Değil Dün Akşam Bu Öğlen Ne Yediğini Unutanlara 10 Hafıza Güçlendiren Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Hafıza dediğin bir garip dünya aslında. Ne anılar, ne unutulmaz zamanlar saklı onda.

Söz konusu bir de akılda tutulması gereken onlarca bilgi olunca daha da ilginçleşiyor durum. İş için hazırlamanız gereken bir sunumu ezberlerken ya da okulda sınavlar kapıya dayanıp da çalışmaya başladığınızda mesela, zorlanıyorsunuz.

Oysa biraz daha sağlıklı beslenerek hafızanızı güçlendirebilir, beyninizin sağlıkla işlemeye devam etmesini sağlayabilirsiniz. İşte bu yiyecekler tam da bunun için desteğe geldi.

Unutmadan, dilerseniz hafızanızı güçlendirmeye yarayan içeceklere de göz atabilirsiniz.

Bakın, unutmadık.

Evden eksik etmemek için bir neden daha: Yumurta

huffingtonpost

Her buzdolabının demirbaşı, neredeyse bütün hamur işlerinin, kahvaltıların olmazsa olmazı yumurtayı sevmek ve yemek için bir nedenimiz daha var artık.

Kendisi hafızayı güçlendirme konusunda da bizi yalnız bırakmayan yiyeceklerden. İçinde B12 vitamini olması en önemli etkenken vücudumuza A ve D vitaminlerini de sağlıyor olması beynin düzenli ve sağlıkla çalışmasına katkıda bulunuyor tabii.

Sadece siyah çayı unutturur: Yeşil çay

health.harvard

Çay içmeyi çok seven insanlarız, doğruya doğru. Ama genelde çoğumuz siyah çay düşkünüyüz. Oysa yeşil çayın çeşit çeşit faydası, yanı başımızda demlenmeyi bekliyor.

Neden mi önemli yeşil çay? Çünkü bu güzelim çayın içinde bulunan teanin adlı bir madde, beynin çeşitli bölümleri arasındaki bağlantının artmasını sağlıyor, bu da konsantrasyonun artması ve hafızanın güçlenmesinde çokça yardımcı oluyor.

Bunu bilmeyen yok ama: Ceviz

Şeklinin beyne benzetilmesi nedeniyle zaten kendisinin beynimize iyi geldiğini çoktandır bildiğimiz cevizde sıra.

Kendisinin bu süper gücü içindeki çoklu doymamış yağ asitlerinden geliyor. Sadece hafızayı güçlendirmekle kalmayan ceviz, aynı zamanda odaklanma ve sinirleri kuvvetlendirme konularında da pek yardımcı oluyor.

Yeşil sebzelere güvenin: Ispanak ve brokoli

mybizzykitchen

Yeşil sebzelerin nasıl da sağlık dolu olduğunu biliyoruz aslında. Ama hafızaya iyi geldiklerini öğrenmemiz de iyi oldu hani.

Hafızayı güçlendirmeye nasıl yardımcı olduklarına gelirsek, öyle her yerde kolay kolay bulunmayan K vitamini bakımından zengin olmalarından geliyor bu yetenekleri.

K vitamini sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını, fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesini sağlıyorlar. Hafızamız da daha bir güçleniyor tabii.

Hafızada yer eder: Portakal ve limon

racheleats.wordpress

Portakal ve limonun C vitamini konusundaki namını duymayan yoktur diye tahmine diyoruz. İşte o bolca C vitamini sayesinde de bu iki güzelim meyvenin hafızayı güçlendirme konusunda yardımcı olduğunu söylüyoruz.

Çünkü C vitamini hem güçlü antioksidan özelliği hem de canlandırıcı etki yaratması nedeniyle beyne iyi geliyor, algılama gücümüzü artırıyor. Okuduğumuzu anlama ve sindirme sürecimiz hızlı bir şekilde ilerliyor. Tam anlamıyla öğrenilmiş ve algılanmış bir bilgi de çabuk unutulmuyor tabii.

Protein şart: Süt ve süt ürünleri

bosphorusshipsupply

Hafızayı güçlendirme konusunda proteinden de destek almadan olmazdı. Kendisi, bir anda olmasa da uzun vadede güzel güzel enerji oluyor vücuda. Kendinizi daha dinç, daha sağlıklı hissetmenize olanak sağlıyor.

Sağlam kafa da sağlam vücutta bulunduğundan beyne faydası da yadsınamaz bir gerçek halini alıyor. Beyin fonksiyonları sağlıklı bir şekilde işlemeye devam ediyor, hafızamız da anılardan tutun da yeni yeni öğrendiğimiz bilgilere kadar hepsini bir bir kaydetmeye tüm hızıyla devam ediyor.

Tüm bunları yaşamak için de süt ve peynir gibi besinleri öğünlerimizden eksik etmememiz gerekiyor.

Salataya da nasıl yakışır: Kırmızı lahana

simplyrecipes

Kırmızı lahana öyle her eve düzenli olarak giren bir yiyecek değil ne yazık ki. Oysa içinde fisetin adlı bir madde bulunuyor onun ve bu madde sayesinde hafızayı güçlendiriyor zaman içinde.

Öyle ki bu maddenin Alzheimer hastalığı üzerinde bile gelişimini durdurucu etki gösterdiği biliniyor.

Anlayacağınız bugüne kadar ona pek değer vermemiş olsanız bile bugünden sonra kırmızı lahanayı eksik etmeyin sofranızdan.

Tanışmanın vakti geldiyse demek: Gingko biloba

helloteacup

Gingko biloba, en çok yapı yapılarak tüketilen bir bitki. Adını ilk kez duymuş olabilirsiniz, hazır duymuşken unutmadan gidin bulun onu. Zaten sonrasında hiçbir şeyi unutmanız mümkün olmayacak. :)

Kendisi kan damarlarını genişletmesiyle tanınıyor. Bu sayede beyne giden kan akışını da artırıyor. Daha sağlıklı çalışan bir beyin de güçlü bir hafıza sağlıyor haliyle.

Nereden bulurum derseniz, güvenilir aktarlardan ve büyük marketlerden ona ulaşabilirsiniz.

Hep unutuyorsunuz içmeyi: Bol su

pamper.my

Yaz aylarında susuzluk daha çabuk bastırdığından bir nebze de olsa hatırlıyoruz ama havalar soğuyunca iyiden iyiye unutuyoruz su içmeyi. Oysa o bize her şeyi nasıl da hatırlatmak istiyor.

Beynimizin sağlıkla işlemesi için en önemli şeylerden biri su. Çünkü beyindeki her bölümün daha hızlı çalışmasına katkı sağlıyor. Uzun süreler susuz kalındığında ise beynin çalışması yavaşlıyor. Tabii tüm bunlardan hafızamız da aynı şekilde etkileniyor.

Bu yüzden siz en iyisi bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Omega 3'ünüz eksik olmasın: Balık

Somon Tarifi

Tam bir omega 3 kaynağı olan balık da hafızayı güçlendirmede oldukça aktif rol alan yiyeceklerden. Çünkü omega-3 yağ asitleri de beyin fonksiyonlarımızın sağlıkla devam etmesine destek oluyor.

Öyle ki düzenli omega 3 alımının Alzheimer hastalığına yakalanma riskini bile azalttığı söyleniyor.

Önemli bir not: Tüm bu yiyecekler düzenli olarak tüketildiğinde hafızanızın güçlenmesine önemli katkılarda bulunabilir. Ancak bildiğiniz gibi her yiyecek herkese iyi gelmez. Bu nedenle düzenli olarak tüketmeye karar verdiğiniz ve sizin sağlık durumunuza göre riskli olabileceğini düşündüğünüz yiyecekler varsa mutlaka ama mutlaka öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Unutmayın, sağlık her şeyden önce gelir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?