Çocuğunuz Sık Sık Toprak Yiyorsa: Miniklerin Sağlığını Tehdit Eden "Pika Sendromu" Nedir?

Favorilerime
Ekle

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki çocukların yarısı çamur, toprak, sabun, pil ve kireç gibi yabancı maddeleri yiyor.

Tabii çocuklar bunu pek sevmedikleri karnabahar ya da kereviz yemeklerine karşı bir tepki olarak değil, çocukların birçoğu "pika sendromu" denilen ve "yabancı madde yeme alışkanlığı" olarak adlandırılan sendroma maruz kaldıkları için yapıyor.

Pika sendromu, kimi zaman vücuttaki bir vitaminin eksikliğinden kaynaklanırken kimi zaman da psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Nedir bu çocuklara kil, toprak, bez, boya, kağıt, tuz, kum, saç, pil gibi yabancı maddeleri yedirten pika sendromu?


Hürriyet'in röportaj yaptığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı'ya göre pika sendromu aslında bir hastalık. O da bunu şöyle açıklıyor; "Bu bir tür hastalık aslında. ‘Pika sendromu’ olarak adlandırılıyor. Yabancı nesne yeme alışkanlığı olarak tanımlanıyor. Vücudun demir, bakır ve çinko gibi temel elementlerden eksik kalması sonucunda, kişinin gıda maddeleri dışında yabancı maddeleri yeme davranışıyla ortaya çıkıyor. Yani temelinde vücuttaki element eksiklikleri yatıyor. Fakat fizyolojik etkenlerin yanı sıra psikolojik etkenler de büyük rol oynar. Huzursuz bir aile ortamında bulunan, sevgiden yoksun olan ve güven problemi yaşayan çocuklarda bu hastalık daha sık görülür."

Peki pikka sendromu neden ortaya çıkmakta?

Sendrom, çocuklukta ve hatta bebeklikte ortaya çıkıp yetişkinliğe kadar sürebiliyor. Klasik besinler dışında, besin olmayan maddelere karşı duyulan yeme dürtüsü ile birlikte vücutta eksik olan demir, çinko, bakır gibi minarellerin eksiklikleri giderilmeye çalışılmaktadır. Sendrom bu eksikliklerden kaynaklanabildiği gibi çocuğun yaşadığı travmatik sebeplerden dolayı psikolojik bir rahatsızlık olarak da ortaya çıkabiliyor.

Vücuda ne gibi zararları var?


En önemli etkisi demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık ve çinko eksikliğinden dolayı oluşabilecek gelişim geriliğidir. Tabii ki yenilen yabancı maddelerden dolayı bağırsak ve mide de zarar görür. Hatta toprak, kil gibi yabancı maddelerden bağırsak parazitleri bulaşabilir. Boya yiyen çocuklarda ise kurşun birikimi ve yine sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabilir.

Bu garip sendrom karşısında aileler ne yapmalıdır?

https://cdn.lifehack.org/wp-content/uploads/2015/05/8740272388-f6b2fa0bdd-k.jpg | LifeHack

LifeHack


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı'ya göre "Doktor kontrolünde bir teşhis konulması çok önemli. Vücutta demir, bakır gibi mineral eksikliği söz konusu ise buna uygun ilaç tedavisi başlatılmalı ve doğal gıdalarla da beslenme takviyesi yapılmalı. Demir eksikliği tespit edilmesi durumunda; karaciğer, yumurta, kuru baklagiller, kırmızı et, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmeli ve çinko eksiği için ise; kuru baklagiller, tam buğday unu ve deniz ürünleri tercih edilmeli. Psikolojik nedenlere bağlı gelişen pika sendromu içinse mutlaka bir pedagogdan destek alınmalıdır. Pika tedavisinde terapiye de yer verilmeli. Psikolojik olarak uygulanan bu terapi sonucunda başarılı bir sonuç elde etmek oldukça kolaydır. Özellikle de oyun terapisi çocuklarda hastalığı yenme konusunda oldukça başarılıdır."

Evet efendim, doktorumuzu dinledik. Kesinlikle öncelikle bir uzmana danışmak ve bir tedavi durumu varsa bu uzmanın yönlendirmelerine göre harekete geçmek gerekiyor.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?