lubnan-mutfagi-aralik-2020

Sofralarına Oturmadan Ölmemeniz Gereken Dünyanın En Lezzetli 20 Ülke Mutfağı

Favorilerime
Ekle

Dünya mutfaklarıyla ilgilenmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz, ya da diyelim ki gastronomik hobileri olan birinden hoşlanıyorsunuz ve flört etmek Allah'ın emri, veya en olmadı yemek ve yemek sanatlarına hiçbir ilginiz yok fakat öğrenmeye biraz zaman ayırabilirsiniz... Kısacası, doğru yerdesiniz!

Şimdi dünyanın dört bir yanından derlediğimiz farklı kültürlerin mutfaklarına şöyle bir göz atacağız. Bu sayede dünya mutfaklarına dair temel bilgiye sahip olmuş olacaksınız. İlerleyen zamanlarda ise daha detaylı anlattım ve örneklerle dünya yemeklerini tanıyor olacağız.

Unutmayın, bir tek yemeğin sınırları yoktur.

Peynir ve sos aşkına: İtalyan Mutfağı

mozzarella-dana-etli-pizza-tarifi

Dünyadaki en eski mutfak kültürlerinden biri. İtalyan mutfağının en çok tercih edileni makarna yemekleridir. Makarnalar aslında, farklı boyut ve şekillerde olabilen eriştelerdir. Makarnalar biçimlerine göre penne, maccheroni, spaghetti, linguine, fusilli, lazanya gibi isimler alabilirler. Ya da içlerine konan malzemeye bağlı olarak ravioli, tortellini gibi isimlerle anılırlar.

Ayrıca İtalyan mutfağının dünyanın her yerine yayılmış bir pizzalarını duymayan, lezzetlerine hayran olmayan yoktur. Tabii pizzalarının bu kadar belirleyici olmasında İtalyan kültüründe yer alan sos ve peynirlerin de payı büyüktür.

Son zamanların popüleri: Tayland mutfağı

thai-mutfagi

Birçokları tarafından Çin mutfağına benzetilerek özgün bulunmasa da, yemekler kendi içlerinde çok farklılık gösterir. Örneğin noodle tabakları Çin mutfağının aksine zengin ve kıvamlı soslarla süslenir.

Neredeyse sanat: Fransız mutfağı

fransiz-mutfagi-yeni

Tıpkı İtalyanlar gibi Fransızlar da kendi lezzetleriyle tüm sınırları aşmayı yüzyıllardır başarıyorlar. Hazırlanması zaman alan et yemekleri, tatlılar ve çorbalar soslarla birleşir. Ayrıca deniz ürünleri de-bölgeden bölgeye çok fazla değişiklik gösterse de- Fransız mutfağının sıkça terci edilenleri arasındadır.

Onu zaten biliyorsunuz: Japon mutfağı

japon-kahvaltisi-aralik-2020

Japon mutfağını uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Bütün o tofular, noodlelar ve suşiler zaten Japon mutfağının ne kadar benzersiz olduğunu ortaya koyuyor. Belki sadece, Japon mutfağının temel malzemesinin pirinç olduğunu söylememiz yeterli olacaktır.

Bir melez kadar güzel: Lübnan mutfağı

lubnan-mutfagi-aralik-2020

O aslında gerçekten melez. Çünkü Akdeniz ve Arap kültürlerinin parçalarını üzerinde taşıyan fakat bunu yaparken özgünlüğünden de ödün vermeyen özel bir kültür Lübnan mutfağı. Tıpkı Türk mutfağı gibi...

Oley oley oley: İspanyol mutfağı

Ülkenin coğrafi konumu sebebiyle nesiller boyu farklı kültürden insanlara, göçler, savaşlar ya da ülkelerin genişlemesi sebebiyle ev sahipliği yapmış bu sebepten de zenginleştikçe zenginleşmiş bir kültürdür İspanyol mutfağı. Çok çeşitli malzemelerle yapılan kanepe ve mezeler tapas olarak adlandırılır ve çok özgün lezzetlerdir.

İşlenmiş et onlardan sorulur: Alman mutfağı

alman-mutfagi-aralik-2020

Yine ulusunun çeşitliliğine bağlı olarak zenginleşmiş bir mutfakla karşı karşıyayız. Domuz başta olmak üzere, biftek, kümes hayvanları, balık, ördek... ve benzeri onlarca ana malzemesi vardır Alman mutfağının.

Uzak doğu büyüsü üzerinde: Kore mutfağı

Ramen Tarifi

Ramen Tarifi

Tıpkı Uzak Doğu'nun birçok kültüründe olduğu gibi Kore mutfağının da ana malzemesi pirinçtir. Pirinç, özel soslarla hazırlanmış etler, deniz ürünleri ve taze sebzeleri kendine yaver yapmaktan uzak durmaz.

Daha otantik olamazdı: Güney Afrika mutfağı

guney-afrika-mutfagi-aralik-2020

Güney Afrika mutfağında Hollanda mutfağının büyük etkisi vardır. Fransız, Alman ve Doğu Hint mutfağının da etkisi tartışma götürmez. Kısaca açıklamak gerekirse, Güney Afrika mutfağı çok fazla kültürden etkilenmiştir. Buradan yola çıkarak söylenebilir ki, kültürler birbirine adapte olmamış, dalgalanmalar rustik etkilerle kendini belli ederek ortaya otantik bir mutfak kültürü koymuştur.

Yalnızca barbeküden ibaret olduğu doğru değil: Avustralya mutfağı

Yeryüzündeki en genç kültürlerden biri olduğu göz önünde bulundurulursa, Avustralya mutfağının gösterdiği çeşitlilik oldukça normaldir. Geleneksel rosto, balık ve kızarmış patates dışında İngiliz kahvaltısını da listeye katabiliriz. Avustralyalıların Çin, Japon, Tayland ve Yunan, İtalyan, Fransız mutfaklarıyla da ilgilendiği söylenebilir.

Karmakarışık: Karayip mutfağı

karayip-mutfagi-aralik-2020

Afrika, Doğu Hindistan, Kızılderili, Avrupa ve Çin kültüründen eşit oranlarda etkilenmiş 'baharat yoğun' bir mutfak olarak adlandırabiliriz. Hem geleneksel hem de trend olan akımların kültüre etkisi tartışılamaz. Seafood, jerk, conch ve papaya ise sık sık ve sevilerek tüketilen yemek çeşitlerinden birkaçı.

Bizden gibi: Yunan mutfağı

İtalyan, Arap, Türk ve Yunan kültürü birbirine geçmiştir. Her anlamda. Tabii mutfak kültürü açısından da öyle. Her ne kadar Türk mutfağıyla çok büyük benzerlikler gösterildiği düşünülse de Yunan mutfağı, Akdeniz kültürüne daha yakındır. Yemeklerde, Akdeniz insanın sağlığının anahtarı Yunan zeytinyağı ve tabaktaki ne olursa olsun sunulan porsiyonlar oldukça cömerttir.

Bize biraz uzak: Filipin mutfağı

filipinler-mutfagi-aralik-2020

Sabahleyin sucuklu yumurtalı kahvaltı yapıp öğleden sonra da anneannenizin altın gününde kısırın dibine vurduğunuz bir günü düşünün. Akşamına da üç lahmacunu arka arkaya kıvırmış olun mesela. İşte Filipin mutfağından tek öğün öyle bir ağırlık etkisi yapıyor vücutta. Aşırı ağır kokular, yağlı ve baharatlı yemekler ve her ne hikmetse bütün hamur işlerinin şekerli hazırlandığı bir yeme kültürü...

Bir İskoçyalıya viski ve haggis verin yeter: İskoçya mutfağı

İskoç mutfağının İngiliz mutfağından ayrı olarak ele alınmasının mümkün olmayacağı aşikardır. Dünyaca ünlü viskileri her öğünün baş tacı, haggis denilen, işkembe zarının içine bulgur, üzüm, fıstık, sakatat doldurularak hazırlanan özel bir yemektir. Haggis patates ve şalgam eşliğinde tüketilir.

Belki de en karışık yeme kültürü: Hint mutfağı

Dini ve toplumsal açıdan da kendi içinde bile büyük farklılık gösteren Hindistan'da haliyle mutfak kültürü de çok çeşitlilik göstermektedir. Baharat ve aromatik lezzetler Hint mutfağında büyük yer kaplamaktadır. Zamanla İngiliz, Fransız ve Portekiz kültüründen etkilenen Hint mutfağına, patates, domates ve biber çeşitleri de eklenmiş, yemekler zenginleşmiştir.

Fransız ve Arap kültürlerinin bir sentezi: Meksika mutfağı

nachos-yeni

Zengin bitki örtüsü demek zengin bir mutfak demek. Hele ki bu mutfak farklı kültürlerden etkilenip çeşitliliğini artırıyorsa. Mısır, fasülye ve yoğun meyve tüketimi söz konusu. Kakao, vanilya, avokado, yer fıstığı gibi lezzetlerin de anavatanı diyebiliriz. Ayrıca bizim için döner dürüm ne ise, Meksikanlar için de taco odur. Candır.

Özetlemek oldukça zor: Endonezya mutfağı

Hint ve Çin mutfağının etkilerinin oldukça yoğun görüldüğü Endonezya mutfağını yüzeysel olarak incelemek neredeyse imkansız. 17 binden fazla adadan oluşan bir ülke olduğu varsayılarsa, bahsettiğimiz çeşitlilik 'az bile'dir. Fakat, yer fıstıklarının egzotik meyvelerle bir arada kullanılması tarifi zor ve eşsiz lezzetler ortaya çıkarmakta.

Futbolları ve dansları kadar iyi: Brezilya mutfağı

Brezilya Şiş Tarifi

Brezilya Şiş Tarifi

Toplumsal yönden, çok bariz bir etnik çeşitlilik içinde varlığını sürdüren Brezilya bu çeşitliliği sayesinde dünyanın en zengin yemek kültürüne sahip ülkelerinden biri haline gelmiş zamanla. Deniz ürünlerinden et yemeklerine, tropik meyvelerden baharatlı yemeklere sayısız güzellik bizleri kucaklıyor.

Çin restoranı olmayan bir sokak kaldı mı?: Çin mutfağı

tatli-eksi-soslu-tavuk-tarifi

Yalnız Çin Halk Cumhuriyeti değil, Tayvan, Singapur, Malezya ve Endonezya gibi Uzak doğu ülkelerinin etkilerini ezdiren ve küresel bir yayılımla neredeyse her sokağı etkisi altına alan Çin mutfağı diğer mutfak kültürlerine oranla çok özgün. Yeme ve pişirme biçimleri dahil, yiyecek olarak tükettikleri hayvanlar yüzünden tepki toplayabilen Çinlilerin mutfağı, kullanılan malzeme açısından dünyanın en zengin mutfak kültürüdür.

Fast foodun 'anavatanı': Amerikan mutfağı

cheeseburger-tarifi

Çok uluslu ülkeler listesinin en başında yer alan Amerika bu çeşitliği pek etkin kullanabilmişe benzemiyor. Amerika topraklarına giden her etnik grup kendi mutfak geleneklerini de buraya taşımıştır. Bu da özellikle yeni nesil tüketicinin sofistike bir damak tadı geliştirememsine yol açmıştır. Nedir bu Amerikan kültürü derseniz 'hamburger' diyebiliriz. Tırnak içinde mesela...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?