En Lezzetli Çay Olduğu İddia Ediliyor: Kar Suyuyla Çay Demleme

Favorilerime
Ekle

Baştan kabul edelim, ülkece çay bizim en hassas noktalarımızdan biri, hele söz konusu şöyle misler gibi demlenen tavşan kanı bir çaysa değmeyin keyfimize.

Çay deyince birçoğumuz için akan sular duruyor, bir de mevsimlerden kışsa çay daha da bir önemli hale geliyor. Sonuçta içimizi ısıtmak için her gün bardaklar dolusu çay içtiğimizi inkar edecek değiliz. Biliyoruz, "Ben kahve bağımlısıyım." diyenler bile aslında çayı çok seviyor.

Gelelim konumuza, yani çay demlemeye. Çayı güzel demlemek de herkesin harcı değil bildiğiniz gibi. Herkesin kendi evinde, farklı yöntemleri, farklı püf noktaları da olabilir konuyla ilgili ama...

Birazdan öğreneceğiniz bu yöntem sizi epey şaşırtacak.

Üstelik bu ilginç yöntemin çay demlemenin en lezzetli yolu olduğu söyleniyor.

Buyurunuz, bu ilginç yolu birlikte öğrenelim, fikirlerimizi paylaşmak üzere yorumlarda buluşalım.

Nereden çıktı bu, önce bir anlatalım: "Türkiye çay demleme birincisinin" önerisi

sozcu

sozcu

Rize Ticaret Borsası, ‘En İyi Çay Demleme Yarışması' düzenledi ve bu yarışmada birinci seçilen Aytül Turan da çay demlemenin inceliklerini paylaştı. Hal böyle olunca biz de sizinle paylaşmadan edemedik tabii.

"Türkiye çay demleme birincisi" olan Aytül Turan, açıkladığı ilginç yöntemle bakalım sizi de şaşırtacak mı?

Aytül Hanım'a göre lezzetli bir çay elde etmek için kullanılabilecek en güzel yöntemlerden biri kar suyu kullanmak. Temiz, el değmemiş karın eritilmesiyle elde edilen suyla demlenen çayın en lezzetli çay olduğunu söyleyen Aytül Turan, şöyle diyor:

“Yerleşim alanı dışındaki kar çok temiz. Bu karı erittiğimizde enfes bir çay demleyebiliriz. Kar suyu, minerali az ve saf bir su. Böyle olunca çay molekülünü suya verebiliyor ve ortaya daha leziz bir çay çıkıyor.”

Peki nasıl yapılıyor: Kar suyu ile çay demleme

kar-suyuyla-cay-demleme-yontemi-2-one-cikan

Kar suyu ile çay demlemek için önce el değmemiş, yerleşim yerlerinin uzağında bir kar bulmak gerekiyor tahmin edebileceğiniz gibi. Bu karı bulduktan sonra bolca alıyor ve eritiyorsunuz. Eriyen ve kaynamaya başlayan kar suyunuz hazır olduğunda porselen bir demlik alıyor, içine önce kaynamış olan bu kar suyunu koyuyorsunuz. Ardından da siyah çayı üzerine ilave ediyorsunuz.

Genelde demliğe önce siyah çay, ardından kaynatılmış içme suyu eklense de çay demleme birincisinin önerisi önce suyu, ardından çayı eklememiz yönünde.

Bu şekilde çayın haşlanmadığını, lezzetinin suya karıştığını söyleyen Aytül Turan, bunlar dışında dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle anlatıyor:

“4 kişilik çay demlemek için 4 küçük çay bardağı suyu üst demliğe dökeriz. Buna 1 küçük bardak dolusu kuru çay ilave ederiz. 20 dakika süre ile demlemeye bırakırız. Burada önemli nokta sıcak suyun üzerine kuru çayı koymaktır. Çayı koyup üzerine su koyarsak çayın haşlanmasına neden oluruz ve istediğimiz tat ve aromayı alamayız. İyi çay için temiz su kullanılmalı. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanılmamalı.”

Ne dersiniz, hazır karlı havalar da yakınımızdayken kar suyuyla bir çay demlemez miydiniz?

Kaynak: sozcu


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?