bol-peynirli-tost-yemekcom

Sabahları Hiç Vakti Olmayanların Bile Kahvaltı Etmesini Sağlayacak 13 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu gerek kendi deneyimlerinizden yola çıkarak gerek de uzmanların fikirlerini dinleyerek çoktan öğrenmiş bulunuyorsunuz zaten.

Artık önemli olan o kahvaltıyı gerçekten her gün hakkıyla yapabilmek. Ama sabah erkenden gidilen işlerdi, okula bırakılması gereken çocuklardı derken bunu özellikle hafta içi yapmak oldukça zorlayıcı hatta bazen imkansız oluyor, biliyoruz.

Her gün yumurtasından tutun da zeytinine kadar kahvaltınızı yapabilin diye de size zaman tasarrufu sağlayacak ipuçları verelim diyoruz.

Uygulayınca siz de ne kadar çok zaman kazandığınızı fark edecek, aceleniz de olsa kahvaltı edebilmenin verdiği mutluluğu yaşayacaksınız. Şimdiden afiyetler olsun!

Yumurtaları fırında pişirerek haşlanmış yumurta kıvamına getirebilirsiniz

food52

Eğer çok pişmiş haşlanmış yumurta seviyorsanız, ev ahalisi de biraz kalabalıksa bir anda birçok haşlanmış yumurta yapmak için sabah kalkar kalmaz ilk işiniz muffin tepsisine ya da fırının içindeki tellerin üzerine sereceğiniz pişirme kağıdına pişirmek istediğiniz kadar yumurtayı dizin ve derecesini 160'a ayarlayın ve kalan işi fırına bırakın. 30 dakika sonra yumurtalarınız hazır olsun.

Onlar pişerken siz de güne hazırlanın. Pişti mi pişmedi mi, tam katı olur mu diye düşünmeyin. Evde herkese yetecek kadar yumurta bir seferde oluversin. Kendiniz ya da çocuklarınız için yanınıza alabileceğiniz kadar çok yumurta yapmanız da tavsiyemiz olsun.

Omleti tost makinesinde daha kısa sürede yapabilirsiniz

maisymak

Tost makinesi hem her yere eşit ısı yaydığı hem de altlı üstlü pişirme imkanı sağladığı için omletin pişme süresini neredeyse yarı yarıya düşürecektir.

Tost yapmak için önceden rendelediğiniz peyniri kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz

bol-peynirli-tost-yemekcom

Rendelenmiş peynirler dilim peynirlere göre çok daha kısa sürede erir. Bu da sizi tostunuza daha kısa sürede kavuşturur.

Zeytin çekirdeklerini bir bıçak darbesiyle daha kısa sürede çıkarabilirsiniz

seriouseats

Sabah hızlıca bir sandviç yapıyor ama aceleden içine peynir ve domatesten başka bir şey koyamıyorsanız bir önerimiz var. Zeytinleri çekirdeklerinden hızlıca ayırmak için üzerlerine bir bıçakla sertçe bastırın. Zeytinler ayrılacak ve çekirdekler bir solukta çıkıverecektir. Böylece siz de o çekirdeksiz zeytinlerle kahvaltınızı bir güzel zenginleştirebilirsiniz.

Aynı uygulamayı zeytinli poğaçalar yaparken, salatalarınızda ya da sadece çocuklarınızın boğazına kaçmaması için de yapabilirsiniz.

Akşamdan pancake harcını hazır edip kilitli poşetlere koyarak sabah kolayca pancake yapabilirsiniz

gunturtraditions

Kısa sürede harika kahvaltılar hazırlamak için akşamdan pancake harcını bir güzel hazırlayın, kilitli poşetlerin içine koyun. Sabah kilitli poşetin ucunu küçücük kesin ve tavaya elleriniz bile batmadan koyun. Hemencecik pişsin, afiyetle yiyip işlerinize koyulun.

Sürekli birlikte kullandığınız baharatları öncesinde bir araya getirerek sabah zaman kazanabilirsiniz

thepioneerwoman

Eğer kahvaltıda bile baharat kullanmayı seviyorsanız, omlet baharatsız eksik kalır diye düşünüyorsanız mesela, birlikte kullandığınız baharatları öncesinde karıştırın. Böylece sabah telaşesi içinde o neredeydi, bu şurada mıydı diye çekmeceleri devirmeyin. Hepsi bir arada dursun.

Bir dilim ekmeğin üzerine yumurta kırıp fırına atarak pratik kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz

seriouseats

Bulaşık çıkmasın, kahvaltı hazırlamakla uzun uzadıya uğraşmayayım derseniz bir dilim ekmek üzerine bir yumurta kırıp ısıtılmış fırına atarak kısa sürede ziyafet yaratabilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri akşamdan kilitli poşetlere yerleştirip sabah blender'dan geçirerek nefis smoothie'ler hazırlayabilirsiniz

thenoatbook

Böylece hem evden kahvaltı yapmadan çıkmış olursunuz hem de güne bolca vitamin alarak enerji dolu bir başlangıç yaparsınız. Mis.

Bayat ekmekleri bir anda taze bir hale getirmek için su birkaç dakika su buharında bekletebilirsiniz

buzzfeed

Eğer sabah taze ekmek alacak zamanınız yoksa, ekmekleri dilimler halinde bir kevgire yerleştirin ve kaynayan suyun üzerine en az 15 santimetre yukarıda kalacak şekilde koyun. Bayat ekmekler sıcak su buharı sayesinde yumuşacık, sıcacık ve yeni alınmış gibi olsunlar.

Yalnız hemen uyaralım çok değil, birkaç dakika yeterli, fazlası ekmek dilimlerinin çok nemlenmesine neden olur ki bu da hoş bir tat yaratmaz.

Haşlanmış yumurtayı su dolu bir bardak sayesinde bir çırpıda kabuklarından kurtarabilirsiniz

Haşlanmış sıcak yumurtaları elinizle küçük küçük soymak yerine koyun su dolu bir bardağa, çalkalayıverin bardağı. Bakın görün nasıl da bir çırpıda çıkıveriyor o kabuk yumurtadan.

Süt köpüğü hazırlamak için sütü bir kavanozun içine koyup mikrodalga gırında 30 saniye kadar bekletebilirsiniz

nicolevanputten

Sabahları sütlü kahve içmek istiyorsanız sütü hem ısıtmak hem de lezzetli bir süt köpüğü elde etmek için mikrodalga fırından destek almanız yeterli. Aynı şekilde normal süt içmeyen çocuklarınıza süt köpüklü süt içirmek için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Filtre kahve yapacaksanız ve filtreniz kalmadıysa kağıt havludan filtre yapabilirsiniz

food-hacks.wonderhowto

Böylece günü kurtarmış ve sabah kahvesi zevkinden mahrum kalmamış olursunuz. Ama dikkat, lışkanlık haline getirmeyin, makineniz için uygun filtreyi almayı ertelemeyin.

Tost makineniz yoksa artık pek bir popüler olan tavada tostu deneyebilirsiniz

Tavada Peynirli Tost Tarifi

Hatta tavada yapılan tostları çok daha fazla sevebilirsiniz, bizden söylemesi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?