rafine-sekerli-yiyecekler-islenmis-yiyecekler-shutter-1

Yakın Zamanda Menopoza Giren ve Girecek Herkesin Vazgeçmesi Gereken 9 Alışkanlık

Favorilerime
Ekle

Menopoz deyince akıllara hemen buhranlar, ateş basmaları, ruh halindeki hızlı değişimler geliyor. Oysa her kadının belirli bir yaştan sonra başına gelen, en doğal durumlardan biri menopoz.

Bu dönemi de ağız tadıyla, rahat rahat geçirmeniz de pek mümkün. Menopoza gireceğim yakında ya da girdim diye düşünüp kendi kendinizi sıkmanın hiç anlamı yok. Hayatınızda açılan bu yepyeni ve güzel döneme merhaba demek varken kendinizi üzdüğünüze değer mi hiç?

Daha önce size bu dönemde faydalı olabilecek bitki çaylarını bir bir sıralamış, menopozun vücudunuzda oluşturabileceği olumsuz etkilerden çaylardan destek alarak uzaklaşılabildiğini anlatmıştık zaten. Ama bu kadarla yetinmek olmaz dedik, yeme alışkanlıklarınıza şöyle bir düzen verirseniz nasıl daha da mutlu olabileceğinizi bilin istedik.

Buyursunlar...

Yediğiniz yemekleri büyük porsiyonlara koymaktan vazgeçin, küçük porsiyonlara geçin

null
Menopoza giren kadınların vücudunda birçok değişiklik meydana geliyor ve bu, uzun ya da kısa vadede kendini belli etmeye başlıyor. Bunların başında gelen kilo probleminin nedeni ise menopoza girildikten sonra vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarının azalması.

Eğer yediğimiz yemeklerin miktarlarını azaltmaz ya da spor yapmazsanız bugüne kadar kilo yapmamış o yemekler, size kilo yapmaya başlayabilir, aklınızda bulunsun.

Yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durun

null
Bol yağda kızartılan yiyeceklerden, içinde kendinden trans yağ bulunan işlenmiş gıdalara kadar her türlü yağlı yiyeceği fazlaca tüketmemeniz önemli.

Patates kızartmasından sucuğa kadar uzanan bu kalabalık yağlılar listesi, vücudunuza her zamankinden daha büyük yük olabilir. Çünkü hormonlarınız yeni düzene alışmaya çalışırken bir de onu yağlı yiyeceklerle yormanız yanlış olacaktır.

Bu yüzden menopozla birlikte daha hassas hale gelecek kalp ve damar sağlığınızı kötü etkileyecek yağlı gıdalardan kaçının, agresiflikten uzak, huzurlu bir menopoz dönemi geçirin.

Rafine şekerin kullanıldığı yiyecekleri de olabildiğince yememeye çalışın

null
Menopoz döneminde sinirlerinize pek hakim olamayabilir, duygu dalgalanmaları yaşayacağınız için kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Ama bunun önüne geçmek için bolca şekerli yiyeceklere kendinizi kaptırmayın.

Çünkü o şekerli yiyecekler sizi mutlu etmeyecek aksine, vücudunuzun kendini yeniden tanıyacağı bu güzelim sürece zarar verecektir. Bunun yerine meyvelerden doğal şeker alarak modunuzu yükseltebilir, enerjinize enerji katabilirsiniz.

Kalsiyumun önemini görmezden gelmeyin

Keten Tohumu Zararları

Menopozun uzun vadede getirdiği en üzücü sonuçlardan biri, ne yazık ki osteoporoz, yani kemik erimesi oluyor.

Bu durumdan en az zararla çıkmak için de menopoza giren ya da yakın zamanda girecek olanların kalsiyumun önemini görmezden gelmemesi gerekiyor.

Yalnız dikkat, kalsiyum deyince akla hemen süt ve süt ürünleri gelse de menopozun ilerleme sürecine göre kimi zaman doktorlar sütten uzak durulması gerektiğini bile söyleyebiliyor. Bu nedenle eğer menopoz dönemindeyseniz ya da yakın zamanda bu döneme girecekseniz vücudunun kalsiyum ihtiyacı ve bu ihtiyacı nasıl karşılayabileceğinizle ilgili olarak en doğruyu bilgiyi alabilmek adına doktorunuza danışmanızda fayda var.

Süt dışında, susam, badem ve keten tohumu gibi besinler de kalsiyum bakımından zengindir, aklınızda bulunsun.

"Kalsiyum başka nerelerde var acaba?" derseniz sizi şu yazımıza doğru da alabiliriz. :)

D vitamini alabileceğiniz yiyecekleri asla es geçmeyin, bu konuda sadece güneşe güvenmeyin

Kalsiyum demişken D vitamininden bahsetmeden olmaz. D vitamini de en az kalsiyum kadar önemli kemikler için. Bu da menopoz dönemindeki önemini artırıyor kendisinin.

Menopoz döneminde D vitamini bakımından zengin balık, balık yağı ve yumurta gibi yiyeceklere hayatınızda daha çok yer açın. Olabildiğince düzenli bir şekilde ama aşırıya kaçmadan yemeye özen gösterin.

Çünkü her zaman güneşten alınmıyor D vitamini ne yazık ki.

Belki de o çok sevdiğiniz baharatlardan vazgeçmeyi öğrenin

null
Bu dönemde özellikle pul biber ve karabiber gibi vücudunuza girince hararet yaratacak baharatlardan uzak durmalısınız. Aksi halde zaten menopoz dolayısıyla bir artıp bir azalan vücut ısınız iyice dengesizleşir. Kendinizi bunalmış hissedersiniz.

Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durun

Baharatlardan uzak dururken aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden de vazgeçmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü bu tür gıdalar da, özellikle sıvı olanlar vücudunuzun ısısını bir anda artırarak sıcak basmalarına neden olabilir.

Bu yüzden çorba, sıcak çikolata, bitki çayları ve benzeri birçok besini yiyip içerken aşırı sıcak olmamalarına, mümkünse ılımaya başladıktan sonra içmeye özen göstermelisiniz.

Alkollü içecekleri tüketmekten vazgeçin

Alkollü içecekler de menopoz döneminde daha büyük tehlike arz etmeye başlayanlardan. Vücudu daha dirençsiz hale getirebileceği gibi sıcak basmalarına da neden olabiliyor. Bu da kendinizi daha huzursuz, agresif ve stresli hissetmenize yol açıyor.

Dolayısıyla bu kötü alışkanlıklardan vazgeçmeniz ve kendinizi bol bol su içmeye vermeniz çok daha doğru, tahmin edebileceğiniz gibi.

Ve son olarak, spor yapmaktan korkmayın

null

En başından beri söylediğimiz gibi, menopoz dönemiyle birlikte başlayan kemik erimesindeki artışın önüne geçmek, kalp ve damar rahatsızlıklarından korunabilmek ve daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilmek için spor yapmanız şart.

Tabii bu konuda, özellikle de daha önce spor yapmışlığınız yoksa mutlaka bir danışmandan yardım almalı, ağır ve tehlikeli hareketler yapmanıza neden olacak sporlardan kaçınmalısınız.

Önemli bir not: Menopoza giren ve yakın zamanda girecek olan herkesin bilmesi gereken yeme alışkanlıklarını bir bir sıraladık ama elbette siz, doktorunuza başvurmadan hayatınızda köklü değişikliklere gitmemelisiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?