https://www.thespruce.com/corn-and-green-chile-tamales-2343025 | thespruce

12 Farklı Ülkede Yılbaşı İçin Hazırlanan Özel Yemekler Nasıl Gözüküyor?

Favorilerime
Ekle

Yılbaşı her kültürde farklı şekilde kendine yer buluyor bulmasına ama genelde hepsinde ortak bir nokta oluyor: Kurulan şahane sofralar.

Zaten sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz, herkesin aynı sofranın etrafında toplandığı sofralardan daha güzel ne olabilir ki?

İşte biz de istedik ki bugüne dek olduğu gibi 2018'e de hangi ülke nasıl yılbaşı yemekleriyle giriyor herkes görsün, yeni yıl farklı ülkelerde nasıl lezzetlerle, nasıl sofralarla karşılanıyor herkes bilsin.

Buyursunlar, lezzet dolu bir dünya turuna çıkıyoruz.

Portekiz

Portekiz’in geleneksel yılbaşı yemeğine consoada deniyor ve haşlanmış bacalhau'dan (kurutulup tuzlanmış morina balığı) oluşuyor. Yine haşlanmış patates, yumurta, soğan, bezelye, kabak ve diğer yeşillikler eşliğinde yeniyor. Bunların üzerine gezdirilen sos çiğ soğan, sarımsak ve maydanozdan oluşuyor ve bol zeytinyağı kullanılarak hazırlanıyor.

Hollanda

Hollanda'nın gurme yılbaşı yemeği ızgara tabağı olarak görülüyor. Izgara masanın üstüne konuyor ve herkes tahtadan çatallarla istediği şeyi kızartıyor. Sosistens ebzeye, köfteden balığa kadar herkesin dilediğini seçip yediği bu geniş sofralar için yeni yıl zamanı özel paketlenmiş her çeşit et bir arada bulunabiliyor.

Norveç

Norveç'te yılbaşı akşamı genel olarak kurutulup pişirilen kuzu kafası, 8 saat ya da daha uzun süre pişirilmiş kuzu kaburgası yeniyor. 1700’lerden beri en az 7 çeşit yılbaşı kurabiyesinin bulunması da bir gelenek sayılıyor.

Filipinler

Filipinler'de yıllbaşı heyecanı öğlen 12'de başlıyor ve çeşit çeşit yemek yeniyor. Jambondan farklı pilavlara, spagettiden kızarmış ya da haşlanmış tavuklara gün boyu birçok yemek sofradaki yerini alıyor. Tatlı olarak da üzüm, elma, vişne, papaya, ananas gibi meyvelerden oluşan meyve salatası tercih ediliyor.

İsviçre

İsviçre'de genel olarak et parçaları ortada kaynayan bouillon çorbasına uzun çatallara saplanarak konuyor ve bu şekilde pişmesi sağlanarak yeniyor. Yanında da patates kızartması ve bolca sos servis ediliyor.

Rusya

Ruslar yeni yılı karşılayacakları gün bol bol et ve balık yiyorlar. En geleneksel lezzetleri de doldurulmuş kızartılmış kaz. Elma ve kabakla servis edilen bu yemek, kapalı turta gibi olabiliyor, içine balık, pilav, yumurta konabiliyor.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'da ana yemek olarak genelde kızartılmış etler tercih ediliyor. Yılbaşı yemeğinin en özel kısmı olarak kabul edilen tatlıdaysa başrolü pavlova kapıyor.

Meksika

Meksika’da tamale adında geleneksel bir lezzet yılbaşı sofralarına davet ediliyor. Farklı birçok çeşidi olsa da genel olarak tavukla yapılan tercih ediliyor.

Guatemala

Guatemala’da yine Meksika mutfağındaki gibi 'tamale' adlı yemek yeniyor. Ancak bu kez biraz daha farklı bir tamale'ten söz etmek mümkün. İçi peynir ve et gibi farklı malzemelerle doldurulan ve hamurişine benzeyen bu yemek farklı seçeneklerle sunuluyor. Kırmızı olanlar baharatlıyken siyah olanlar tatlı oluyor. Gece yarısından hemen önce yenen bu yemeğin ardından tam gece yarısı olduğunda da havai fişek gösterileri izleniyor.

Jamaika

Jamaika'da geleneksel yılbaşı yemeği olarak pilav, "yılbaşı bezelyesi" dedikleri bir bezelye türü be jambon yeniyor. Diğer yemek seçenekleri arasında körili keçi, kızarmış tavuk ve rozbif bulunuyor. Yanında mac&cheese, patates veya salata ile servis edilebiliyor.

Danimarka

Danimarka'da 'flæskesteg' olarak anılan kızarmış et yemeği yeniyor. Bununla birlikte de patates, ılık kırmızı kabak, et sosu, karamelize patates ve cips sofrada bulunuyor. Tatlı olarak da 'ris’a’la mande' adlı bademli, krem şantili ve vanilyalı pirinç lapası sunuluyor.

Barbados

instagram

instagram

Barbados'ta yeni yıl akşamı kurulan sofranın olmazsa olmazlarıysa hindi, jambon, tatlı patates turtası ve ananas suyu. Aynı zamanda sofrada pilav ve bezelye, salata ve Amerikan usulü dolma da bulunabiliyor. Tatlı olarak da cheesecake veya puding ekmeği yeniyor.

Küçük bir not: Elbette bu ülkelerdeki her yerde herkes bu sofraları kurmuyor, bunlar yalnızca genel olarak bilinen ve tercih edilen yılbaşı yemekleri arasında yer alıyor, bizden söylemesi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?