Aslında Hiç Zor Değil: 1 Hafta Boyunca Rafine Şekeri Hayatından Çıkaran Kız

Favorilerime
Ekle

Rafine şeker ya da diğer bir ifadeyle işlenmiş şeker, artık hayatımızın her yerinde. Masum sandığımız birçok yiyecek ve içecek de bile var üstelik. Zararlarıysa saymakla bitmeyecek kadar fazla. Obeziteden tutun da kansere yakalanma riskini arttırmasına kadar vücudumuz üzerinde birçok olumsuz etki yaratıyor.

Anlayacağınız rafine şeker hayatımızı tam anlamıyla dört bir yandan kuşatıyor. Ama hemen koyvermeyin kendinizi öyle. Çünkü bu kuşatmadan kurtulup daha sağlıklı bir hayata adım atmak zor gibi gözükse de aslında başaramayacağınız bir durum değil, baştan söyleyelim.

Hatta sadece söylemekle yetinmek olmaz, size nefis bir deneyden bahsedelim. Cheyenne Grogan'ın yaptığı bu deneyin detaylarını ve genç kadının aldığı sonuçları görünce siz de rafine şekerden uzak bir hayata adım atmak isteyeceksiniz.

Cheyenne Grogan, çok fazla rafine şeker tükettiğini fark edince onsuz bir hafta geçirmeye karar veriyor...

medium

Küçüklüğünden beri oyunculuk yapan Cheyenne Grogan, çok genç yaşta olmasına ve ciddi herhangi bir sağlık sıkıntısı olmamasına rağmen hayatına dair önemli bir gerçeği fark ediyor: İçinde rafine şeker olan çok fazla yiyecek tükettiğini.

Bunun üzerine şekeri en azından bir hafta boyunca tüketmemeye karar veriyor. Giriştiği bu deney için gösterdiği kararlılığı şöyle anlatıyor Cheyenne:

"Ben bugüne kadar neye kesin yapacağım deyip başladıysam 2-3 gün sonra hep bıraktım. Bu daha çok su içmek olsun, daha fazla kitap okumak olsun ya da daha az dizi izlemek olsun, hiç fark etmezdi benim için. Kendime verdiğim sözlerin hiçbirini bir haftalığına dahi tutamadım.

İşte bu yüzden rafine şekerden uzak durma konusunda kararlıyım. Muhtemelen bu deneyi de bırakma isteğiyle dolup taşacağım ama bırakmamak için elimden geleni yapacağım."

Bu kararlılığının ardından Cheyenne, rafine şekerden uzak duracağı haftaya hızlı bir giriş yapıyor.

Pazartesi: Şekersiz malzemeler almak için alışverişe gidiyor...

gurl

Cheyenne, bu zorlu haftanın ilk günü, ilk iş alışverişe gitmek zorunda kalıyor. Çünkü evinde olan yiyeceklerin birçoğunda işlenmiş şekerlerden bolca olduğunu fark ediyor. Evden çıkmadan önce kendine küçük bir liste de yapan genç kadın, sağlıklı ürünlerin satıldığı bir markete gitmeye karar veriyor.

Markete vardığında alışveriş sepetine ilk attığı şeyler yaban mersini ve havuç oluyor. Onların içinde bulunan doğal şekerler, bu hafta onun en büyük destekçileri olacak çünkü. Canı atıştırmak istediğinde eli çikolatalara gitmesin diye çeşit çeşit kuru yemiş almayı da ihmal etmiyor tabii.

İş içecek almaya geldiğindeyse biraz daha zorlanıyor Cheyenne. Çünkü bugüne dek kola ya da buzlu çay içmeden geçirdiği bir günü bile olmamış. Ama neyse ki bu kez kendine hakim olmayı biliyor ve içecek olarak sadece içinde hiç rafine şeker bulunmayan sade sodalardan alıyor.

Salı: Yemek tercihininden yana yüzü gülmüyor...

gurl

Genç kadın, şeker diyetinin ikinci gününde kendini biraz mutsuz hissetmeye başlıyor. Öğle yemeğinde buzdolabında bulduğu ve içinde hiç rafine şeker olmadığından emin olduğu dondurulmuş bir yemeği yiyor. Ancak yemeğin tadı onu mutlu etmeye yetmiyor.

Üstelik bu yemekte rafine şeker bulunmasa da farklı kimyasallar bulunduğunu bilmesi canını daha fazla sıkıyor ve seçiminden dolayı motivasyonu biraz kırılıyor. Yine de pes etmeyip günü şeker tüketmeden tamamlamayı başarıyor!

Çarşamba: Canı kola ve şekerleme istemeye başlıyor...

gurl

Deneyin üçüncü gününe geldiğinde Cheyenne, rafine şekerlerle dolu yiyecekleri özlemeye başlıyor. Canının kola ve çok sevdiği şekerlemelerden istemesini bir türlü durduramıyor. Bu isteği yaban mersini, havuç ve biraz da humus yiyerek atmaya çalışan genç kadın, sofradan yine mutsuz kalkıyor.

Günün ilerleyen saatlerinde, o çok sevdiği tatlara olan özlemini dizginleyebilmek için Internet ve televizyondan uzak durmaya başlıyor. Etrafında ona sürekli bol şekerli hayatını hatırlatan uyarıcılar olmayınca, şekerli yiyecekler tüketme isteği de gitgide azalıyor.

Cheyenne, akşam yemeğinde de tavuk ve salata yiyerek deneyinin üçüncü gününü de güç bela sonlandırıyor.

Perşembe: Kendine evde yemek yapmaya karar veriyor...

gurl

Deneyin dördüncü gününe kadar epey zorlanan Cheyenne, dördüncü günde de hazır yiyeceklere olan özlemine dur diyemiyor ama pes etmemek için elinden geleni yapıyor. Evde yemek hazırlamaya karar veren genç kadın bu gününü de mutsuz bir şekilde geçiriyor ve yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"Canım yemek yapmak istiyordu ama ne yapacağımı bilmiyordum. Kendime meydan okudum ve hiçbir şekilde yapay madde içermeyen bir yemek yapmaya çalıştım. Ev yapımı domates soslu, kabaklı ve kıymalı bir yemek yapmaya karar verdim. Domates sosu için de domates, yağ ve sarımsak kullandım.

Sosun tadı epey can sıkıcıydı, ben de tuz eklemeye karar verdim. Tam tuzu dökerken tuzluğun kapağı açılınca da sos hayallerim tuzla buz oldu ve yemeği sossuz yemek zorunda kaldım. Tahmin edebileceğiniz gibi pek lezzetli değildi. Rafine şekerden uzak durmak benim için oldukça zor olmaya başladı."

Cuma: Biraz bal kullanarak hayatına tat katan genç kadın, nihayet mutluluğu yakalamaya başlıyor...

gurl

Rafine şeker kullanmamak için dört gün boyunca çok çaba sarf eden Cheyenne, aklına bal kullanabileceği gelince cuma gününü keyifle geçiriyor. Özlediği hazır buzlu çayın yerini tutabilecek ev yapımı bir çay hazırlayarak güne başlıyor.

Elma, tarçın ve yeşil çay kullanarak hazırladığı bir sürahi dolusu ev yapımı çayını bir süre soğuttuktan sonra çayın içine yarım tatlı kaşığı kadar da bal ekliyor ve elleriyle hazırladığı bu lezzete bayılıyor. Yaptığı bu çayın ardından canı ne kola ne de hazır buzlu çaylardan istiyor... Gün boyu yüzünün güldüğünü söyleyen genç kadın, nihayet deneyinden olumlu sonuçlar almaya başlıyor.

Cumartesi: Kendini eskisine göre çok daha enerjik hissediyor...

gurl

Cuma günü az bir miktar da olsa balı hayatına sokan Cheyenne, cumartesi gününe çok zinde uyanıyor. Deneyden önceki hayatına göre kendini çok daha enerjik hissettiğini söyleyen genç kadın, bugünü de evde yaptığı yemeklerle geçiriyor.

Somonlu, brokoli parçalı ve pancarlı bir yemek hazırlıyor ve bu rafine şekerden uzak yemek de pek hoşuna gidiyor. Cheyenne cumartesi gününü anlatırken şöyle diyor:

"Bugün çok güzeldi çünkü vücudum şekersiz yaşamaya alıştırıyordu kendini. Keşke haftanın başlarında da böyle hissedebilseydim."

Pazar: Deneyin son gününe geldiğinde enerjisi tavan yapan genç kadın, bu yaşam tarzını sürdürmeye karar veriyor!

gurl

İlk günlerinde epey zorlansa da haftanın sonuna doğru mutluluğu yakalayan Cheyenne, pazar sabahına da turp gibi uyanıyor ve gününü özetliyor:

"Bugün de kendimi çok iyi hissediyorum! Sabah bile enerjik kalktım ki dünden sonra yorgun olmayı bekliyordum. Yaptığım içecek kendimi iyi hissettiriyor, o çok sevdiğim kolaya rakip geldi diyebilirim"

Bir haftayı hiç rafine şeker tüketmeden, başarıyla tamamlamasının ardından deneyimlerini de şöyle paylaşıyor:

"Sonunda yapabildim. Bir hafta boyunca rafine şeker kullanmadım. Etkisini görmem beklediğimden uzun sürdü ama sonu görülmeye değerdi. Hafta sonu kendimi hiçbir çaba harcamadan çok enerjik hissettim.

Peki, bu şekersiz yaşama devam eder miyim? Elimden geldiği kadar edeceğim. Özellikle benim için kolayı bırakmak zor, yine de hissettiğim bu enerji için bırakmaya değer."

Rafine şekerden uzak durarak yaşadığı bir haftayı tüm yönleriyle ve içtenliğiyle anlatan Cheyenne'nin yaşadıkları size de ilham olsun. İşlenmiş şekerlerle dolu gıdaları tüketmektense başında biraz zorluk çekecek olsanız bile olabildiğince doğal besinlerle beslenmeye özen gösterin. Bakın gördünüz, aslında hiç zor değil.

Kaynak: gurl


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?