Adeta Bir Şef Gibi Tatlılar Hazırlamanızı Sağlayacak 12 Nefis Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Kekler, pastalar, kurabiyeler, brownie'ler, cupcake'ler... Hepsine ayrı ayrı bayılıyoruz, o kesin. Kendimiz sevdiğimiz kadar gelen misafirlere, konu komşuya, sevdiklerimize en güzellerini, en lezzetlilerini yapmak ve onları da mutlu etmek istiyoruz. Ama bazen çok da istediğimiz gibi olamıyor yaptığımız tatlılar, hamur işleri...

Nerede hata yapıyoruz ki?

Aslında bunların çok kolay çözümleri, bildiğinde hayat kurtaran çok çok basit püf noktaları var. Bunları bildikten sonra her yaptığınız tatlı tam kıvamında olacak, insanlar parmaklarını yerken siz de kendinizi adeta bir pasta şefi gibi hissedeceksiniz.

Mutfak önlüklerini taktıysak başlayalım.

Not: Tatlı yapımını kolaylaştıran diğer püf noktaları için şu içeriğimize de bakmak isteyebilirsiniz

Hava baloncuklarını önlemek için fırına koymadan önce kek kalıbını tezgaha birkaç kez vurun

livestrong

Böylelikle kek karışımı içinde kalan hava dışarı çıkacak ve kek üzerinde kalan hava baloncuklarından da kurtulmuş olacaksınız.

Kekin pişip pişmediğini öğrenmek için kürdan kullanın

olivethis

Eğer keke batırdığınız kürdana kek parçaları yapışıyorsa hazır değil demektir. Tarifteki pişme süresini bu seferlik boşverebilir ve biraz daha bekleyebilirsiniz. Ta ki kürdana hiçbir şey bulaşmayana kadar...

Kurabiyelerin kenarları sertleşmeye başladığında fırından çıkarın

cookingupgrades

Eğer fırından çıkarmak için tümünün sertleşmesini beklerseniz yerken dişlerinizi dökebilirsiniz :)

Karışıma eklemeden önce çikolata ya da meyve parçacıklarının tamamen unla kaplandığından emin olun

honeyvillefarms

Böylelikle bu parçalar dibe çökmez ve tat da daha eşit şekilde dağılmış olur.

Silikon pişirme altlığı kullanmaya özen gösterin

ruthiehart

Hamur açma altlığı olarak da kullanabileceğiniz silikon pişirme altlıkları sadece sonrasında size temizlik kolaylığı sağlamıyor, aynı zamanda kurabiyelerin de eşit derecede pişmesine yardımcı oluyor.

Unu ölçü kabına direkt doldurmayın, kaşıkla ölçü kabına koyun

youtube

Tarife koyacağınız unu ölçeceğiniz zaman ölçü kabını direkt olarak unun içine batırmayın. Bunun yerine kaşık yardımıyla ölçü kabına doldurun ve bıçakla fazlalıkları sıfırlayın. Tabii ölçüsü şaşsın istemiyorsanız...

Tatlı diye tuz koymaktan çekinmeyin

organics

Tuzun tatlıları nasıl lezzetlendirdiğini bir bilseniz... Mesela pastanızda çikolata tadının daha baskın olması için tuz ekleyebilirsiniz. Yani tuz, tatlılardaki şekerli tadı daha da baskınlaştırma özelliğine sahip. Aklınızda olsun.

Pasta üzerine kaplama yapmadan önce kekin soğuması için ona yarım saat tanıyın

koshercamembert

Eğer keki kabından soğumadan çıkarırsanız hem kek dağılır, hem de üzerine yaptığınız kaplama erir. Yani tüm emekleriniz boşa gider. Bu yüzden fırından çıktıktan sonra yarım saat bekleyin ve sonra kalan işinizi bitirin.

Unu eledikten sonra tarife eklemeniz günün sonunda büyük fark yaratacaktır

gretchensbakery

Üşenmeyin, unu direkt olarak tarife eklemek yerine onu elekten geçirin ve o şekilde malzemelerle buluşmasına izin verin. İster kek olsun, ister turta elenmiş unla yaptığınız tatlının tadının çok daha farklı olduğunu fark edeceksiniz.

Eritilmiş çikolatayı inceltmek için Hindistan cevizi yağı kullanın

kitchen.nutiva

Eğer eritilmiş çikolatayı kaplama için kullanacaksınız inceliği önemli. Onu ince hale getirmenin yolu ise bir damla Hindistan cevizi yağı eklemekten geçiyor. Bir-iki damla yeterli olacaktır, sadece çok fazla kaçırmamaya dikkat edin, yeter.

Şekerli kurabiyeleri fırına koymadan önce 15 dakika buzdolabında bekletin

pinterest

Böyle yaparak tereyağının fırında erimesini önlediğiniz gibi aynı zamanda kurabiyelerinizin şeklinin daha mükemmel olmasını sağlarsınız.

Hamurun kabarması için kuru ve sıcak bir ortam bulamazsanız önceden ısıtılmış fırında çok az bekletin

thefreshbeet

Fırının sıcaklığını 90 dereceye getirin. Isındıktan sonra kapatın. Sonrasında hamuru fırına koyun, kabarana kadar bekleyin. Bu kadar basit.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?