https://www.thespruce.com/remove-vitamin-oil-stains-2146963 | thespruce

Hemen Şimdi Kullanmaya Başlamak İçin Nedeniniz Çok: Balık Yağı

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı, upuzun ve mutlu bir hayata sahip olabilmemizin en temel şartlarından biri de sağlıklı beslenmek, kabul. Ama bu "sağlıklı beslenme" durumu öyle farklı yerlere gidebiliyor, insanın hayatına öyle farklı bitkiler, ürünler sokabiliyor ki her gün yeniden ve yeniden şaşırabiliyoruz hala.

Son on yılda her yerde karşımıza çıkmaya başlayan kinoalar, chia tohumları şöyle dursun bir de aslında çocukluğumuzdan beri adını çok sık duyduğumuz, hatta birçoğumuzun anne zoruyla kullandığı balık yağları var mesela.

Evet, faydalı olduğu söyleniyor söylenmesine ama onu ne kadar tanıyor, ne olup olmadığını ne kadar çok biliyoruz ki?

İşte tam da bu yüzden bugün, balık yağını masaya yatıralım, onu tüm yönleriyle tanıyalım istedik.

Balık yağı nedir, ne değildir, balık yağının faydaları nelerdir, balık yağı nerelerde bulunur ve nasıl kullanılır hepsini bir bir anlatıyor, balık yağının zararlarından, yan etkilerinden de söz etmeden geçmiyoruz.

Onu tüm artıları ve eksikleriyle tanıdıktan sonra kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz çok daha kolay olacak, eminiz.

Gerçekten balıklardan mı elde ediliyor: Balık yağı nedir?

Balık yağı, en az bir kez kullanan herkesin hemen söyleyebileceği gibi gerçekten balıklardan elde edilen bir yağ. Ancak her balıktan değil, genel olarak somon, ton balığı, uskumru, sardalya gibi içindeki yağ oranı zengin balıklardan elde ediliyor. Bu yağ elde etme işleminin de genel olarak soğuk sıkım ya da pres yöntemi kullanılarak yapıldığı biliniyor.

Vücudumuz için oldukça değerli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bu yağ sayesinde, vücudumuzun kendi kendine üretemediği ama aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için çokça ihtiyaç duyduğu maddeleri elde etme fırsatı yakalayabiliyoruz.

Piyasada hem sıvı hem de katı, hap/kapsül şeklinde bulunabilen balık yağı ne işe yarar derseniz sizi hemen aşağı doğru alabiliriz.

Balık yağı ne işe yarar derseniz: Balık yağı faydaları

 • Balık yağı, kanın vücudumuzda rahat bir şekilde dolaşmasına olanak sağlıyor.
 • Doğal olarak yüksek kan basıncının dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor.
 • Yüksek kolesterolün düşmesinde de etkili oluyor, kötü kolesterolü dengelemede büyük yardımları dokunuyor.
 • Tüm bu özellikleriyle rahatlayan damarlar ve sağlıklı bir kan akışı da kalp ve damar sağlığını koruyor. Kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi birçok ciddi sorunla karşılaşma riskini azaltıyor.
 • Balık yağı, vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen ağrıların da hızla geçmesine yardımcı oluyor.
 • Beynin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine destek olduğundan hafızayı güçlendirdiği de biliniyor. Özellikle büyüme çağındaki çocukların beyin gelişiminde oldukça etkili olduğu söyleniyor.
 • Aynı şekilde konsantrasyon olmakta güçlük çekenlerin, dikkat dağınıklığı olanların da yanında yer alıyor.
 • Beynin sağlıkla çalışmasına destek olduğundan olumsuz ruh hallerinin üstesinden gelmemize destek oluyor, sebebi bilinmeyen üzüntü, endişe, kızgınlık gibi depresif hallerin daha hızlı bir şekilde atlatılmasını sağlıyor.
 • Bu özelliği sayesinde balık yağı, depresyon için de en çok önerilen ürünlerden biri oluyor.
 • Balık yağı kas ve kemiklerimize de olumlu etkilerde bulunuyor, kemiklerin güçlenmesini sağlarken kasların da azalmaması , aksine çoğalması için elinden geleni yapıyor.
 • İçerdiği yağ asitleri sayesinde balık yağı cilt sağlığını da destekliyor, cildin yenilenmesine destek oluyor.
 • Özellikle kuru ciltlerde nemlendirici etkisini göstererek çok daha ışıl ışıl ve nemli bir cilde sahip olmamızı sağlıyor.
 • Sivilce ve aknelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak kırışıklarla mücadele ediyor.
 • Güneşin zararlı etkilerinden cildi olabildiğince koruduğu da söyleniyor.
 • İkilemde kalanlara: Balık yağı kilo aldırır mı? Balık yağı zayıflatır mı?

  Eminiz siz de balık yağını kilo almak için ya da kilo vermek için kullananlar olduğunu görmüşsünüzdür. Peki ya balık yağının kilo alıp verme üzerinde nasıl bir etkisi var, balık yağı kilo aldırır mı yoksa kilo vermemize mi neden olur?

  Balık yağının içindeki omega-3 yağ asitleri aslında çoklu doymamış yağ asittlerinden olduğundan vücudumuzda depolanıp kilo almamıza neden olan o yağlardan çok daha farklıdır. Yüksek kan şekerini düşürdüğü, uzun süre tok tuttuğu için iştahı azaltma gibi bir etkisi de söz konusudur. Dolayısıyla balık yağı, bilinenin aksine kilo almaya değil kilo vermeye yarar.

  Özellikle gelişim çağındaki çocuklara kilo aldırmak için kullanılması da aslında bu yağın kas ve kemik gelişimine etkilerinden kaynaklanır. Yani balık yağı kullanmadaki temel amaç hızla kilo aldırmak değil, çocukların kas ve kemik gelişiminin sağlam ve sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır. Bu nedenle eğer doktorunuz çocuğunuza ya da size balık yağı kullanmanızı önerdiyse gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  Nereden bulunur, kullanımı nasıldır: Balık yağı nasıl kullanılır?

  Balık yağı en başta da söylediğimiz gibi hem sıvı hem de katı, hap şeklinde eczanelerde bulunabiliyor. Ama gün içinde alınması gereken miktarlar oldukça önemli olduğundan, aynı zamanda da vücuda tepeden tırnağa birçok etkide bulunduğundan mutlaka ama mutlaka uzman bir doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.

  Kolesterol, tansiyon, kalp ve beyin gibi hayati sorunlar ve organlar üzerinde etkili olduğundan tüketip tüketmemeniz gerektiğini, gün içinde kaç doz almanız gerektiğini mutlaka danışmanız gerekiyor.

  Tabii doktorunuzun önerisiyle kullanmaya başlamadan önce, bu balık yağını temin edeceğiniz yerin de güvenilir bir yer olmasına dikkat etmelisiniz. çünkü balık yağı kıymetli bir yağ olduğundan ne yazık ki sahteleriyle karşılaşma ihtimaliniz de daha yüksek oluyor.

  Son olarak, elbette en doğal balık yağını, haftada 2-3 kez taze balık yiyerek de elde edebilirsiniz, bizden söylemesi.

  Yan etkisi olup olmadığını öğrenmeden olur mu: Balık yağı zararları

  bebrainfit

  bebrainfit

  Balık yağı nedir, faydaları nelerdir öğrendik, nasıl kullanmamız gerektiğine dair de bir fikir sahibi olduk. Peki ama bu balık yağının bir zararı olmasın sakın?

  Her şeyde olduğu gibi balık yağı konusunda da temkinli davranmakta, bir yan etkisi varsa öğrenmekte fayda var diyor ve balık yağının olası zararlarını da sıralıyoruz: Öncelikle, kronik ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa ya da vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösterebilen hassas bir yapıya sahipse mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz, asla kendi kendinize bu yağı kullanmaya başlamamanız gerekiyor.

  Aynı şekilde, vitaminler ve doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere farklı bir ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız da doktorunuza danışmadan balık yağı kullanmanız önerilmiyor.

  Sözün kısası, balık yağı kullanmaya karar verirseniz öncesinde mutlaka doktorunuzun yolunu tutun ve ona danışarak hareket edin. Eğer doktorunuz önermiyorsa asla kullanmaya çalışmayın. Doktorunuz kullanmanızı tavsiye ettiyse de onun söylediği dozlarda ve şekillerde tüketmeye özen gösterin.

  Sağlıklı, upuzun bir ömrünüz olsun!  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?