http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilgisayar-ogretmeni-isi-koruyucu-bardak-altligi-gelistirdi-/994520 | aa

Geliştirdiği Isı Koruyan Bardak Altlıklarıyla Dikkat Çeken Gaziantepli Öğretmen

Favorilerime
Ekle

Bugün, çok uzaklardan değil, ülkemizden, Gaziantep'ten nefis bir haberimiz var.

Kendi elleriyle geliştirdiği ısıyı koruyabilen bardak altlığıyla şu sıralar oldukça gündemde olan bir isimle, Ahmet Vural ile tanıştıracağız sizi.

Geliştirdiği ürünü görünce "Ben de istiyorum." demeden edemeyeceksiniz, eminiz.

Bu ürün sayesinde Gaziantep'in geleneksel bakır işlemeciliğini de tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan Gaziantepli Bilgisayar Öğretmeni Ahmet Vural karşınızda!

Gaziantep'te bilgisayar öğretmenliği yapan Ahmet Vural, aklına gelen şahane bir fikri hayata geçirmeye karar veriyor

Ahmet Vural, Gaziantep'te yaşıyor ve bir meslek lisesinde bilgisayar öğretmenliği yapıyor. Mesleğinin yanı sıra nefis bir işe de imza atınca da neredeyse tüm dünyadan birçok insanın dikkatini çekmeyi başarıyor.

İçeceklerin 1 saate kadar sıcak kalmasını sağlayan bardak altlıkları geliştiren azimli öğretmen, bunu yaparken bakır, plastik bir kap ve özel bir jel kullanıyor.

Özellikle iş hayatında uzun saatler çalışanlardan büyük ilgi göreceği düşünülen ve "Kayf" markasıyla oluşturulan bu ürünü Ahmet Vural şöyle anlatıyor:

"Jel paketlerini isterseniz mikrodalga fırında ısıtıyorsunuz, 60-70 dakika sıcak kalıyor, isterseniz de buzdolabında soğutup aparatın içine koyuyorsunuz, içeceğiniz 90 dakikaya kadar soğuk kalıyor. Tasarım yaparken kullanışlı olmasına dikkat ettik."

Gaziantep'te yapılan geleneksel bakır işlemeciliğini de tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyor

Ahmet Vural, Gaziantep'in köklü yemek kültürünün yanı sıra geleneksel bakır işlemeciliğinin de ön plana çıkmasını hedeflediğini, bu yüzden ısı transferini yapması için bakır tercih ettiğini de ekliyor ve şöyle diyor:

"Altlığın ısı transferini üstündeki bakır katmana verecek bir tasarımı var. Bakır kullanabileceğimiz en iyi iletken madde. Gaziantep'teki bakır işlemeciliğine de dikkati çekmek istediğim için bunu tercih ettim."

Geliştirdiği bu bardak altlıklarında seri üretime geçebilmek için Vural, şimdilerde bağış topluyor

Vural, şimdilerde dünyadan birçok insanın ilgisini çeken bu altlıkların seri üretimine geçebilmek için bağış topluyor. Ürünü özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde pazarlamayı amaçlayan azimli öğretmen, ABD merkezli bir bağış şirketi olan Kickstarter'da, internet üzerinden bağış toplamaya başladı bile.

İlk aşamada hem plastik hem de bakır kalıpların üretiminde maliyet yüksek olacağından hedefi 21.500 dolar toplamak. Kampanyada şu ana dek 9.044 dolar toplandı ve her geçen gün toplanan meblağ artıyor.

Bu bardak altlıkları aynı zamanda farklı şekillerde de kullanılabilecek

kickstarter

kickstarter

Seri üretime geçtikten sonra ürünü sadece bardak altlığı olarak kullanmanın da ötesine geçmeyi planlayan Ahmet Vural, bu ürünün özellikle restoranlarda kullanılmak üzere tabak altlığı olarak kullanılabileceğini, soğuk tutmak üzere kullanıldığında dondurma kaplarının altında da çok önemli bir işlev görebileceğini de söylüyor.

Umuyoruz ki Ahmet Vural, hedeflerine ulaşır ve tüm dünyaya hem ürününü hem de Gaziantep'in bakır işleme geleneğini tanıtma fırsatı bulur.

Kaynak: aaDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?