Muhtemelen Daha Önce Size Kimsenin Bahsetmediği 12 Müthiş Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Pratik bilgiler köşemizde bugün evde, özellikle mutfakta, büyük olasılıkla daha önce denemediğiniz ama denedikten sonra koşup konu komşuya anlatmak isteyeceğiniz hayat kolaylaştıran bilgiler var.

Bu pratik bilgileri öğrendikten sonra evdeki sıradan nesnelere artık farklı gözle bakmaya başlayacak, "Aa bu, bu işe de mi yarıyormuş?" diye hayatı sorgulayacaksınız.

İzninizle ufkunuzu açmaya geldik.

Buzdolabınızın güzel kokması için kavanoza kahve çekirdeklerini koyup içine yerleştirin

lusciousconfections

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek o kadar da zor değil. Kahve çekirdeklerini bir reçel kavanozuna doldurun, üstüne filtre geçirin ve kapağını kapatarak buzdolabına yerleştirin. Hatta kapağı yarım açık bırakırsanız daha çok etki bile edebilir. Oh mis.

Yer paspaslarının ucundaki havlu eskidiğinde yenisini almak yerine eski çorapları kullanın

anenglishaccent

Mop havlularına gereksiz yere para vermek yerine eski bir çift çorabınızı paspasın ucuna gererek yerleri silmek için kullanabilirsiniz.

Taze ekmekleri dağılmadan kesmek istiyorsanız kesmeden önce bıçağınızı kaynar suya batırıp kurulayıp, öyle kesin

cooledibleart

Ya da keklerde de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz :)

Sandviç poşetlerini mutfak eldiveni olarak kullanın

lifehacker

Özellikle çok acı biber kesiyorsanız ve sonrasında unutup çıplak ellerinizi yüzünüze, gözünüze götürüp acı çekmek istemiyorsanız eldiven bulamadığınız zamanlarda plastik sandviç poşetlerini ellerinize geçirerek işinizi halledebilirsiniz.

Kumaş üzerindeki tükenmez kalem izlerini geçirmek için saç spreyi kullanın

ppcorn

Kıyafetinize ya da koltuklar gibi eşyalarınıza bulaşan mürekkep, tükenmez kalem lekelerini çıkarmak aslında çok kolay. Ucuz bir saç spreyi işinizi görecektir. Zira saç spreyi içinde yer alan alkol bu iş için birebir.

Dar cam şişelerin içlerini yumurta kabukları kullanarak temizleyin

gippslandunwrapped

Yumurta kabukları kuruduktan sonra onları ezin, suyla karıştırarak şişeye dökün ve sallayın. Böylelikle camlarda kalan toz ve kalıntılar yok olacak ve şişeniz yepyeni gözükecek.

Sticker/etiket kalıntılarının çıkması için yüzeye mayonez sürün

youtube

Çok az mayonez, inatçı sticker ve yapışkanlı etiket kalıntılarının hakkından gelecektir. İzin olduğu yüzeye mayonez sürün, 5-10 dakika bekleyin. Eğer kalıntılar sandığınızdan çok daha inatçı çıktıysa aynı işlemi birkaç kere tekrarlayın, mucizevi sonucu göreceksiniz.

Kahve/baharat öğütücüsünü temizlemek için pirinç kullanın

thekitchn

Bunun için ihtiyacınız olan çeyrek bardak pirinç ve kağıt havlu. Pirinci öğütücünün içine dökün, 1 dakika kadar makineyi çalıştırın ve pirincin ezilmesine izin verin. Makinenin içinde birikmiş yağlar pirince yapışacaktır. Sonrasında kalıntıları kağıt havlu ile temizleyin. Oldu, bitti bile.

Mobilyalarınız üzerindeki yağ lekelerini çıkarmak için üzerine mısır unu dökün

realsimple

Mesela koltuğunuza yağ lekesi bulaştı diyelim. Lekenin üzerine birkaç kaşık mısır unu dökün ve 15-20 dakika bekletin. Sonrasında mısır ununu temizleyin ve yağ lekesiyle vedalaşın.

Dibi tutmuş ya da kararan tencereleri temizlemek için kola kullanın

banagore

Dibi tutan tencereyi temizlemek için öyle tüm gücünüzle ovmaya, sonunda da çıkmıyor diye kenara, köşeye atmaya gerek yok. Temizlemek istediğiniz tencereyi kola ile doldurun ve bir gece öyle bekletin. Ertesi gün yanık izlerinden eser olmadığını göreceksiniz.

Mangalınızı bir soğanın yarısını kullanarak temizleyin

chacha

Mangala yapışan yağ ve yemek kalıntılarını temizlemenin yolu soğandan geçiyor. Bir soğanı ikiye bölün, bir çatala ya da çubuğa takarak mangal demirlerine sürün. Yalnız dikkat etmeniz nokta mangalın o anda tam soğumamış olması.

Spor ayakkabılarınızı diş macunu ile ovalayarak temizleyin

sociofab

Spor ayakkabılarınızın yeni gibi olmasını istiyorsanız eski bir diş fırçasına rengi beyaz olan diş macunu sürün ve ayakkabıyı ovalayın. 10 dakika beklettikten sonra nemli bir havlu ile temizleyin. Sonrasında güle güle kullanın :)Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?