http://www.downtoearth.org.in/news/india-has-the-second-higest-number-of-obese-children-in-the-world-58115 | downtoearth

Her Geçen Gün Daha da Yaygınlaşan Bir Sorun: Çocuklarda Obezite

Favorilerime
Ekle

Sağlıksız ve hızlı tüketilen besinlerin yemek kültüründeki ağırlığının artması, özellikle çocuklara yönelik sağlıksız besinlerin yaygınlaşması, çocukluk döneminde obezite sorunu yaşanma oranını artırmıştır. Günümüz çocuklarının elektronik aletler başında hareketsiz zaman geçirme süresinin de aynı gelişmeye paralel olarak artması, obezitenin yaygınlaşmasını tetiklemiştir. Peki çocukluk döneminde obezite problemi nasıl anlaşılır ve obezite sorunu yaşayan ailelerin çocuklarının sağlıklı bir gelişim dönemi yaşaması için uygulamaları gereken tedavi nedir?

Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite boy-kilo endeksi ile belirlenir. Uzman doktorlar tarafından ölçülen boy-kilo endeksi ile persentil hesaplaması yapılır ve büyüme tablosunda elde edilen endeks değerlendirilir.

Çocuklarda obezite neden olur?

Aşırı ve sağlıksız beslenme obezitenin temel nedenidir. Yanlış beslenme alışkanlıklarının yanı sıra egzersiz eksikliği ve alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması da çocuklarda obeziteye neden olan etkenler arasındadır. Tüm obezite örnekleri içerisinde küçük bir bölümü temsil ediyor olsa da bazı durumlarda genetik ve hormonal bozuklukların da obeziteye neden olduğu görülmektedir.

Tedavi ve önlemler

kyoshkove

kyoshkove

Çocuklarda obezite tedavisi yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve dikkatli uygulanması gereken bir süreçtir. Gelişim dönemini henüz tamamlamamış olan çocukların obezite tedavisi sırasında, çocukların alması gereken besinlerden uzak tutulmaması ve bu tedavinin uzman yardımı eşliğinde yapılması çok önemlidir.

Her obezite tedavisinde olduğu gibi çocuklarda da bu sürecin temel amacı; vücuda alınan kalori miktarını azaltırken, vücut tarafından harcanan kalori miktarını artırmaktır. Çocukların günlük aktiviteleri, yetişkinler kadar kontrol edilebilir olmadığından, tedavi sürecinde uygulanacak diyet mutlaka bir uzman diyetisyen eşliğinde planlanmalıdır. Her çocuğun kendine ve kendi günlük rutinine uygun olacak bir diyet menüsü olacağı gibi ebeveynlerin bu diyete uyulması konusunda göstereceği titizlik, tedavinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Yalnızca diyet uygulaması yeterli olmayacağından, yine ebeveynlerin çocukları için planlanan ekstra kalori yakıcı aktivitelerde çocuklara rehberlik etmesi ve bu aktivitelerin doğru şekilde yerine getirilmesini sağlaması gerekmektedir.

Çocuklarda obezite tedavisi sürecinde ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahalelere yer verilmemektedir. Bu nedenle obezite tedavisinin çocukluk çağında yavaş sonuç vereceği ve uzun bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Gelişim süreci devam eden çocuklarda boy uzamasının obezite tedavisine yardımcı olacağı ve boy kilo endeksini olumlu yönde etkileyeceği düşünüldüğünde, tedavinin anında sonuç vermemesinin hiç sonuç vermeyeceği anlamına gelmediği anlaşılmaktadır. Ebeveynlerin ve çocuğun, düzenli ve titiz bir şekilde diyet ve egzersiz programını takip etmesi durumunda, obezite tedavisi olumlu sonuçlanacaktır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?