yemek-yapan-herkesin-yaptigi-hatalar

Yemek Yapmayı Seven Herkesin Şimdiye Kadar Mutfakta Yaptığı 13 Hata

Favorilerime
Ekle

Yemek yapmayı çok seviyor olabilirsiniz, mutfakta vakit geçirmekten aşırı keyif alıyor olabilirsiniz, herkesten çok daha iyi yemek yaptığınızı düşünebilirsiniz. Ancak her zaman söylediğimiz gibi mutfak sonu olmayan bir okul. Öğrenmenin sonunun olmadığı, her zaman sürprizlerle dolu...

Diyeceğimiz o ki aşağıdaki basit gibi gözüken bazı şeyleri siz de farkında olmadan mutfakta yanlış yapmış ya da yapıyor olabilirsiniz. Diğer bir deyişle size mutfakta zaman ve pratiklik kazandıran bu püf noktalarını öğrendikten sonra kendinizi adeta bir profesyonel aşçı gibi hissedeceksiniz.

Mutfak önlüğümüzü taktıysak başlıyoruz.

Limonları yanlış muhafaza ettiğiniz için hemen küfleniyor

sweetsavoryplanet

Limonları buzdolabında saklamanıza rağmen sıklıkla küfleniyorsa bir yerde hata yapıyorsunuz. Bunun çözümü limonları su dolu bir kabın içinde dolaba koymak. Bu şekilde limonlar 3 aya kadar taze kalabiliyor.

Fırına koyduğunuz patateslerin içi sert kalıyor

sisijemimah

Fırında patates yapacağınız zaman eğer içinin yumuşacık, dışının kıtır kıtır olmasını istiyorsanız önce onları tuzlu suda haşlamalısınız.

Çırpılmış yumurta yaparken yüksek ateşte pişiriyorsunuz

firstforwomen

Eğer kahvaltı için hazırladığınız yumurtalar lastik gibi oluyor ve çok pişmiş halde sofraya geliyorsa bir yerlerde hata yapıyorsunuz. Bunun en önemli sebebi proteinin ısıyı çok sevmiyor olduğunu zaman zaman unutmanız. Eğer yumurtayı yüksek ateşte kısa sürede pişirmeye çalışıyorsanız sonuç da sizi çok mutlu etmeyecektir. Yumuşak kıvamlı bir çırpılmış yumurta içinse kısık ateşte yavaş yavaş pişirme şart.

Damla çikolatalı kurabiye yaparken tuz kullanmıyorsunuz

ambitiouskitchen

Tuz ve çikolata arasındaki aşkı bilmiyorsanız büyük hata yapıyorsunuz. Damla çikolatalı kurabiyeye ekleyeceğiniz bir tutam tuz çikolata tadının daha yoğun hissedilmesini ve kurabiyenin daha lezzetli olmasını sağlar.

Cupcake'lerinizin hepsinin boyutu birbirinden farklı oluyor

onceuponachef

Muffin tepsisine gelişigüzel koyduğunuz cupcake karışımı fırından çıktığında hepsinin birbirinden farklı boyut ve şekillerde olmasına sebep olur. Bunu engellemenin yolu ise çok basit: Karışımı dondurma kepçesi yardımıyla doldurmak. Böylelikle hepsi kusursuz olacak.

Sebze ve meyveleri doğrarken bıçağı yukarı aşağı hareket ettiriyorsunuz

dailyedge

Aslında doğrusu yukarıdaki GIF'te de göreceğiniz gibi bıçağı öne geriye doğru hareket ettirmek. Bu yöntem hem kesme işlemini kolaylaştırıyor hem de parmaklarınızı kazayla kesmenizin önüne geçiyor.

Konserve fasulye, bezelye gibi gıdaları sudan geçirmeden kullanıyorsunuz

hautemealz

Konserve içinde bulunan sodyum miktarını unutmamak lazım. Bu yüzden yemeklerinizin aşırı tuzlu olmaması için konserve içinden çıkardığınız gıdaları sudan geçirin ve yemeklerinize öyle katın.

Meyve ve sebzeleri bir arada muhafaza ediyorsunuz

robinsbite

Sıklıkla buzdolabında meyve ve sebzelerin bir arada saklandığını görüyoruz. Ancak muz ve elma gibi bazı meyveler etilen gazı emerler, bu da yakınındaki diğer meyve ve sebzelerin olgunlaşmasını engelleyerek yavaş yavaş çürümelerine yol açar. Bunu engellemenin en garanti yolu buzdolabında meyve ve sebzeleri birbirinden ayrı bölmelerde saklamak.

Pazardan, marketten aldığınız sebzeleri hemen yıkıyorsunuz

renegadehealth

Alışverişten gelir gelmez aldığınız sebzeleri yıkayarak kaldırıyorsanız burada da bir hata var. Zira onları yıkamak ve nemli bir şekilde saklamak onları çürümeye daha yatkın hale getirir. Doğrusu ise bu sebzeleri kullanacağınız zaman dolaptan çıkarmak ve o zaman yıkayarak yemeklerinize katmak.

Derin dondurucudan çıkardığınız eti oda sıcaklığında çözüyorsunuz

food-hacks.wonderhowto

Bu sağlığınız açısından yapabileceğiniz en riskli şeylerden biri. Doğru olanı ise buzluktan çıkardığınız eti yavaş yavaş buzdolabında çözülmesini beklemek. Eğer diyelim daha hızlı olmak adına mikrodalgada çözdünüz, o eti hiç vakit kaybetmeden pişirmelisiniz.

Makarnayı haşladığınız suyu döküyorsunuz

thisweekfordinner

Aslında o suyun size faydası büyük. Makarnanın haşlama suyundan ayırdığınız yarım bardak suyu makarna sosuna eklerseniz sosun daha lezzetli ve makarnayla daha uyum içinde olduğunu fark edeceksiniz.

Pilavı pişerken karıştırıyorsunuz

photobucket

Hala pişmekte olan pilavı karıştırmak suyun içinde olan pirincin nişastasını salmasına neden olur ve sonuç olarak pilav taneleri birbirine yapışık olarak pişer.

Eti mühürleme işlemini kısık ateşte yapıyorsunuz

seriouseats

Eti kısık ateşte mühürlerseniz suyunu hapsetmez ve salar. Etinizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız yüksek ateşte mühürlemelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?