Bir Ay Boyunca Gluten, Şeker, Kahve ve Süt Ürünleri Tüketmeyen Adam

Favorilerime
Ekle

Yemek yemeyi çok seven, son 6 ayda 7 kilo aldığını fark edince de bu duruma kendince bir çare bulmaya çalışan ilginç bir adamla tanıştıracağız sizi bugün, Lachlan Brown.

Çevresindeki insanların da çok fazla kilo aldığını söylemesi üzerine kesin olarak harekete geçmeye karar veren bu genç adam, kendi üzerinde oldukça katı gibi gözüken, deneysel bir beslenme programı uygulamaya karar veriyor ve hayatından aynı anda gluteni, şekeri, kahveyi, süt ve süt ürünlerini çıkarıyor.

Bu beslenme düzenine geçişinin ardından bir ay geçtikten sonraysa aldığı şaşırtıcı sonuçları paylaşıyor.

Buyurunuz, genç adam bu zorlu süreçte neler yaşamış hep birlikte öğrenelim.

Daha sağlıklı beslenmeye karar veren genç adam, ilk günlerde oldukça zorlanıyor

Kilo aldığını fark etmesi üzerine harekete geçen Lachlan, kendini online bir detoks programını incelerken buluyor. Bu oldukça katı beslenme programını uygulamaya karar vermesinin ardından hayatından şekeri, glutenli gıdaları, hazır meyve sularını, kahveyi, süt ve süt ürünlerini ve alkolü çıkarıyor.

Tüm bu eski alışkanlıklarını terk etmesinin ardından elbette ilk günler oldukça zorlu geçiyor. Yeni düzenine göre sık sık taze meyve, sebze yemesi gereken, protein almak için tavuk etinden, doymak içinse patatesten destek alan genç adam, bu düzene başlarda pek de ısınamadığını söylüyor.

Her gün kupalarca kahve içme alışkanlığından da vazgeçmek zorunda kaldığından gün içinde sık sık yeşil çay içmeye başlıyor.

İlk günlerde kendini sürekli aç hissettiğini söyleyen genç adam, enerjisinin de sürekli düştüğünü, çalışmak için ancak sabahın erken saatlerinde kendinde enerji bulabildiğini, günün geri kalanında ise kendini çok halsiz hissettiğini söylüyor ve ekliyor: "Bir hafta boyunca bir zombi gibi hissettim."

İkinci haftaya geldiğinde kendini fiziksel ve ruhsal olarak çok daha güçlü hissetmeye başlıyor

kahve-seven-erkekler

Ne kadar zorlansa da başladığını bu beslenme düzenini hemen bırakmamaya kararlı olan Lachlan, deneyinin ikinci haftasına geldiğinde olumlu gelişmeler olduğunu fark ediyor.

Beslenme düzenine ek olarak sabahları koşuya gitmeye başlayan genç adam, bu sayede kendini tazelenmiş hissetmeye, ve hatta işe gittiğinde, çalışırken kendini çok daha zinde hissetmeye başlıyor.

Geçmişte, kahve içtiği günlerde çok daha fazla enerjik olduğunu ama bu durumun da onun aslında daha çok yorulmasına neden olduğunu anlayan bu çılgın adam, "Eskiden, kahve içerken bende büyük bir enerji patlaması olurdu ve bu enerjisi çok çabuk harcardım. Günün ilerleyen saatlerindeyse enerjim tamamen yerlerde olurdu." diyor.

Yaptığı araştırmalar sonucu kötü beslenmenin de yorgunluğa neden olabileceğini görünce, genç adam bugüne dek beslenme düzeniyle ilgili yaptığı hataları bir bir fark etmeye başlıyor.

Sağlıklı bir uyku düzenine kavuşuyor

Her zaman uyumakla ilgili sorunlar yaşadığından yakınan Lachlan, genelde 2-6 saat arasında bir uyku uyuyabildiğini, bunun da kesintisiz bir şekilde olmadığını ve gece boyu sık sık uyandığını söylüyor.

Ancak yeni beslenme düzeninin ardından bu sorunun ortadan kalktığını, gece olur olmadık zamanlarda uyanmasının sona erdiğini ve çok daha uzun saatler, huzurlu uyuyabildiğini, uyandığında da çok dinlenmiş hissettiğini ekliyor.

Konuyla ilgili ufak bir araştırma yaptığında da geçmişte yaşadığı sorunların gün içinde çok fazla şeker tüketmesinde ve tabii ki kafein almasında olduğunu öğreniyor. Giriştiği bu deneyi öğrendiklerinden ve aldığı sonuçlardan sonra daha da sevmeye başlıyor.

Eskiden gün içinde sık sık hapşırırken artık hiç hapşırmadığını fark ediyor

meyve-sebze-saglikli-beslenme

Tıpkı uyku düzenindeki bozukluklar gibi deneyden önceki halinde, gün içinde sık sık hapşırdığını anlatan genç adam, özellikle saman nezlesi gibi mevsimler alerjik durumlardan çok muzdaripmiş. Ancak deneye başlamasının ardından gün içinde sık sık yakalandığı o hapşırık nöbetleri de sona ermiş.

Kendisinde fark ettiği bu gelişmenin ardından yeniden araştırmaya koyulan genç adam, çok fazla işlenmiş gıda tüketmenin soğuk algınlığı ve mikroplarla mücadelede bizi olumsuz etkilediğini öğreninceyse bugüne dek sürdürdüğü ve bu deney sayesinde bıraktığı eski beslenme düzeninin ne kadar hatalı olduğunu iyiden iyiye fark ediyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirebilecek, vücuduna vitamin ve mineral sağlayabilecek gıdalarla yeni beslenme programını uygulamaya devam ediyor.

Bu bir ay içinde toplamda 3 kilo veriyor

kaliteli-meyve-sebze-secme

Eskisine göre çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayan, sabah koşularıyla da bunu destekleyen genç adam, 1 ayda 3 kilo veriyor.

Eskiden çok sık alkol tüketmesinin kilo almasına yol açtığını ve vücudunda birçok kötü etkiye neden olduğunu söylerken, arkadaşlarıyla oturup karşılıklı bir şeyler içmekten vazgeçtiğini, bunun üzücü gibi gözükse de aslında uzun ve sağlıklı bir ömür için oldukça önemli ve doğru bir karar olduğunu ekliyor.

Sonundaysa verdiği kararla şaşırtıyor

facebook

facebook

Lachlan, başlarda çok zorlanmış olsa da sonradan alıştığı, hatta çok olumlu sonuçlar aldığı bu beslenme düzenini seviyor ve deneyinin sonuna geldiğinde, bu şekilde devam etme kararı alıyor.

Karşımıza çıkan birçok deneyin aksine genç adamın aldığı bu zor ama onun için oldukça yerinde gibi duran bu karara şaşırmamak elde değil tabii.

Yine de uyarmadan edemeyeceğiz, siz siz olun, kendi kafanıza göre, alanında uzman doktor ve beslenme uzmanlarına danışmadan böyle katı diyetler yapmaya çalışmayın. Özellikle kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, özel bir beslenme programı uyguluyorsanız asla doktorunuzun dediklerinin dışına çıkmamalısınız, aman diyelim.

Kaynak: ideapodDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?