Beyaz Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Daha Sağlıklı ve Doğal 8 Tatlandırıcı

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1501 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Kasım 5, 2019
Duygu Arslan
Mart 20, 2019
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019

Gün içerisinde yediğimiz birçok yemeğin içinde beyaz şeker bulunuyor. Tatlıları, hamur işlerini, şerbeti bol baklavaları söylemiyoruz bile. Beyaz şekerin sağlığımıza herhangi bir yararı yok, ki bunu zaten artık çok iyi biliyorsunuz. Ancak sağlığımıza yararı olmadığı gibi uzun vadede de olumsuz etkileri olabiliyor.

Tüm bunları düşündüğümüzde ise beyaz şeker yerine kullanabileceğimiz daha sağlıklı seçenekler de var. Üstelik büyük bir çoğunluğu da doğal. Ayrıca diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de öneriliyor bu doğal şekerler.

Küçük bir not: Diyabet hastası okurlarımız yine de doktorunuza bir danışın olur mu?

Soğuk algınlığının tedavisine de yardımcı: Panela

Panela adı verilen tatlandırıcı Latin Amerika ülkelerinde oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Bal gibi olumlu etkilerine sahip olan panela; soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı şikayetlerine oldukça iyi gelmektedir.

Normal beyaz şekerin içermediği kalsiyum, potasyum gibi önemli mineralleri de içerir.

Zaten biliyordunuz ama: Bal

balli-krem

Bal, içine konulduğu çayın, tatlının hatta yemeklerin tadına tat katmasından da öte ve çok besleyicidir. Doğal bir antibiyotik ve antiseptiktir. Vücudu güçlendirir, enerji verir, idrar söktürücü etkisi vardır. Tükettiğiniz balın işlenmiş ve organik olmayan balları tüketmemek bu noktada çok ama çok önemli.

Mineral ve vitamin deposu: Kamış pekmezi

Kamış pekmezi (kamış balı olarak da biliniyor), şeker kamışından elde edilir ve yapı itibarı ile bala benzediği için kamış balı olarak adlandırılır ama bala nazaran daha siyah bir rengi ve daha acı bir tadı vardır. Tüketildiğinde kansızlığa iyi gelerek, yorgunluk ve stres gibi sorunları ortadan kaldırır.

Resmen doğal mucize: Stevia

Stevia, Paraguay’dan kalkıp diğer ülkelere yolculuk yapmış bir tatlandırıcıdır. Doğal olması sebebiyle birçok faydayı da beraberinde getirir. Tansiyonu dengeler, ağı içi yaralarını iyileştirir ve sindirim siteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Stevia’nın neredeyse hiç kalori içermeyen yapısı diyet yapanların en yakın arkadaşı olma niteliğindedir.

Belki hiç duymadınız ama: Agave şurubu

Agave şurubu çok şaşıracaksınız ama bir kaktüs türünden elde edilir. Bu tatlandırıcının da görüntüsü bala benzer ancak daha aromasız bir tadı vardır. Şeker hastaları için en uygun tatlandırıcılardan birisidir.

Beyazından daha iyi: Esmer şeker

Esmer şeker için doğal ve beyaz şekerden kesinlikle daha faydalıdır diyemeyiz ancak esmer şekerde, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, B vitamileri gibi vücuda oldukça yararlı vitaminler bulunmaktadır. Saymış olduğumuz bu mineral ve vitaminler beyaz şekerde bulunmamaktadır. Kalorisi de beyaz şekere göre çok az da olsa düşüktür.

Faydalı mı faydalı: Hurma şekeri

Öğütülen ve toz haline getirilen hurma; lif , magnezyum , demir ve vitamin B6 açısından oldukça zengindir. Hurma şekeri hurma tozu olarak da bilinir ve özellikle çay, süt gibi içecekleri tatlandırmak için idealdir.

Filmlere konu olmuştur: Akçaağaç şurubu

somontarifi

somontarifi

Akçaağaç şurubu sadece isminin havalı oluşu ve filmlerde kullanılması ile meşhur değildir arkadaşlar. İnsan sağlığa da oldukça faydaları bulunur. Cildin yapısını onarır, kemikleri güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?