ginseng-nedir-faydalari-3-one-cikan

Onu Tanıyınca Daha Fazla Kullanmak İsteyeceksiniz: Ginseng

Favorilerime
Ekle

Ginseng, tıpkı kinoa ve chia tohumu gibi son yıllarda popüler olanlardan. Peki, onu bu kadar popüler hala getiren hangi özelliği hiç düşünmüş müydünüz?

Kimi zayıflamak için kullanıyor onu, kimiyse daha zinde ve enerjik olmak için. Peki, bunlar doğru mu?

Ginseng ne ve faydaları neler?

Bugüne kadar adını çok duysanız da belki de ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz ginsengi tüm yönleriyle masaya yatırıyoruz bugün.

Ginseng nedir, faydaları nelerdir, nerede satılır ve nerelerde kullanılır bir bir anlatıyoruz. Vücuda herhangi bir yan etkisi var mı öğrenmeniz için ginsengin zararları var mı, onlardan da söz etmeden geçmiyoruz tabii.

Ginsengi artısıyla eksisiyle tanıyın, kullanmadan önce hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Çünkü bilirsiniz, herhangi bir ürünü bilinçli kullanmaktan önemli bir şey yok.

Sağlık dolu upuzun bir ömrünüz olsun diyor ve başlıyoruz!

İçindekiler

 • Ginseng nedir?

ginseng-nedir-faydalari-1
Ginseng, çok yıllık, kazık köklü bir bitki aslında. Popüler olan ve birçok kullanım alanı bulunan kısmı ise bu bitkinin kökü.

Özellikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5000 yıldır tedavi amaçlı olarak kullanıldığı bilinen bu bitkinin de birçok türü var tahmin edeceğiniz gibi.

Amerikan ve Asya ginsengleri en çok faydası olanlar olarak bilinirken, piyasada karşınıza çıkabilecek Sibirya gindengleri ise botanik bilimcilere göre ginsengin bir türü bile değil.

Bu nedenle eğer ginseng tüketmeye başlayacaksanız bu konuda dikkatli olmanız ve gerçekten güvenilir yerlerden onu elde etmeniz önem kazanıyor.

 • Ginsengin faydaları nedir?

ginseng-nedir-faydalari-2

 • Ginseng güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini koruyor, hastalıklara karşı vücuda destek oluyor.
 • <

 • Ginseng adaptojen bir bitki sayıldığından, vücutta dengeleyici bir etki yaratıyor, bu sayede vücudu sinir ve stresten koruyor.
 • Sinir ve stresten uzak kalmayı başaran vücutta beyin fonksiyonları da daha sağlıklı bir şekilde çalışıyor, konsantrasyon artıyor, hafıza güçleniyor.
 • Bu özelliği sayesinde beynin daha zinde ve enerjik olmasını sağlıyor, vücuda canlılık katıyor.
 • Kötü kolesterol üzerinde de dengeleyici etkileri bulunan ginseng, düzenli ve ölçülü kullanıldığında kolesterolü düşürüyor.
 • Aynı şekilde tansiyonun da sağlıklı bir düzeyde seyretmesine destek oluyor.
 • Ginseng, içindeki faydalı maddeler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor, kalp ritminin düzenli bir şekilde devam etmesinde vücuda destek oluyor.
 • Afrodizyak etkisi olduğu da bilinen ginseng, hormonların düzenli olarak üretilmesine yardımcı oluyor.
 • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu sadece grip, nezle gibi basit hastalıklara karşı güçlendirmeyen ginseng, aynı zamanda kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda da kendini gösteriyor, kansere yakalanma riskini azaltıyor. Oluşmuş olan kanserli hücrelerinse büyümesini ve çoğalmasını olabildiğince yavaşlattığı söyleniyor.
  • Ginseng nerede satılır, nasıl kullanılır?

  ginseng-nedir-faydalari-3

  Ginseng, faydalarının ve yılların verdiği popülarite sayesinde hemen hemen dünyanın birçok yerinde ticari olarak yetiştiriliyor. Bu nedenle ülkemizde de kolayca bulunabiliyor.

  Ginseng özellikle çay olarak tüketildiğinden, onu hazır paketler halinde eczanelerde, aktarlarda ve büyük marketlerde kolayca bulabiliyorsunuz. Birçok online satış sitesinde de yine paketler halinde ginseng çayına ulaşmanız mümkün. Ancak başta da söylediğimiz gibi, ginsengi güvenilir yerlerden edinmeniz önemli.

  Eğer kök ya da toz halinde almak istiyorsanız yine güvendiğiniz aktarlardan bu hallerini de temin edebiliyorsunuz.

  "Satın aldıktan sonra nasıl kullacağım" derseniz, hazır paketlerde satılan çaylardan aldıysanız paketin üzerinde yazan şekilde demleyerek tüketebilirsiniz.

  Toz ya da kök şeklindeki ginsengler içinse kökleri rendeleyerek ya da küçük dilimler halinde keserek işe başlıyorsunuz. Ardından su kaynatıp yaklaşık 5 dakika o suyu soğuttuktan sonra toz ya da küçük parçalar halindeki kök ginsengin üzerine dökmeniz, bu şekilde yaklaşık 6-7 dakika demlemeniz gerekiyor.

  Toz ya da kök ginsengten çay yapmak için daha detaylı bilgiye ginseng çayı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  Ginseng çay dışında nasıl tüketilir derseniz, çeşitli kültürlerde et ve sebze yemeklerinin içine katılarak tüketildiğini de söyleyelim. Ancak doğru miktarda tüketmek önemli olduğundan yemeklere katmak yerine çay olarak tüketmeniz daha doğru olacaktır.

  • Ginsengin zararları nedir?

  Ginsengi kullanmadan önce bilmeniz gereken son ve önemli bir konu daha var: Ginsengin bir zararı, yan etkisi var mı?

  Ginseng de tıpkı tedavi amaçlı kullanmayı düşündüğünüz tüm ürünler gibi öncelikle doktorunuza başvurarak tüketmeniz gerekenlerden. Çünkü bildiğiniz gibi her ürün, ne kadar bitkisel olursa olsun her bünyede aynı etkileri yaratmıyor.

  Bu nedenle özellikle kalp ve damar rahatsızlığı olanların, tansiyon sorunları yaşayanların ya da alerjik bir bünyeye sahip olanların mutlaka doktorlarına danışarak tüketmesi ve asla ginseng tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekiyor.

  Faydalarından da anlayabileceğiniz gibi ginseng kan sulandırmadan kalp ritmini düzenlemeye kadar vücutta çeşitli etkiler yaratıyor. Bu etkiler, fazla tüketilmesi durumunda vücutta kendini daha fazla gösteriyor ve bu da var olan düzenimizin bozulmasına neden olabiliyor.

  Kısacası, siz siz olun, ginsengi de başka herhangi bir ürünü de tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Sağlığınızı ihmal etmeyin, aman diyelim.

 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?