bahar-temizligi-hatalari

Bahar Temizliği Yaparken Hemen Herkesin Yanlış Yaptığı 12 Hareket

Favorilerime
Ekle

Kışın karanlık ve kasvetli günleri bizi uzun bir süreliğine terk etmek üzere. Güneş yavaş yavaş yüzünü göstermeye, insanın içi ısınmaya başladı bile.

Ancak güneş yüzünü gösterdikçe evinizde kış boyunca kenarda köşede biriken kirler, tozlar, paslar daha çok dikkat çekmeye başladı, değil mi? İşte hem kışın o kasvetini evin üzerinden atmak hem de yeni bir mevsime tertemiz, taptaze girmek için en detaylısından bir bahar temizliğine ihtiyacınız var.

Ancak bahar temizliğini herhangi bir bahar temizliği gibi görmemek ve şu hataları yapmamak gerekiyor.

Toz bezini elinize almadan önce bunların üzerinden bir geçmek isteyebilirsiniz.

Ocak ızgaralarına yapışmış inatçı yemek kalıntılarını kazıyarak çıkartmaya çalışıyorsunuz

foodbeast

O lekeler, yanmış yemek kalıntıları kazıyarak, ovarak çıkmaz. Saatlerce uğraştığınızla kalır, hem yorulur hem de sonucu görüp üzülürsünüz.

Ancak ocaktaki lekelerden kurtulmanın çok kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken ızgaraları tek tek kilitli poşetlere koyup amonyak eklemek. Bir gece bu şekilde bırakıp ertesi gün fırçayla ovaladığınızda yepyeni olduğunu göreceksiniz.

Detaylı anlatımı için buraya: Ocak Nasıl Temizlenir?

Patates, soğan sepetlerinizi havalandırmıyorsunuz

awaytogarden

Aylarca içinde patates ve soğanla yaşayan o sepetleriniz de temizlenmeyi hak ediyor. Bunun için yapmanız gereken ise çok basit. Sepeti tamamen boşaltın ve balkon ya da bahçede ağzı açık şekilde akşama kadar havalanmalarını sağlayın.

Camları silerken sirke kullanmaktan kaçınıyorsunuz

Bahara hazırlanan camlarınızın kusursuz gözükmesini istiyorsanız sirkeye şans vermelisiniz. Üstelik korktuğunuz gibi koku da yapmıyor desek?

Sprey şişesine 3 su bardağı ılık su, 2 su bardağı sirke ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı koyup camları bununla sildiğinizde farkı göreceksiniz. Aynalarınızı silerken de yine sirkenin mucizesinden faydalanabilirsiniz.

Keskin ve tahta saplı bıçakları bulaşık makinesinde yıkıyorsunuz

seriouseats

Zira bulaşık makinesinde yıkanan bıçaklar zamanla çok daha çabuk körleşecek, keskinliğini kaybedecektir. Ayrıca tahta kaşık, tahta kesme tahtası gibi tahta saplı bıçaklar da bulaşık makinesine koyulmamalı, zira tahta malzemeler makinede çatlayacak ve bakteriler bu çatlaklara saklanacaktır.

Paslanmaz çelik ürünleri temizlerken suyla uzun süre temas etmesini sağlıyorsunuz

acleanbee

Paslanma çelikten yapılma tencereleri ve diğer mutfak malzemelerini normal bulaşıklar gibi yıkıyorsanız aslında yanlış yapıyorsunuz. Zira suyla uzun süre temas eden paslanmaz çelik maddelerin yüzeyinde çukurlar oluşabilir. Bu yüzden onları temizlemenin en iyi yolu beyaz sirke ya da limon suyuyla onları ovmak ve lekeleri çıkarmak için yumuşak bir bezle iyice silmek.

Bulaşıkları elde yıkarken en yağlılardan başlıyorsunuz

seriouseats

Bulaşıkları elde yıkıyorsanız şu sıralamayla gitmelisiniz: Kristaller, bardaklar, çatal-bıçaklar, cam tabaklar, diğer tabaklar, servis tabakları ve gereçleri ve en son yağlı tencere, tavalar. Yani en kolay temizleneceklerle başlamalı ve en sona en zorlu olanları bırakmalısınız.

Döküm tavayı bulaşık makinesinde yıkıyorsunuz

thekitchn

Demirle su bir araya geldiğinde ne olur hepimiz biliyoruz: Paslanır. Kalın tabanı ve ısıyı eşit dağıtmasıyla özellikle et pişirirken hayatımızı kurtaran döküm tavaya bu kötülüğü yapmayın ve onu bulaşık makinesine sıradan bir bulaşık gibi koymayın.

Elde mi yıkamalıyım diye soranlara cevap o kadar basit değil diyeceğiz maalesef. Döküm tavanın temizliği biraz daha zahmetli. Zira onu seasoning denilen bir işlemden geçirmeniz gerekiyor. Hemen anlatalım:

Tavayı 180 dereceya ayarladığınız fırında ısıtın. Tavayı çıkarıp soğuttuktan sonra onu iyice yağlayın. Yağı fırçayla tavanın hem içine, hem dışına iyice yedirin. Sonra kağıt bir havlu ile fazla yağı çekin, sadece incecik bir yağ tabakası kalsın. Bu aşamadan sonra önceden 250 dereceye kadar ısıttığınız fırına tavayı ters yüz edilmiş şekilde koyun. Yaklaşık 1 saat böyle kaldıktan sonra tavanın fırın içinde soğumasına izin verin. Tavayı çıkardıktan sonra kağıt havlu ile tavayı yeniden iyice silin ve farkı görün.

Bulaşık makinesinin kapağını temizlemeyi unutuyorsunuz

wikihow

Bulaşık makinesinin en fazla kir biriktiren yeri burası desek? Sebebi genelde kapağın altına su gitmemesi ve yemek kalıntılarının, bakterilerinin burada birikmesi. Temizlemek içinse sirke-su karışımını bu bölgeye sıkıp silmeniz yeterli.

Tahta yüzeyleri sürekli cilalamayı tercih ediyorsunuz

mrright

Eğer düzenli olarak tahta/ahşap eşyalarınızın yüzeyini cilalıyorsanız ona aslında zarar veriyorsunuz. Zira cilanın kimyasal yapısı ile tahta bir araya geldiğinde daha fazla tozu üzerine çekmeye başlıyor. Düzenli cilalamak ya da ahşap cila spreyi püskürtmek yerine düzenli olarak tozunu almak çok daha fazla çözüm odaklı olacaktır.

Yüzeyleri temizlemeden çamaşır suyunu döküyorsunuz

thecleanerhome

İster yerler, ister tezgah üstleri olsun sadece çamaşır suyu dökmek mucize yaratmayacaktır. Eğer öncesinde yüzeydeki kir ve kırıntıları temizlemezseniz mikroplar çamaşır suyu kullansanız bile yüzeyde kalmaya devam edebilir. Doğru olan önce o yüzeyin kabasını temizlemek, sonra çamaşır suyu ile derinlemesine temizlik yapmak.

Elektronik eşyalardaki tozları almak için elektrikli süpürgeyi kullanıyorsunuz

advantagevacuums

Normalde evde yerleri süpürürken elektronik eşyaların tozunu da onunla alıyorsanız aslında bu büyük bir hata. Sebebi ev temizliği için üretilen elektrikli süpürgelerin diğer elektronik eşyaların parçalarında daha fazla statik elektrik yaratması ve dolayısıyla onlara zarar vermesi.

Kimyasal temizlik ürünlerini birbirine karıştırıp kullanıyorsunuz

splendidtable

Yanlış, hatta ölümcül bile olabilecek bir hata bu. Herkes gibi çamaşır suyuyla amonyağın asla karıştırılmaması gerektiğini biliyor olabilirsiniz ancak aslında piyasada satılan kimyasal temizlik ürünlerin birbiriyle etkileşime girmesine izin vermemeniz gerek. İçinde çok farklı ve çeşitli kimyasal bileşen olan bu ürünleri birbirine karıştırarak hayatınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?