Faydalarını Görünce Her Gün İçmek İsteyeceksiniz: Maydanoz Suyu

Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

İçerdiği vitamin ve minerallerle yeşil yapraklı sebzelerin en faydalılarından sayılan maydanoz, sadece kendine has tadıyla dahil olduğu her türlü yemeğin lezzetini katlamakla kalmıyor, aynı zamanda en doğal şifa kaynaklarından biri olarak görülüyor bildiğiniz gibi.

Kalp sağlığını korumasından tutun böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olmasına dek, maydanozun faydaları saymakla bitmezken son yıllarda daha bir popüler hale gelmeye başlayan maydanoz suyunun da ondan geri kalır yanı olmuyor.

Tam da bu yüzden biz de istedik ki farklı maydanoz suyu tariflerinden tutun da maydanoz suyunun faydalarına ve olası yan etkilerine kadar bu konuyla ilgili aklınıza takılabilecek her noktaya değinelim, siz de içiniz rahat bir şekilde onu kullanmaya başlayın.

Çünkü onsuz geçen her güne yazık.

Önce bunları bir öğrenmeli: Maydanoz suyunun faydaları

"Maydanoz suyu içelim içmesine ama neden?" diye düşünüyorsanız yaklaşın böyle. Size verecek öyle şifa dolu nedenlerimiz var ki...

 • Maydanoz suyu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor, özellikle kış aylarında grip, nezle gibi kış hastalıklarından koruyor.
 • Sadece kış hastalıklarından korumakla kalmayan maydanoz suyunun düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi durumunda meme, prostat ve cilt kanserleri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı da vücudu koruduğu biliniyor.
 • Yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu destekliyor, vücudumuza giren serbest radikallerin, yani yabancı ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor.
 • İçindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kalp ve damar sağlığını da koruyor, kalp krizi, inme gibi ani gelişebilecek rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltıyor.
 • Sindirim sistemini destekleyerek hazımsızlık gibi sorunlara çözüm oluyor.
 • Ölçülü bir şekilde kullanıldığında böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor, idrar söktürücü bir etkisi olduğu da biliniyor.
 • Tıpkı böbrekler ve idrar yolları gibi karaciğerin de daha sağlıklı bir şekilde işlemesine destek oluyor, temizlenmesinde önemli bir rol oynadığı söyleniyor.
 • Maydanoz suyunun en bilinen faydaları arasında yağ yakmaya, dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olması da bulunuyor.
 • Demir eksikliği yaşayanların da imdadına yetişen maydanoz suyu bu sayede kansızlığın giderilmesine katkı sağlıyor.
 • Özellikle kadınlarda afrodizyak etkisi yaratabiliyor.
 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cildin yabancı maddelerden arınmasına yardımcı oluyor.
 • Bu özelliğiyle yaşlanma karşıtı bir etki oluşturmayı da ihmal etmiyor.
 • Son olarak, maydanoz suyunun adet dönemindeki kadınların ağrılarını hafiflettiği, menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı olumsuzlukları da en aza indirdiği söyleniyor.

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır: Maydanoz suyu tarifleri

Maydanoz suyunun hem bilinen hem de pek bilinmeyen tüm bu faydalarını okuduktan sonra onu hemen şimdi tüketmeye bile karar vermiş olabilirsiniz, sizi çok iyi anlıyoruz. Peki ama maydanozu ne şekilde içilebilir bir getirebilirsiniz, biraz da bundan söz edelim, farklı maydanoz suyu tariflerimizi de bir bir verelim.

Çiğden tüketmek gibisi olur mu: Maydanoz suyu tarifi

Aslında birçok meyve ve sebze gibi maydanozdan da maksimum verimi alabilmek için onu çiğ olarak tüketmeniz en doğru seçeneklerden biri. Kilo verme amacıyla chia tohumunda olduğu gibi ısıl işleme maruz kalmadığında içindeki yararlı maddeleri daha çok koruyabilen maydanozu nasıl su haline getirebilirsiniz, şimdi biraz da bunu konuşalım.

En klasik maydanoz suyu tarifiyle başlamak gerekirse; yarım demet maydanozu güzelce temizleyin ve saplarıyla birlikte bir blenderın içine atın ve blenderı yaklaşık 1 dakika kadar çalıştırın. Ardından üzerine 1 su bardağı su ilave ederek yeniden blenderı çalıştırın. Maydanoz sapları ve yaprakları ufacık kalıp da hazırladığınız su, yemyeşil ve hafif köpüklü bir hal aldığında hazır olmuş demektir.

Hazırladığınız maydanoz suyunu hiç bekletmeden bu şekilde afiyetle içebileceğiniz gibi bu suyu daha da lezzetli hale getirmek için içine limon suyu ilavesi de yapabilirsiniz.

Hazırladığınız maydanoz suyunun içine taze sıkılmış yarım limonun suyunu ekleyerek tüketmek sadece lezzetini artırmayacak aynı zamanda faydalarını da en az iki katına çıkaracaktır. Zaten maydanoz suyu kürü uygulayan birçok insan da maydanoz suyunu bu şekilde içiyor, bizden söylemesi.

Son bir hatırlatma, bu suyun içinde maydanozun yaprakları ve sapları da minik taneler halinde bulunuyor ve bu şekilde tüketmeniz öneriliyor. Ama siz maydanoz tanelerinin ağzınıza gelmesinden hoşlanmıyorsanız dilerseniz hazırladığınız suyu temiz bir tülbentle süzerek posasını ayırabilir ve sadece suyunu tüketebilirsiniz.

Haşlamak da mümkün: Kaynatılmış maydanoz suyu tarifi

Maydanoz suyunun en çok tüketilen ikinci bir haliyse kaynatılmış ya da haşlanmış hali diyebiliriz. Yine yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak güzelce temizliyor. Bu kez yaklaşık 1,5 - 2 bardak suyla birlikte bir tencereye alıyorsunuz. Ardından ocağın altını açıyor ve bu şekilde yaklaşık 10 dakika haşlıyorsunuz. Ardından bir süzgeç yardımıyla maydanozları ayırıyor, ortaya çıkan açık sarı renkteki suyu, biraz ılımasını bekledikten sonra, dilerseniz içine taze sıkılmış limon suyu da ilave ederek afiyetle içiyorsunuz.

Bu şekilde hazırlanan su da çok faydalı olsa da birçok uzman maydanozu çiğ şekilde değerlendirmenin çok daha etkili olacağı görüşünce, bizden söylemesi.

Çeşitlendirmek elinizde: Bol malzemeli maydanoz suyu tarifleri

Geldik en eğlenceli, en lezzetli ve renkli kısma. Maydanoz suyunun en çok bilinen 2 farklı tarifini verdik ama siz dilerseniz onu renk renk sebzelerle ve meyvelerle bir araya getirerek de tüketebilirsiniz.

Özellikle yağ yakımı, zayıflama ve detoks gibi amaçlarla maydanoz suyu tüketmeye karar verdiyseniz bu kararınızı daha da destekleyecek ve maydanoz suyunun etkilerini artıracak limon suyu, kivi, salatalık, zencefil, yeşil elma gibi birçok farklı sebze ve meyveyi de için işine dahil edebilirsiniz.

Dilerseniz sizi hemen yeşil elmalı maydanoz suyu tarifimize doğru alabiliriz mesela.

Bir yan etkisi olur mu: Maydanoz suyunun zararları

http://www.trendsandlife.com/prepare-parsley-cure-health/ | trendsandlife

trendsandlife

Maydanoz suyunun faydalarını öğrendik, çeşit çeşit maydanoz suyu tarifimizi de sıraladık ama bunları bilmeden de olmaz. Faydalarından da görmüş olduğunuz gibi maydanoz suyu vücudunuzda büyük etkiler yaratabiliyor. Bu nedenle aslında her şeyde olduğu gibi maydanoz suyu tüketiminde de ölçüyü elden bırakmamak gerekiyor.

Eğer düzenli olarak maydanoz suyu tüketmeye karar verdiyseniz, günde asla 1 bardaktan fazla maydanoz suyu içmemeniz gerektiğini unutmayın. Aynı zamanda, en fazla 15 gün arka arkaya içtikten sonra mutlaka en az 15 gün bu uygulamaya ara verin ve vücudunuzu dinlendirin.

Eğer hamilelik dönemindeyseniz, böbrekleriniz, kalbiniz ya da karaciğeriniz başta olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerinde ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç ya da yaptığınız özel bir diyet varsa, idrar söktürücü, kan yapıcı bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa asla ama asla maydanoz suyu içmeyin.

Kısacası, her zaman söylediğimiz gibi maydanoz suyu da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü düzenli bir şekilde kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Sağlığınızı riske atmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?