Elmayı Kütür Kütür Yemek Dışında da Değerlendirebileceğiniz 11 Kullanım Alanı

Favorilerime
Ekle

Her rengi ayrı bir lezzet, her türü ayrı bir damak şenliği olan elmalar, aslında dört mevsim vazgeçilmez meyvelerden artık. Lezzetine bir de birazdan öğreneceğiniz kullanım alanları eklenince değmeyin keyfimize.

Nasıl yani diyenler için kısaca açıklayalım hemen. Elma lezzetli bir şey, evet, ama onu sadece kütür kütür yemek için kullanmak haksızlık olur yeteneklerine. Çünkü kendisinin yetenekleri boyundan büyük. Sağlığımıza hiç ummadığınız faydalarından tutun da evin dekorasyonuna katkı sağlamaya dek, bir çok işe yarıyor aslında.

Hala kafanızda soru işareti varsa daha fazla uzatmadan buyurun başlayalım elmanın kullanım alanlarını öğrenmeye.

İlhamınız bol olsun!

Bir parça elma kullanarak kek gibi fırın mamullerini daha yumuşak tutabilirsiniz

Yanlış anlaşılmasın, yaparken içine biraz da elma koyun demiyoruz. Pişirdikten sonra saklarken, sakladığınız kabın içine bir parça da elma yerleştirin diyoruz. Böylece kekiniz daha yumuşak kalsın, öyle hemen kurumasın istiyoruz.

Aynı şekilde esmer şekerin de kaskatı kalmaması için bir dilim elmadan destek alabilirsiniz

esmer-seker-yeni-2021

Elma dilimi ortamda nemlilik sağlayacağından çok çabuk katılaşan esmer şekerin yanına bir dilim elma koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Elmayı diğer sebze ve meyveleri daha hızlı olgunlaştırmak için kullanabilirsiniz

elma-kurusu-nasil-yapilir-shutter-2Etilen adlı bir gaz salgılayan elma, bu salgıladığı gaz sayesinde yanındaki meyveleri sebzeleri hızla olgunlaştırır. Daha etkili sonuç almak için olgunlaştırmak istediğiniz yiyecekleri elma ile birlikte kağıt poşetlere koyarak bekleyebilirsiniz.

Fazla tuz koyduğunuz tencere yemeğinizin içine tıpkı patates gibi elma atarak da fazla tuzdan kurtulabilirsiniz

tencere-kaynama-shutter-2022

Sonrasında elma dilimini çıkarıp servis yapabilirsiniz. Dilerseniz elmalı da tadına bakabilirsiniz elbette.

Elmanın içini oyduktan sonra kalan kısmı bitki çayları için bardak olarak kullanarak fark yaratabilirsiniz

elma-patlak-gorsel

Elmanın oyduğunuz iç kısmını ise ya doğrudan yiyebilir ya da çeşit çeşit tarifin içinde değerlendirebilirsiniz.

Elmayı pişirerek doğal bir oda parfümü etkisi yaratabilir, pişirdiğiniz elmaları da afiyetle yiyebilirsiniz

elmali-kesme-kurabiye1

Eğer yapay oda parfümlerinden hoşlanmıyorsanız yine elmadan destek alabilirsiniz. Tarçın gibi hoş kokulu dilediğiniz malzemelerle bir araya getireceğiniz elmayı tavada bir miktar suyla pişirerek tüm evi misler gibi bir kokuyla sarabilir, pişen elmaları da tariflere katarak ya da doğrudan yiyerek kullanabilirsiniz.

Elma ya da elma kabuklarıyla cildiniz için doğal maskeler hazırlayabilirsiniz

elma-sirkeli-cilt-tonigi

Elma ve elma kabuğu içinde bolca vitamin ve mineral barındırdığı için cildin erken yaşlanmasının önüne geçmede etkili oluyor. Bu etkiyi de sadece yiyerek değil aynı zamanda cildinize doğrudan uygulayarak elde edebiliyorsanız. Özellikle elmayı mutlaka kabuklarını soyarak yiyorsanız bu kabukları ziyan etmeyin deriz.

Elmayı nefis ve dekoratif bir kuş yemliğine çevirebilirsiniz

elma-dilimleri-suyun-icinde-subat-2021

Bugüne kadar hiç bilmiyor olabilirsiniz ama kuşların birçoğu aslında elma yer. Onlara hem afiyetle gagalayabilecekleri bir elma verin hem de elmaya açacağınız küçük kesiklere kuşlara uygun farklı yiyecekler de koyarak damaklarını şenlendirin. Mis.

Elmaları nefis mumluklara dönüştürebilirsiniz

mum-tutsu-koku-shutter-2022

Artık devir değişti, meyveler bile dıştan değil içten içe çürümeye başlıyor önce. E eve de genelde kilolarca alınır o elmalar. Olur da siz hepsini yiyip bitiremeden çürüdüğünü fark ederseniz içinin, öyle hemen çöpe atmayın. Oyun içini bir güzel, mumlar yerleştirin. Evinizin havasına hava katın.

Tabii bu süreci çok uzatmayın, elma iyiden iyiye çürümeye başlayınca onu uğurlayın.

Çocuklarınızla birlikte eğlenceli çalışmalara imza atabilirsiniz

elma-kurusu-nasil-yapilir-shutter-5

Elma dediğin öyle boyaya bulanıp ziyan edilmez demeyin. Hayat bu, küçük sakarlıklarla dolu. Olur da çocuğunuz ikiye bölüp verdiğiniz elmayı yere düşürür ya da sizin elinizden kayar gider. İşte bu anda tam bir Bob Ross'a dönüşün, çocuğunuza hayatta felaket yanlışlar olmadığını, aksine neşeli küçük hatalar olduğunu öğretin.

Alın o yere düşen elmayı, bir güzel temizleyin. Sonra da uygun boyalarla baskılar yapmaya başlayın birlikte. İster bez çantalarınızı renklendirin dilediğinizce ister tişörtlerinizi... Artık yaratıcılık size kalmış.

Elmayı ısırarak yemeyi tercih ederek hem dişlerinizi temizleyebilir hem de diş etlerinizi güçlendirebilirsiniz

 elma-yemek-shutter-2022

Elma, içinde bulunan bileşenlerle ağızdaki asit miktarının azalmasını sağlarken lifli yapısı sayesinde de dişlerin temizlenmesine ve diş etlerinin güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Kısacası, elma adeta doğal bir diş fırçası. Tabii siz yine de ısırırken aşırı sert davranmayın, dişlerinize iyilik yapmak yerine zarar vermeyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?