verebiliyor. Diğer yandan enfeksiyonları tedavi ederken ağır kimyasal yapısı bazı bünyelerde alerjiye yol açabiliyor, yararlı bakterileri de yok edebilip bağışıklığı düşürebiliyor, böbrek ve bağırsaklara zarar verebiliyor.

Bu yüzden uzmanların uyarısı antibiyotikleri sadece doktor reçetesi ve uyarıları dahilinde kullanmanız.

Bunun diğer bir yolu ise kimyasallara hiç bulaşmadan evde kendi doğal antibiyotiğinizi yapmanız. Zira doğal malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz bu karışım sizi antibiyotiklerin olası zararlarından olduğu kadar soğuk algınlığı gibi mikrobik hastalıklardan da koruyor.

Üstelik hazırlaması da çok basit.

Antibiyotik kullanımında Avrupa birincisiyiz, üstelik yanlış ve bilinçsizce kullanıyoruz

Uzmanlar sık sık uyarıyor, bilinçsiz ve sık sık alınan antibiyotikler günümüzde büyük bir sorun haline gelmiş durumda. Antibiyotiklerin etki etmeyeceği durumlarda kullanılması antibiyotik direncine sebep oluyor ve bu da ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlere yol açıyor. Diğer bir deyişle zamanla mikroplar antibiyotiğe karşı direnç kazanıyor ve bir sonraki kullanımda etkisi azalmakla kalmıyor hastalığı da tam olarak iyileştirmiyor, en ufak bağışıklık zayıflamasında hastalık tekrar ortaya çıkıyor.

Türkiye'nin antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olması da durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden doktorlar ısrarla gereksiz antibiyotik kullanımının en sık olduğu alanlardan birinin viral enfeksiyonlar olduğunu ve virüslere bağlı olarak meydana gelen enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmayacağını vurguluyor.

Yani hafif bir soğuk algınlığı geçiriyorsanız, boğazınız ağrıyor, öksürüyor, hapşırıyorsanız doktor önermediği sürece antibiyotiğe hemen başvurmayın.

O yüzden gelin antibiyotik etkisine sahip doğal bir şifa kaynağını evde kendimiz yapalım.

Ev yapımı doğal antibiyotik tarifi

Önceden uyaralım bu karışım ağır hastalıklar, ciddi enfeksiyonlar için değil. Basit soğuk algınlığı, nezle, gribal enfeksiyonlar geçirenler, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, sık hastalanıp sık antibiyotik kullananların tercih edebileceği bir seçenek daha çok. Doktor Ender Saraç'ın da tavsiye ettiği bu doğal antibiyotik yapımı ise şöyle...

Malzemeler:

 • 3 dal taze sarımsak, mevsimi değilse ya da bulamazsanız 3 diş kuru sarımsak
 • 1 adet limonun suyu
 • 2 parmak ucu taze zencefil, yoksa 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • Yarım defne yaprağı
 • Dövülmüş karanfil
 • Nasıl Yapılır?

  wikihow

  wikihow

  Tüm malzemeleri karıştırıp havanda iyice ezin. Ya da dileyenler blenderda da karıştırabilir. İçinde bolca zencefil olduğu için hafif acı olan bu karışımı küçük bir kavanoza doldurun ve buzdolabında saklayın.

  Nasıl Kullanılır?

  Her gün sabah-öğlen-akşam yarım tatlı kaşığı kullanabilirsiniz. 6 yaşından büyük çocuklar ise günde bir defa bir tatlı kaşığı içebilir. Daha küçük çocukların kullanmaması, eğer kullanacaksa mutlaka bir doktora görünmesi gerekiyor.

  Karışımın içindeki beş maddenin beşi de vücutta zararlı mikroorganizmaların üremesini engeller. Faranjiti olanlar, sinüziti olanlar, üst solunum yollarında problem olanlar, sık sık nezle, grip olanlar bu karışımı kullanarak antibiyotiği olan ihtiyacı azaltabilirler.

  Ama tabii ki son karar doktorunuza ait. Antibiyotiğin gerekli olup olmadığına doktorunuz karar vereceği önce mutlaka doktorunuza görünün. Antibiyotik almanıza gerek yok derse ve karışımın içindeki malzemelere karşı herhangi bir alerjiniz yoksa gönül rahatlığıyla tüketebilir, kışın hastalıklarla mücadelede onun büyük yardımını görebilirsiniz.

  Şifa olsun.

  Kaynak: YouTube


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?