Margot Wölk - Hitler

Hitler Zehirlenmesin Diye Yemeklerini Tadan Alman Kadın 70 Yıl Sonra Konuştu

Favorilerime
Ekle

Osmanlı Devleti'ndeki çeşnibaşı görevini bilenler vardır. Padişaha getirilen yemek önce çeşnicibaşı tarafından tadılır, yemekte zehir olup olmadığı kontrol edilirdi.

Bu adet Osmanlı'ya özel değildi elbette. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi Almanyası döneminde de Hitler'in yemeklerini tadan ve zehirli olup olmadıklarını test eden özel bir ekip bulunuyordu. İşte o ekipten kalan son kişi olan 96 yaşındaki Margot Wölk, bir Alman televizyonuna o dönemlerde neler yaşadığını anlattı.

Yaşadıkları ev bombalanınca ve kocası da 1941 yılında Alman ordusuna çağırılınca, Doğu Prusya'ya annesinin yanına taşınan Wölk, yaşadıkları yerdeki Nazi belediye başkanının zorlamasıyla, yemeklerinin zehirli olabileceği konusunda paranoyaklık seviyesinde olan Adolf Hitler'e hazırlanan yemekleri tadan, yani zehirli olup olmadıklarını kontrol eden kişi olarak işe alınıyor.

“İngilizlerin Hitler’i zehirleyeceği yönünde sürekli bir söylenti vardı. Asla et yemezdi. Bize pilav, erişte, biber, bezelye ve karnabahar veriyorlardı”

Vejateryan olan Hitler'in yemeklerini kontrol eden ve aralarında Wölk'ün de bulunduğu bu çeşnicibaşı grubunun tamamını kadınlar oluşturuyordu ve toplam 15 kişiydiler. O zamanlar 25 yaşında olan Wölk, Hitler'in yemeklerini ondan önce yerken gruptaki birçok kadının hüngür hüngür ağladığını söylüyor.

Düşünün; Nazi Almanyası'ndasınız ve dünyanın en büyük nefret paratonerinin (ya da zehir paratonerinin) yemeklerini tadıyorsunuz. Ölümün bir sonraki lokmada olduğunu düşünün. Hüngür hüngür ağlamanız normal.

the daily meal - hitler

the daily meal - hitler

70 yıl sonra konuşan Wölk, tabaklarındaki yemeğin tamamını bitirmeleri gerektiğini, yemeği yedikten sonra da zehirlenip zehirlenmedikleri anlaşılsın diye 1 saat beklediklerini söylüyor.

Üç yıl boyunca sürekli zehir potansiyeli olan yemekleri tadan ve ölümün sürekli kıyısında gezen Wölk, 1944 yılında Berlin'e kaçıyor ancak burada da Rus askerler tarafından yakalanıyor, İngiliz askerler tarafından tecavüze uğruyor ve yaşadığı korkunç şeylerden dolayı biyolojik olarak çocuk sahibi olamayacak duruma geliyor.

Bir İngiliz askerin yardımıyla esir tutuldukları yerden kaçan ve kurtulan Wölk, yıllardır ayrı kaldıkları kocasıyla 1946'da savaşın bitmesinin ardından bir araya gelebiliyor. Savaşın etkisinden kurtulamayan çift ayrılıyor ve o zamandan beri Wölk yalnız başına yaşıyor.

Görsel: Daily Mail


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?