https://www.instagram.com/p/B3lwD2jFGJ1/ | instagram

Mersin'in Bir Dürümü İçin Bile Yollara Düşeceğiniz En İyi 7 Tantunicisi

Favorilerime
Ekle

Rotamız Akdeniz'in sahiliyle, kerebiciyle, Silifke yoğurduyla, Anamur muzuyla ünlü güzeller güzeli şehri Mersin. Bizi buraya tüm lezzetlerinin ve güzelliklerinin yanında nefis bir tat getirdi. Peşine düştüğümüz bu tat, ekmeğin arasına bol sosuyla gizlenmiş tantuni elbette. Bu şehre yolu bir kez olsun düşmüş olan herkes bilir, tantuni denince akan sular durur. Başka şehirdekiler alınmasın, gücenmesin. Nasıl Adana kebap Adana'da, künefe Hatay'da, kumru İzmir'de güzelse, tantuni de Mersin'de güzel.

Tantuninin bu şehirdeki yeri, damaklarda yarattığı lezzet çok başka. Yediğinizde gününüze güneş gibi doğar, bir tane, bir tane daha yemek isterseniz. Özelliğini pamuk yağına borçlu olan bu lezzeti Mersin'den de en iyi haliyle yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Mersin'de kötü tantuni yiyemezseniz ama iddialıyız en iyilerini de buralarda yersiniz. İşte klasiğinden yenisine, salaşından bol ikramlısına Mersin'in en iyi tantunicileri...

Not: Bu içerik ilk olarak 9 Ağustos 2017'de yayınlanmış, 9 Aralık 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Minik bir not: Listeye sığdıramadığımız, kıyıda köşede saklı kalmış daha birçok lezzet olduğuna eminiz. Tavsiyeleriniz için yorum kutucuğumuz emrinize amede.

Sosu içine işlemiş nefis tantuninin adresi: Memoş Tantuni

Başlayalım öyleyse lezzet dolu turumuza. İlk durak şehrin en sempatik bulunan ve sevilen tantunicilerinden Memoş Tantuni. 1964'den bu yana var olan Memoş Tantuni, daha önceleri minik bir mekandayken artan ilgi nedeniyle daha büyük bir dükkan açmışlar. Hatta ünleri o kadar yayılmış ki, bu lezzeti İstanbul'daki şubelerinde de yaşatmaya devam ediyorlar. Sahibi Memoş Bey'in masalara uğrayıp sohbetiyle şenlendirmesi de pek meşhurmuş. Abartıdan uzak bir yer gibi dursa da bir oturuşta aç olmasanız bile birkaç tane yemeniz garanti.

Somun ekmek ya da lavaş arasında sunulan tantunileri, turşu ve diğer mezelerle damaklara şenlik hale geliyor. Gidip denediğinizde bize katılacak, bir tane daha sipariş edeceksiniz.

Memoş Tantuni adres: Güvenevler Mahallesi, 1910 Sokak, No: 7/1 Yenişehir/Mersin

Ünlülerin uğrak tantunicisi: Göksel Tantuni

İçeriye girdiğinizde bir ünlüyle karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğu, 25 senedir orada olan bir mekandan bahsedeceğiz sizlere. Mersin'e gelip, Göksel'de bir tantuni yememiş olmayanı fena halde kınıyorlar. Çünkü burası yerel halkın senelerdir uğrak yeri ve tantunileri çok seviliyor. Zamanla lezzet anlamında onunla yarışacak birçok mekan açılmış olsa da Göksel Tantuni hala çoğu insanın vazgeçilmezi. Bol köpüklü açık ayranı ve birbirinden lezzetli ikramlarıyla kalplerin birincisi olan bu mekana mutlaka uğrayın, bir porsiyon tantuniyi afiyetle gömün diyoruz.

Göksel Tantuni adres: İhsaniye Mah. Eski Oto Garajı bitişiği No: 50 Mersin

Klasiklerden: Yaprak Tantuni

Klasikler vardır, en çok onu severseniz, lezzet bir kere damağınıza onun sayesinde kazınmıştır. Mersin'de kime sorsanız bilir burayı. En klasik mekanlardan birindeyiz. Bu mekandan çıkan tantuniler yerel halkın damağına kazınmış. Başka şehirlerden gelen misafirlerini kollarından tuttukları gibi ya Göksel'e ya da Yaprak Tantuni'ye getiriyorlar.

Haklılar da... Özelliğini yaprak şeklinde incecik kesilmiş tantunisine borçlu olan ve ismini de burada alan mekan, ikramlarıyla da göz dolduruyor. Köklü geçmişleri ve deneyimlerini de yediğiniz tantuniden hissetmek mümkün. Aç gidip doya doya yemeniz tavsiyemizdir. Özlemini çekenler için İstanbul'da da şubeleri mevcut.

Yaprak Tantuni Adres: Çankaya Mah. Silifke Cad. No:4 Merkez/ Mersin

Tescilli tantuniler: Özkan Tantuni

Sırada tantuniyi marka haline getirmiş bir mekan var. Onu diğer yerlerden ayıran özelliği nesillerdir tantunicilik yapan bir ailenin işletmesi olması. İlk kurucularından Hacı Özkan, bu işin piri. Daha sonralarda da Özkan tantuniyi tescilli hale getiriyorlar. Mersin'de 3 tane şubesi mevcut. Kuyruk yağlı ya da yağsız biftek etinden yapılan, bol soslu nefis mi nefis tantunilerini lavaş ya da somun ekmek arasında servis ediyorlar. Yanında da şöyle buz gibi bir Özkan şalgamı söylediniz mi oldu bu iş!

Özkan Tantuni adres: Güvenevler Mah. 1. Cad. Zorlu Apt. No:45 Yenişehir /Mersin

Tadı hiç değişmedi: Mert Tantuni

Mert tantuninin, tantunilerinin müdavimleri bilir. Burada yediğiniz çift lavaşa sarılı tantuninin tadını başka hiçbir mekan veremez. O kadar iddalıdır. Kuyruk yağlı bifteklerden yapılan tantunileri bir yana mekanın en sevilen lezzetlerinin başında yoğurtlu tantunisi geliyor. Dilim dilim doğranıp üzerine yoğurt ve sos gezdirilerek servis edilen tantuniler yanına verilen ikramlarla daha da hoş bir hale geliyor. Yıllar önce neyseler, lezzetlerinden hiçbir şey kaybetmeden oradalar. Var olsunlar!

Mert Tantuni adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Pozcu, Yenişehir / Mersin

En az iki porsiyon yemelik: Abidin Usta Tantuni

Senelerce genci yaşlısı herkesin biriciği olan salaş sayılabilecek bir mekan aslında. Onun tantunisini yiyebilmek için şehir dışından gelenler var. Gurbete giden Mersinlinin de en çok özlediği lezzetlerden kendisi. Nasıl olmasın? İncecik, zar gibi lavaşının içine bol yağlı etli harç geliyor. Yanına bol köpüklü ayran, turşu, soğan ve birbirinden lezzetli birçok meze ikram ediliyor. Mezeleri yerken dahi doymaya başlıyorsunuz. Menülerinde yoğurtlu tantuni ya da tavuklu tantuni yer almıyor. Belirtelim.

Gidenlerin en az iki porsiyon yemesi şiddetle tavsiye olunur.

Abidin Usta Tantuni adres: Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Bulv. 256/B, 33110 Yenişehir/Mersin

Efsanelerden: Shogun Tantuni

instagram

instagram

Farklı farklı tantuni çeşitleriyle, yıllardır değişmeyen hizmet kalitesiyle ün salmış, Mersin'in en nefis tantunicilerinden birinden daha bahsederek sonlandırıyoruz listemizi. Çoğu Mersinli çocukluğunu bu adreste geçirmiş, afiyetle ve keyifle birkaç porsiyonu mideye indirmiştir, eminiz. Yoğurtlu tantunisinden tutun da köri soslu tantuniye kadar birçok opsiyonu olan Shogun, Mersin'e gidildiğinde mutlaka denenmesi gerekenlerden.

Gitmişten yanına bir yayık ayran da bizim için söyleyin.

Shogun Tantuni adres: Bahçelievler Mahallesi, 1902 Sok. 8/B, 33140 Yenişehir/Mersin


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

yunusuyg15 Aralık 2018 19:38
Merhaba, Mersin'de 25 yılımı tamamladım diyebilirim. 1)Memoş; Öyle hiçte anlattığınız gibi bir yer değil lezzet hariç. Şen şakrak olduğunu hiç görmedim Youtube'de zilyon tane videosu var açın bakın, Yalnız adam sağlam PR yapmış 2)Göksel; Bozdu iyice şubeleşme ve isim hakkı vererek bozdu kendini, Verilen adreste yiyin diğer şubeleri es geçin. 3)Özkan; foto da paylaştığın gibi orası ağırlık döner veriyor, tantuni yemedim hiç 4)Mert; Buranın önüne geldiniz hiç girmeden 50 metre yürüyün Hasan Usta'ya uğrayın pişman olmazsınız. 5)Abidin; Tek geçerim söylenecek bir şey yok.
Yanıtla
ozankaradag15 Ağustos 2017 12:50
Kardeşim tantuni diye tavuk döner resmi koymuşsun stokta yoksa gönderelim bi foto
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?