Beyaz Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Daha Sağlıklı ve Doğal 8 Tatlandırıcı

Favorilerime
Ekle

Gün içerisinde yediğimiz birçok yemeğin içinde beyaz şeker bulunuyor. Tatlıları, hamur işlerini, şerbeti bol baklavaları söylemiyoruz bile. Beyaz şekerin sağlığımıza herhangi bir yararı yok, ki bunu zaten artık çok iyi biliyorsunuz. Ancak sağlığımıza yararı olmadığı gibi uzun vadede de olumsuz etkileri olabiliyor.

Tüm bunları düşündüğümüzde ise beyaz şeker yerine kullanabileceğimiz daha sağlıklı seçenekler de var. Üstelik büyük bir çoğunluğu da doğal. Ayrıca diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de öneriliyor bu doğal şekerler.

Küçük bir not: Diyabet hastası okurlarımız yine de doktorunuza bir danışın olur mu?

Soğuk algınlığının tedavisine de yardımcı: Panela

panela-aralik-2020

Panela adı verilen tatlandırıcı Latin Amerika ülkelerinde oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Bal gibi olumlu etkilerine sahip olan panela; soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı şikayetlerine oldukça iyi gelmektedir.

Normal beyaz şekerin içermediği kalsiyum, potasyum gibi önemli mineralleri de içerir.

Zaten biliyordunuz ama: Bal

balli-krem

Bal, içine konulduğu çayın, tatlının hatta yemeklerin tadına tat katmasından da öte ve çok besleyicidir. Doğal bir antibiyotik ve antiseptiktir. Vücudu güçlendirir, enerji verir, idrar söktürücü etkisi vardır. Tükettiğiniz balın işlenmiş ve organik olmayan balları tüketmemek bu noktada çok ama çok önemli.

Mineral ve vitamin deposu: Kamış pekmezi

uzum-pekmezi-tarifi

Kamış pekmezi (kamış balı olarak da biliniyor), şeker kamışından elde edilir ve yapı itibarı ile bala benzediği için kamış balı olarak adlandırılır ama bala nazaran daha siyah bir rengi ve daha acı bir tadı vardır. Tüketildiğinde kansızlığa iyi gelerek, yorgunluk ve stres gibi sorunları ortadan kaldırır.

Resmen doğal mucize: Stevia

stevia-sekeri

Stevia, Paraguay’dan kalkıp diğer ülkelere yolculuk yapmış bir tatlandırıcıdır. Doğal olması sebebiyle birçok faydayı da beraberinde getirir. Tansiyonu dengeler, ağı içi yaralarını iyileştirir ve sindirim siteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Stevia’nın neredeyse hiç kalori içermeyen yapısı diyet yapanların en yakın arkadaşı olma niteliğindedir.

Belki hiç duymadınız ama: Agave şurubu

agave-sekerli

Agave şurubu çok şaşıracaksınız ama bir kaktüs türünden elde edilir. Bu tatlandırıcının da görüntüsü bala benzer ancak daha aromasız bir tadı vardır. Şeker hastaları için en uygun tatlandırıcılardan birisidir.

Beyazından daha iyi: Esmer şeker

esmer-seker-aralik-2020

Esmer şeker için doğal ve beyaz şekerden kesinlikle daha faydalıdır diyemeyiz ancak esmer şekerde, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, B vitamileri gibi vücuda oldukça yararlı vitaminler bulunmaktadır. Saymış olduğumuz bu mineral ve vitaminler beyaz şekerde bulunmamaktadır. Kalorisi de beyaz şekere göre çok az da olsa düşüktür.

Faydalı mı faydalı: Hurma şekeri

hurma-sekeri-aralik-2020

Öğütülen ve toz haline getirilen hurma; lif , magnezyum , demir ve vitamin B6 açısından oldukça zengindir. Hurma şekeri hurma tozu olarak da bilinir ve özellikle çay, süt gibi içecekleri tatlandırmak için idealdir.

Filmlere konu olmuştur: Akçaağaç şurubu

akcaagac-surubu-nedir-1

Akçaağaç şurubu sadece isminin havalı oluşu ve filmlerde kullanılması ile meşhur değildir arkadaşlar. İnsan sağlığa da oldukça faydaları bulunur. Cildin yapısını onarır, kemikleri güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?