kek-yaparken-yapilan-hatalar

Kek Yaparken Farkında Olmadan Hemen Herkesin Yaptığı 11 Tatsız Hata

Favorilerime
Ekle

Daha küçükken anneyle birlikte mutfakta ilk yaptığımız tariftir kek. Kabını sıyırmak için sabırla beklediğimiz o kek harçlarının sonra kabarıp bir lezzet şölenine dönüşmesi bize hep büyülü gelmiştir.

Sonra hepimiz büyüdük, çeşit çeşit kekler mutfağa girmemiz için hep bir bahane oldu. Misafir geleceği zaman, canımız tatlı çektiği zaman, çay keyfi yapmak istediğimiz zaman en mükemmel keki yapmak için sıvadık kolları.

Ama bazen o hayalimizdeki keke yaklaşamadık bile, değil mi? Nerede hata yapıyoruz, neden annemizinki gibi pofuduk kekler yapamıyoruz?

Sorunun cevabı belki de şu hatalardan birinde saklıdır. Şimdi daha lezzetli kekler için kendimizle yüzleşme zamanı.

Malzemeleri oda sıcaklığında bekletmeden kullanıyorsunuz

sweetsmarts

İster yumurta olsun, ister süt, ister tereyağı ya da yoğurt olsun buzdolabından çıkardığınız malzemeleri öyle soğuk soğuk asla karışıma katmamalısınız. Ancak oda sıcaklığına gelen malzemelerden tam performans alabilirsiniz çünkü.

O yüzden kek yapmaya karar verdiğinizde tüm malzemeleri önceden dolaptan çıkarıp hazır edin. Aksi takdirde ne kekiniz istediğiniz lezzette olur, ne de kabarır.

Yumurtaları sarı ve beyazını ayırmadan ekliyorsunuz

ifood.tv

Kekim kabarmıyor diye üzülenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri bu. Pofuduk ve kabarık kekler için tarifteki yumurta miktarını sarı ve beyazını ayırarak eklemelisiniz.

Yumurta sarısı ve aklarını tarifinizde ne kadar şeker varsa o miktarı ikiye bölerek ayrı ayrı karıştırmalısınız. Yumurta aklarının içine minicik bile sarısı kaçsa sıkıntı, o yüzden aşırı dikkatli olmanız gerekiyor. Sonrasında ise hem sarıyı hem de beyazı ayrı ayrı çırpın ve öyle bir araya getirin. Kekin ne kadar kabaracağı şimdiden belli oldu bile.

Kuru malzemeleri elemeden tarife katıyorsunuz

leaf.tv

Un, şeker, kabartma tozu ve vanilya gibi kuru malzemelerden bahsediyoruz. Yumurtaları az önce kabarttık, onların kabarıklılığını öldürmek istemeyiz değil mi?

Bu yüzden bu kuru malzemeleri mutlaka ama mutlaka eleyerek eleyerek kek harcına ekliyoruz. Böylelikle hem yumurtaların kabarıklılığını söndürmemiş oluyor, hem de topaklanmalarını engellemiş oluyoruz.

Mikseri çok yüksek hızda çalıştırıyorsunuz

tasteofsouthern

Eğer malzemeleri karıştırmak için mikserden yardım alanlardansanız ve mikseri çok yüksek hızda çalıştırıyorsanız büyük bir yanlış var burada.

Çünkü bu durum kek hamurunun olması gerektiğinden daha fazla sıvı olmasına yol açacaktır. Bunu da istemeyiz, değil mi?

Hamuru hunharca ve olması gerektiğinden çok karıştırıyorsunuz

megan-deliciousdishings

Kek hamurunu narince, dikkatlice karıştırmak çok önemli. Hatta şu püf noktasını da vermeden geçmeyelim: unu eleyerek karışıma ekledikten sonra bir spatula yardımıyla alttan üste doğru, sadece un gözden kaybolana kadar karıştırmanız yeterli.

Eğer hamuru fazla karıştırırsanız bu durum doğrudan kekin kabarıklılığına etki edecektir.

Kek kalıbını önceden yağlamıyorsunuz

lesson

Sen o kadar uğraş, didin, malzemeleri binbir özenle bir araya getir, pofuduk mu pofuduk bir kek yap, sonra kalıptan çıkarırken dağılsın, paramparça olsun, kimseye ikram edeme :(

Çok üzücü çok. Bunun olmaması için karışımı kek kalıbına dökmeden önce kalıbı yağlamalı ve öyle fırına koymalısınız. Diğer bir seçenek de kek kalıbının içine şeritler halinde alüminyum folyolar dizmek ya da tabanına yağlı kağıt sermek olabilir.

Tüm bunları yapmayı unuttuysanız da köprüden önce son bir çıkış şansınız daha var. Kek kalıbının altına ve etrafına ıslak bir bez koyup bir süre bekletin, kek kalıptan daha kolay çıkacaktır.

Fırını önceden ısıtmıyorsunuz

Tarifte aksi denmediği takdirde kekler önceden ısıtılmış fırında pişirilmeli. Neden derseniz, ben ısınmasını beklemeden koysam ne olur ki derseniz cevabı aslında çok basit ve bir o kadar da hayat memat meselesi.

Önceden ısıtılmış fırına giren kek aniden yüksek sıcaklığa maruz kaldığından dış kabuğunda kıtır bir katman oluştururken, içi nemli ve daha yumuşak kalır. Eğer önceden ısıtmazsanız kekinizin içi kuru ve sert olacaktır. Bunun sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi kek hamurunun pişebilmek için daha uzun süre sıcaklığa maruz kalacak olması.

Sürekli fırının kapağını açıp pişip pişmediğini kontrol ediyorsunuz

wethescout

Haydaaaa! Merak keki öldürür arkadaşlar. Kek tam pişmeden fırının kapağını asla ama asla açmamalısınız.

Kapağın açılmasıyla değişen fırın içindeki hava kekinizin son tahlilde sönük olmasına sebep olacak, sizi de üzecektir. Azıcık sabır, lütfen.

Yanlış boyutta kek kalıbı kullanıyorsunuz

mystoryinrecipes

Kullandığınız kek kalıbı da kekinizin lezzetini ve sunumunu etkiliyor desek? Yani yanlış kek kalıbı seçerek aslında tarifinizi mahvediyor olabilirsiniz.

Zira kek kalıbının boyutu pişirme süresini ve kekin ne kadar kabarık olacağını belirleyen en önemli faktörlerden. Eğer kek kalıbı çok küçükse kekin üstü yanabilir ya da hamur kabın dışına taşabilir. Eğer kalıp tam tersine çok büyükse de kuru, incecik bir hamurunuz olur. Hiçbiri hoş değil.

Fırını çok fazla ısıtıyor ya da çok fanlı pişiriyorsunuz

snapguide

Fırını tarifteki dereceden daha yüksek derecede çalıştırmak kekinizin hızlı pişmesini sağlamaz, tam tersine onun basık bir kek olarak size ulaşmasını sağlar. Aynı şekilde çok fanlı pişirirseniz kekiniz yanar. Oldukça üzücü.

Tarifte derece belirtilmediyse ise siz onun önceden ısıtılmış 170-180 derecede bir fırın olarak düşünebilirsiniz. Eğer tarifte (nasıl bir tarifse bu) dakika da verilmemişse 40-45 dakika kekin pişmesi için yeterli olacaktır.

Erimiş çikolatayı çok sıcakken döküyorsunuz

pinterest

Eğer hayallerimizdeki kek olan çikolatalı kek tariflerinden birini yapmak için mutfağa girdiyseniz bu madde sizin için geliyor. Eğer keke bir noktada eritilmiş çikolata ekleyecekseniz bunu çok sıcakken yapmamanız gerekiyor. Yoksa kekin dokusu bir daha geri dönmemek üzere bozulacaktır.

Bizden söylemesi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

...17 Temmuz 2019 12:32
Ben kabartma tozuyla vanilini karıştırdım vanilin yerine kabartma tozunu koymuşum çok sıvı oldu harcım ama sıkıntı yaşamadım
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?