Hemen Çıkın O Ofisten, Seyyar Tavuk Pilavcı Açıyoruz!

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252825 takipçi390 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Cemre Özgüzel
Nisan 8
Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

An itibarıyla dünyanın en kötü işini yapıyormuş gibi hissediyorsanız, evde boş boş oturmaktan, ev ekonomisine katkıda bulunamamaktan sıkıldıysanız, "Okulu bitirdik ama atanacağımız falan yok" diyorsanız, "Aslında hafta sonları da çalışsam, şu borçları daha hızlı öderim" şeklinde düşünceleriniz varsa, yaklaşın, seyyar bir fikrimiz var: Tavuk pilavcı açıyoruz!

Dünya üzerinde milyon tane meslek varken, neden seyyar pilavcı açtığımızı da hemen söyleyelim: Çok temiz para var.

Tavuklu Pilav Tarifi

Tavuklu Pilav Tarifi


Niyetimizi, ortalama bir kahve sohbetinden ve geyik halinden kurtarmak için işin iktisat kısmına geçelim hemen. Günlük giderlerimizden başlayalım. 10 kilo pilav 30 TL, 3-3,5 kilo tavuk 40 TL, 8-10 kilo nohut 15 TL, yoğurt 10 TL, tavuk bulyon 10 TL, turşu biber 13-15 TL, tereyağı, plastik tabak ve bardakları derken 180-200 TL arası bir giderimiz var. Baya giderli duruyoruz.

Pilavcı açmayı dünyanın en kötü fikri zannettirmeden, gelir tarafına geçelim. Yukarıdaki masrafların bize geri dönüşü aşağı yukarı 100 porsiyon pilav. Standart boyutlardaki pilavı 2 TL'ye, büyük boy pilavı 3 TL'ye, tavuk eklediklerimizi de bu fiyatlara +1 TL ekleyerek satarsak, yaklaşık 280-300 TL'lik brüt bir kar elde ediyoruz. Giderlerimizi çıkardığımızda günlük net karımız 100 TL gibi duruyor.

seyyar-tavuk-pilavci-aciyoruz-yeni-1

Son girişimimiz kokoreççide olduğu gibi satış fiyatında çok fazla oynama yapamayız. Kokoreci 6, 8 ve hatta 12 TL'ye bile yediğimiz oluyor. Lakin tavuk pilav için serbest piyasa ekonomisi çok serbest değil. Mesela karı iki katına çıkarayım diyerek pilavı 5 liraya satmaya kalksak, net döverler. 100 TL, hadi biraz sınırı zorlayıp fiyat artışı yaptık, 120 TL'lik karla kapatıyoruz günü. Ayda 20-22 gün çalışsak, 2000 - 2400 TL arası gelir elde ediyoruz. Hafta sonları bizim. Kulağa gayet iyi geliyor.

Kokoreçte olduğu gibi işi gücü bırakın, hayallerinizi koko'ya sarın demiyoruz bu kez. Sonuçta dev paralar kazanmayacağız. Ancak kendi işimizi, belki de şu an kazandığımız paraya yapıyor olacağız. Bir düşünün deriz. Sonuçta pilav yapması çok zor bir yemek değil.

Not: Maç günü, stat önünde, tavuk pilav fiyatının karaborsaya düştüğü doğrudur.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?