patates-puresi-puf-noktalari

Ana Yemekleri Kıskandıracak Mükemmel Patates Pürelerinin Sırrı 10 Nefis Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Ana yemeklerin yanında, özellikle et yemeklerinin yanında leziz mi leziz bir garnitür olan patates püresi bazen öyle hal alır ki ana yemekten bile rol çalar, yanındaki köfteden, rostodan, tavuktan daha fazla alkış alır sofrada.

Her halini sevdiğimiz patatesin bir mucizesi olan püreyi her ne kadar hemen herkes evde kolayca yapıyor olsa da onu bu ayakta alkışlanacak hale getiren püf noktaları var. Zira her patates püresi aynı lezzette, aynı kıvamda olmuyor, bazısı insanı derinden bile üzebiliyor.

Püreniz bazen çok sıvı, bazen lapa gibi sert oluyorsa ve ona kremamsı, pürüzsüz bir kıvam verip lezzetiyle yiyen herkesi şaşırtmak istiyorsanız bu püf noktalarını mutlaka bilmelisiniz.

Patateslerin pişerken dağılmaması için kabuklarını ilk başta soymayın

Patateslerin haşlanırken suyun içinde dağılmamasını istiyorsanız onları kabuklarıyla haşlayın. Önceden kabukları nemli bir bezle silmeyi unutmayın. Ardından soğuk suya tutarak kabuklarını soyun. Kusursuz patatesleriniz olacak ve tam kıvamında bir patates püresi elde etmiş olacaksınız.

Haşlama suyunu dökmeyin ve püreye ekleyin

Nasıl haşlama suyunun makarnaya eklenmesinin ona ayrı bir lezzet verdiği söyleniyorsa aynı şey patates püresi için de geçerli. Patatesleri haşladığınız suyu dökmeyip patatesleri ezerken üzerine çok az miktarda ilave ederseniz daha lezzetli ve kıvamlı bir püre elde edersiniz.

Ezerken, karıştırırken blender kullanmayın

Her ne kadar büyük kolaylık gibi gelse ve işinizi hızlandırsa da patates püresi yaparken blender gibi mutfak aletlerini kullanmayın. Bunun yerine çatal, ezme kaşığı gibi aletler kullanın ve yavaş yavaş ezin. Nitekim blenderda ezmeyi tercih ederseniz patatesin içindeki nişasta bozulacağından püreniz yapışkan bir kıvamda olacaktır.

Patatesler haşlanırken içine zerdeçal ekleyin

Tuz, karabiber dışındaki baharatlar pürenize farklı bir lezzet katacaktır. Bunlardan biri de zerdeçal. Eğer haşlama suyuna zerdeçal eklerseniz hem sapsarı rengiyle kalpleri çalacak bir püre elde eder, hem de tadına doyum olmayacak bir lezzete sahip olursunuz.

Patateslerin eşit boylarda olduğundan emin olun

Patates farklı boyutlarda olursa pişme süreleri de birbirinden farklı olacaktır. Diğer bir deyişle küçük olanlar piştiğinde büyükler henüz pişmemiş olacaktır. Bu da pürenizin kıvamını bozar. Kısacası pürenin kıvamının tutması için patateslerin aynı boyda olup aynı sürede pişmesine dikkat etmelisiniz.

Pürenin sulu olmaması için fazla suyun hepsinin buharlaşmasına dikkat edin

Püreniz son aşamada sulu ve nemli oluyorsa bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Patatesleri haşlarken ilk aşamada haşlanacağından fazla su koymamanız gerek. İkinci dikkat etmeniz gereken nokta ise suyun hepsinin buharlaşmasına özen göstermek. Sonuçta pofuduk ve tam kıvamında bir patates püresi elde edeceksiniz.

Süt ve krema asla soğuk olmamalı

Süt, krema gibi süt ürünlerini püreye eklerken mutlaka oda sıcaklığında olmalı. Buzdolabından çıkarır çıkarmaz tarifinize eklemeyin. Zira patatesin sütü tam olarak emmesi için onun ılık olması gerek. Yoksa lezzetsiz bir püreniz olur.

Tereyağını her zaman önce eklemelisiniz

Bunun sebebi tereyağının patatesin nişastalı yapısını kırması. Ancak bu şekilde püreniz kadife gibi bir yüzeye sahip olabilir.

Şu formülü unutmayın: 450 gram patatese 200 gram tereyağ

Kaygan formda, hafif lezzette bir patates püresi elde etmek istiyorsanız patates miktarı ve tereyağ oranını doğru ayarlamalısınız. Fazla eklenen süt, krema gibi malzemeleri daha fazla patatesle düzeltebilirken bunu düzeltmenin yolu pek yok çünkü. Bu yüzden tavsiye edilen 450 gram patatese 200 gram tereyağ formülünden şaşmayın.

Lezzetini farklılaştırmak ve mükemmelleştirmek için haşlama suyuna yarım soğan ekleyin

kaluhiskitchen

kaluhiskitchen

Dış zarı çıkarılmış yarım bir soğanı patatesleri haşlarken suyuna atın. Patatesler ezilecek kadar yumuşayınca soğanı çıkarın, suyu süzün ve her zaman olduğu gibi patatesleri ezin. Bu yöntemin patates püresine kattığı farklı lezzeti başka hiçbir yerde bulamayacaksınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?