Neden Domatesleri Aslında Buzdolabında Saklamamalısınız?

Favorilerime
Ekle

Şimdi gidip hangi evin mutfağına girsek ve buzdolabının kapısını açsak sebzelikte kilo kilo domatesler görürüz. Yanılıyor muyuz?

Peki ya şimdi size hemen hepimizin çürümesin diye buzdolabında saklamayı tercih ettiği domateslerin aslında asla buzdolabına konmaması gerektiğinden bahsetsek?

Biz demiyoruz, bilim diyor sinyorita.

Soğuğu sevmeyen domates uzun süre soğuk havaya maruz kalırsa tüm lezzetini kaybeder

dailymail

Gidip pazardan, marketten kıpkırmızı, olgunlaşmış, taze domatesler alıyor ancak yediğinizde tatsız, lezzetsiz olduğunu fark edip üzülüyorsunuz. Tamam, üretim aşamasında da sıkıntılar olabilir ancak domateslerin tatsız olmasının bir sebebi de siz olabilirsiniz.

Zira buzdolabına konan domates uzun süre soğuk havaya maruz bırakıldığında tadını da kaybediyor. Kısaca domates soğuğu sevmiyor ve soğuk hava onun olgunlaşma sürecini durdurup içinin kristalleşmesine sebep oluyor. Olgunlaşması sona eren domates ise gün sonunda tatsız tuzsuz bir şey olup çıkıyor.

Şimdi bilimsel kanıtlarla konuşalım....

Bilimsel araştırmaların bir diyeceği var

eureka.criver

Yakın zamanda yapılmış bir araştırma kapsamında bilim insanları kırmızı, olgunlaşmış domateslerin bir kısmını bir gün, bir kısmını üç, bir kısmını yedi gün buzdolabında bekletmişler. Sonra soğukta beklemiş domateslerin moleküler yapılarını inceleyip onlara lezzet veren bileşenlerin -yani şeker, asit ve diğer uçucu, organik bileşenlerin- değişip değişmediğini anlamaya çalışmışlar.

Bir ve üç gün buzdolabında bekleyen domateslerde çok fazla bir değişiklik gözükmezken yedi gün boyunca soğukta bekleyen domateslerin yüzde 65'inin ona tat ve lezzet veren bileşenlerini kaybettiği ortaya çıkmış araştırma sonunda. Bununla da yetinmeyen bilim insanları, 76 kişiden oluşan denek grubundan domateslerin tadına bakmasını istemişler ve denekler de domateslerin lezzetsiz olduğunu, tadının iyi olmadığını söylemişler.

Önceliğiniz hangisi: Daha uzun süre taze kalan domatesler mi, daha lezzetli domatesler mi?

npr.org

Sonuç olarak domatesleri buzdolabında saklamak kesinlikle onların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır ancak bu şekilde onların lezzetini daha hızlı bir şekilde kaybetmesine de yol açacaktır. Belki de çözüm kısa sürede tüketebileceğiniz miktarda almak ve onları oda sıcaklığında bekletip kullanmaktan geçiyordur. Böylelikle domatesleri hem taze, hem de lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz.

Önceliğiniz hangisiyse o yöntemi seçmelisiniz. Daha taze domatesler mi, daha lezzetli domatesler mi? Sonuçta sizin domatesleriniz, sizin kararınız.:)


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?