Özellikle Anne Adayları Onu Yakından Tanımalı: Folik Asit

Favorilerime
Ekle

Hamilelerin ve hamile kalmak isteyenlerin dikkatine! Çok sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve hamile kalabilmek için ihtiyacınız olan en önemli isimle tanışmanızın vakti geldi. Şu zamana kadar ismini çok fazla duyduğunuz, ancak ne işe yaradığından çok da emin olamadığınız folik asit bugünkü konuğumuz. Folik asit hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaşmak üzere kollarımızı sıvıyoruz.

Bunları bir köşeye not edin, faydalarını hissetmek için sık sık tüketmeniz ve onun adını hiç unutmamanız gerekecek. Buyursunlar.

Folik asit nedir?

folik-asit-

Şimdi... Birçok makaleye konu olan, uzmanların anlat anlat bitiremediği ''Folik asit nedir?'' sorunuzun yanıtı verelim. Folik asit, B vitamini ailesinin en sevilen üyelerinden biri. İsminin asit olduğuna bakmayın, farklı isimlere de sahip. B9 vitamini denilen şey aslında folik asit. Folat ve folatin gibi ikinci isimleri de var. İsminin kökeni ise yeşil yapraklı bir bitkiden, Latince bilinen ismiyle ile folumdan alıyor.

Böyle olması tesadüf değil. Çünkü folik asit ya da diğer adıyla B9 vitamini, en çok yeşil yapraklı bitkilerin içerisinde bulunuyor. Bu besinlerin içerisinde doğal olarak var olan folik asit, özellikle ıspanak, brokoli ve semizotunda bolca mevcut. Bunun yanında en çok da hamilelerin tüketmesi gereken vitaminlerden kendisi. Folik asidi kısaca tanıdıktan sonra ''Hangi besinlerde yer alır, faydaları nelerdir?'' gibi sorularınıza yanıt olalım o zaman.

Folik asit hangi besinlerde bulunur?

folik-asit-iceren-bitkiler

Yukarıda da belirttiğimiz üzere folik asit en çok yeşil sebzelerin içerisinde bulunuyor. Bu sebzeleri sayacak olursak ilk sırada ıspanak geliyor. Ardından; brokoli, taze fasulye, kuşkonmaz, semizotu, karalahana, Brüksel lahanası, kuzu kulağı, pazı gibi sebzelerin bunların başında geliyor. Sadece yeşil sebzelerde de değil, aynı zamanda bakliyatlarda ve etlerde de bulunuyor folik asit.

Ay çekirdeği, badem gibi yemişler, avokado gibi kabuğu yeşil bitkiler, kırmızı et özellikle ciğer, kuru fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatların da içerisinde bol miktarda folik asit bulunur. Bunların yanında turunçgil grubu olarak adlandırılan turunç, greyfurt, portakal, limon gibi meyvelerin içerisinde de folik asit vardır. Bu tarz besinlerden folik asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunların yanında folik asidi haplar şeklinde takviye olarak da alabilirsiniz.

Folik asit hamilelikte neden önemli?

folik-asit-hamillelik

Bebek gelişimi söz konusu olduğunda en çok dile getirilen konulardan biri folik asit oluyor, hamilelik düşünenlerin öncesinde folik asit eksiliğini gidermeleri ve ihtiyaç varsa takviye almaları öneriliyor. Peki ama neden özellikle hamilelik sürecinde folik asit bu denli önemli? Hemen anlatalım. Folik asit yapısı itibariyle omurga hasarlarını engelleyebilecek güce sahip ve beyin gelişimini de destekliyor. Özellikle anne karnındaki bebeklerin olası oluşabilecek omurga ve beyin hasarlarının giderilmesinde folik asit önemli rol oynuyor.

Bebeklerin daha sağlıklı olmasının yanı sıra, otizm riskini de en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle planlı gebeliklerde, gebe kalmadan önce varsa folik asit eksiliğinin giderilmesi öneriliyor. Gebelik süresincede uzmanların belirttiği oranlarda folik asit takviyesi alınması öneriliyor. Ancak bunların yanında hamileliğe bağlı oluşabilecek şeker hastalığını tetiklediğine dair söylemler de var. Bu nedenle siz mutlaka bir uzmana danışarak kullanmayı ihmal etmeyin diyor, folik asidin faydalarıyla sizi baş başa bırakıyoruz.

Folik asidin faydaları

Ispanak Salatası Tarifi

Ispanak Salatası Tarifi

 • Folik asit, yapısı nedeniyle sindirim sistemi problemlerinizi en aza indirmeye yardımcıdır. Özellikle şişkinlik, kabızlık gibi sorunlarınızın çözümünde önemli rol oynar.
 • Folik asit, içerisinde bulunan antioksidanlar sebebiyle cildinizin daha parlak olmasını sağlar. Akne, sivilce gibi problemlerinize çözmenize yardımcı olur.
 • Özellikle hamilelik sürecine katkısı ile bilinen folik asit, bebeğinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Fiziksel ve zihinsel gelişimindeki en büyük yardımcılardandır.
 • Düşük yapma riskinizi en aza indirir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.
 • Folik asitlerin kök hücrelerin kolaylıkla yenilemesine katkısı büyük. Bu nedenle doğru miktarda tüketildiğinde saçlarınızın çok daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Yine doğru miktarda tüketildiğinde Alzheimer gibi beyinsel hastalıklara yakalanma riskini düşüyor.
 • Cildin sarkmasını engelliyor, gençleştirip, kuvvetlendiriyor.
 • Folik asit kalp hastalıkları engeller ve kalbinizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına da destek olur.
 • Regl sancılarınızın azalmasına yardımcı olur, az ağrılı ve kanamalı bir dönem geçirmenize yardımcıdır.


 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?