Lezzet Vermek Dışında da Maharetleri Olan Karabiberin Bilmediğiniz 8 Kullanım Alanı

Favorilerime
Ekle

Hindistanlı karabiber, tüm dünya mutfaklarının en çok kullanılan baharatları listesinde ilk sıraları zorlayabilecek güçlü bir aday. İçine girmediği yemek, girip de lezzetlendirmediği nefaset yok.

Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Peki, bir Jedi'ın zihinlere yaptığı gibi hapşırıklarımızı kontrol eden süper kahraman, sofraların lordu, tuzun en sağlam kankası karabiberin başka hangi alanlarda kullanıldığında harikalar yaratabileceğini biliyor musunuz?

Biliyorsanız da şimdilik bilmiyormuş gibi yapın ve karabiberin hatrına izin verin coşkuyla anlatayım.

Tıkalı solunum yollarını açar

karabiber-9

Karabiber doğal bir antihistaminik, bir anlamda dekonjestandır. Yani, burnunuz tıkandığında lavoba aç gibi tim 'borularınızı' tertemiiz edebilir. Bir litre kaynar suya birkaç damla karabiber yağı damlatın ve bu karışımı buğu olarak kullanın. Burun tıkanıklığınız anında hafifleyecektir.

Öksürüğe iyi gelir, boğazları yumuşatır

Ona kısaca 'Doktor Karabiber' diyebilirsiniz. Derdiniz öksürüğünüzü hafifletmekse bir dilim limonun üzerine bol miktarda karabiber ekleyin ve bunu emerek yiyin. Yok, derdiniz balgam söktürmekse sıcak bir bardak çaya bal ve kararbiber ekleyin; derhal balgamı söktrecektir.

Çamaşırların renklerinin parlak kalmasını sağlar

Özellikle koyu renkli çamaşırlarınız fazla yıkanmaktan soluyor ve giyilmez hale geliyorsa, çamaşırlarınızı yıkamadan hemen önce çamaşır makinesinin kazan kısmına; çamaşırlarınızın üzerine bir çay kaşığı karabiber koyun. Bu işlem renklerin ilk günkü gibi taze ve parlak kalmasını sağlayacaktır.

Doğal bir kas gevşeticidir

Karabiber vücut ısısını doğal olarak artıran bir yağa sahiptir. Örneğin, yoğun bir antrenman sonra sıkışan kaslarınızın olduğu bölgeye masaj yaparak karabiber yağı uygularsanız, o bölgenin ısısı yükselir ve kan dolaşımınız hızlanır. Bu da kas ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlar.

Sindirime destek olur, hazmı kolaylaştırır

Karabiber mide asidini artıran etkisiyle yediklerinizi hazmetmeyi kolaylaştırır. Sindirime yardımcı etkisi sayesinde, gut ve benzeri sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Küçük yaralanma ve kesikler durumunda ilk yardım aracıdır

Karabiber acil yardım hattı gibi. Hem kanın pıhtılaşmasını sağlıyor, hem de doğal bir antibakteriyel olduğu için minik kazalar, yaralanma ve kesiklerde kara gün dostunuz oluyor.

Cildinizi güzelleştirir, gençleştirir

Karabiber gösterdiği antioksidan özellik sayesinde çok güçlü bir cilt temizleyicisi olarak kullanılabilir. Ayrıca, ısıyı artıracağı için kan dolaşımını hızlandırır. Yani bu demek ki, karabiber size daha genç görünen bir cilt verir! Yumuşak kıllı bir fırçayı karabiber yağına batırıp yüzünüze masaj yaparak uygularsanız siyah nokta ve aknelerinizden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olur

picdn

picdn

Eğer sigarayı bırakmak istiyor fakat bir türlü beceremiyorsanız size bir müjdemiz var. Karabiber yağı sigarayı bırakmanızı sağlıyor! Yapılan araştırmalar sonucu, karabiber yağı koklayan tiryakilerin boğazlarında hissettikleri yanma hissi yüzünden sigara içmek istemediklerini ortaya koyuyor.

Hadi yine iyisiniz...Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?