https://www.gzt.com/is-finans/tazesi-3-kurusu-30-tl-olan-cennet-elmasi-2880464 | gzt

Cennet Elmasından Elde Ettiği "Türk Hurması" ile Gelirini Katlayan Kadın Girişimci

Favorilerime
Ekle

Hatırlarsınız, geçtiğimiz aylarda Aydın'da yaptıkları incir cipsi ile herkesin ilgi odağı olan anne-kızdan söz etmiş, özel yöntemlerle kuruttukları incirlerin hem ülkemizden hem de dünyadan çok talep gördüğünden söz etmiştik.

İşte bu muhteşem anne-kız, elde ettikleri başarıyla yetinmemiş ve şahane bir fikir daha geliştirerek yine nefis bir işe imza atmışlar.

Hayran olmamak elde değil diyor ve azimli girişimci Semra Ünal'ın meyvelerin israf olmasını önlemek amacıyla giriştiği şahane işi anlatmaya başlıyoruz.

Taze cennet elmalarının bozulup çürümesini engellemek isteyen Semra Ünal, onları kurutmayı deniyor

3 çocuk annesi Semra Ünal ve ailesi Aydın'ın Kuyucak ilçesinde yaşıyor. Ürettikleri incirlerden taze olarak satamadıklarını bozulmaması için değerlendirmeye karar veren Semra Hanım'ın "incir cipsi" adını verdiği nefis atıştırmalıklarından zaten bir süredir haberdar olmayan yok desek yeri.

İşte bu azimli kadın, şimdi de ürettiği kurutulmuş cennet elmaları ile gündemde. Tıpkı incir gibi çok kısa bir süre tazeliğini koruyabilen, ardındansa bozulmaya başlayan cennet hurmalarının da çürüyüp ziyan olmasına Semra Hanım'ın gönlü razı olmuyor. Kolları sıvayıp işe koyuluyor ve cennet elmalarını kurutmanın da bir yolunu buluyor.

Tamamen doğal yöntemlerle cennet elmalarını kurutmayı başaran Semra Ünal, başlarda insanların talep gösterip göstermeyeceğini anlamak için kuruttuğu bu cennet elmalarını incir cipsi paketlerinin içine tadımlık olarak ekliyor sadece.

Aldığı olumlu tepkiler sonrasındaysa işleri büyütmeye karar veriyor.

Gördüğü talep üzerine kuruttuğu cennet elmalarını da satışa çıkarıyor

İncir cipsi paketlerinin içine koyduğu kurutulmuş cennet elmaları çok talep görmeye başlayınca Semra Hanım, onları da ayrıca satışa sunuyor.

Geçen yıl yaklaşık olarak 1 ton kurutulmuş cennet elması üreten 41 yaşındaki bu başarılı kadın, bu yıl gördüğü talep üzerine yaklaşık 5 tonluk bir üretime imza atmayı amaçlıyor.

4 kilogram taze cennet elmasından 1 kilogram kurutulmuş cennet elması elde edebildiklerini söyleyen azimli girişimci, şu sıralar taleplere yetişmekle meşgul.

Semra Ünal, "Türk hurması" adını verdiği bu ürün sayesinde gelirini katlıyor

Semra Ünal, deneye yanıla bulduğu kurutma yöntemini şöyle özetliyor: "Cennet elmalarını tek tek soyarak altı delikli tellerin üzerine seriyoruz. Üzeri naylonla örtülü seraların içinde kurumaya bırakıyoruz. Hava durumuna göre meyvenin küflenmemesi için seranın belirli yerlerini açıp havalandırıyoruz. Ürün kurutulduğunda hurmaya çok benzer bir lezzet oluşuyor."

Hurmaya benzerliği nedeniyle ürettiği kurutulmuş cennet elmalarına "Türk hurması" adını veren Semra Hanım, cennet elmasına kattığı değerden de şöyle söz ediyor: "Bu meyve de tıpkı incir gibi tazeyken en fazla 2 gün bekleyebiliyor. Daha fazla beklerse akıp gidiyor. O yüzden bunu kurutup kazanç elde etmek istedik. Sonuç çok güzel oldu. Cennet elmasının tazesi tezgahlarda 3 lirayken biz kurusunu şu anda 30 liraya satıyoruz. Çok fazla talep var. Türkiye'nin her tarafına gönderiyoruz diyebilirim. Yurt dışından da sipariş verenler oldu."

"Amacımız ilçedeki tüm kadınlara iş imkanı yaratmak"

aa

aa

Semra Hanım'ın başlattığı bu şahane işin en güzel yanıysa gelirlerini katlayabilmesi sayesinde her yıl mahallesinde bulunan daha çok kadına iş imkanı sunması. İncir cipsi için çıktığı yolda önce yalnızca 5 kadının istihdamını sağlayabilen azimli girişimci, şu an mahallesinden tam 20 kadına iş imkanı sağlıyor.

"Kadınlar yeter ki istesin, başaramayacakları bir iş yok" diyen Semra Hanım'ın bir sonraki hedefi de alkışlanacak türden: "Amacımız ilçedeki tüm kadınlara iş imkanı yaratmak."

Hem meyvelerin ömrüne ömür katan hem de birçok kadını çalışma hayatına kazandıran bu şahane girişimcinin başarılarının artarak devam etmesini, hedeflerine ulaşabilmesini diliyoruz.

Kaynak: aa


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?