https://yemek.com/tarif/kuru-fasulye/ | Kuru Fasulye Tarifi

Üst Komşunun Pişirdiği Kuru Fasulye Size Neden Eski Sevgilinizi Hatırlatır?

Favorilerime
Ekle

Akşam tek başına bir bara girebilecek yaşa gelmiş herkesin başından geçen kesin bir hikaye varsa o da bir parfüm kokusunun kişiyi zaman ve mekandan bağımsız kılıp, yıllar öncesinde bir ana götürebilme gerçeğidir.

Ya da toprak kokusu kesinlikle yağmur yağdığı hissiyatı verir.

Kötü kokan objeden uzaklaşma isteği duyarız.

Ya da bugün burnunuza pekmez kokusu gelse annemizin bize zorla pekmez içirdiği, ilk dersin hayat bilgisi olduğu mavi önlüklü günlere gideriz.

Başlıktaki sorumuzun cevabını verelim: Kokular.

Peki koku dediğimiz meret nasıl olur da bu denli inisiyatif kullanabilme yetisine sahip olabilir ve günlük hayatımızın hiç olmadık yerinde bizi neredeyse astral seyahate çıkarabilecek kadar yüzsüzdür?

Çünkü koku alma beş duyunun arasında kutsanmış olandır.

Günde ortalama 23.040 kez nefes alırız (her nefes ortalama 5 saniye) ve her nefes alışımızda istemsiz olarak koku da almış oluruz. Herhangi bir sinirin çalışması için vücutta 8 moleküllük bir efor gerekirken, koku nöronları 40 moleküllük bir eforla çalışır. Beyindeki nöronların hiçbiri kendini yenileyemezken koku nöronları her 30 günde bir kendini yeniler. Bir şeyin kokması için molekülünün olması yeterlidir.

Bütün bu bilimsel gerçekler, koku hafızasının bünyedeki en güçlü hafıza olması için elinden geleni yaparlar ve başarılı da olurlar.

Koku genetik mirastır. Bizden 1000 yıl önce yaşamış birinin gördüklerini göremezken, ikimiz de kötü kokudan kaçarız.

Koku, en güçlü hafızadır. Hindistan’da meditasyon yapıyor da olsak, bol sarımsaklı bir işkembe kokusunda memleketi ya da masum bir öpücüğün kaçtığı o Cumartesi gecesini hatırlatır. E haliyle eski sevgiliyle birlikte yenilen bir kuru fasulye, üst komşuda biriken anlık nefretlere sebebiyet verebilir.

Koku, en güçlü uyarıcıdır. Birbirine aşık çiftlerin hormonlar aracılığıyla yalnızca birbirlerinin hissedebileceği koku salgıladıkları bilimsel olarak araştırılmaya devam edilen tatlı bir gizemdir.

Koku, en romantik duyudur. Hatta dünyada üretilen ilk parfümün de bu salgılanan kokulardan elde edildiği söylenir.

Koku, en güçlü kaçınılmazdır.

Başlıktaki sorumuzu açalım: Ya evi değiştirin ya komşuyu.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Yorumcu16 Eylül 2014 16:39
Kuru fasulye demişsiniz ama o bildiğimiz nohut fotoğrafı!
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?