Bir An Önce Japonlardan Öğrenmemiz Gereken 9 Harika Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Japonlar orijinal insanlar, sanırız bunda hemfikiriz. Bizi neredeyse farklı bir gezegende yaşadıklarına inandıracak olan icatları olsun, gündelik hayatlarını güzelleştiren farklı alışkanlıkları olsun bizi her zaman şaşırtmayı başarabiliyor Japon dostlarımız.

Beslenme alışkanlıklarıyla da her zaman zayıf ve genç görünmenin sırrını çözmüş olan Japonların çok iyi olduğu bir konu daha var: Kendi deneyimlerinden yola çıkarak keşfettikleri muazzam pratik bilgiler.

Hepsi çok farklı, hepsi çok denenesi. Bu hafta pratik bilgiler köşemizde Asya'ya doğru uçuşa geçiyoruz.

Yapıştırıcı yerine haşlanmış pirinç kullanabilirsiniz

pirinc-faydalari-kasim-2020

Japonlar çoğu el işinde yapıştırıcı olarak pirinç kullanıyor desek... Evde yapıştırıcı olmadığı durumlarda denemek isterseniz kısaca anlatalım: Bir bardak pirince dört su bardağı su dökerek kaynatın. Ocağın altını kısarak 45 dakika yavaş ateşte kaynamaya bırakın. Yapış yapış bir kıvam alınca ocaktan alın ve bir kavanoza koyarak buzdolabından saklayın.

Elmaların kararmaması için limon suyu ve tuz kullanabilirsiniz

limon-sikma-aralik-2020

Kesip dilimlediğiniz elmalar çok çabuk kararıyor, kahverengi bir renge dönüşüyor, farkındayız. Bunun önüne geçmenin yolu ise dilimlenmiş elmaların üzerine limon sıkıp çok az tuz dökmek. Artık kararmayacaklar. Özellikle meyve salatası yapmak istediğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Buzdolabındaki kötü kokulardan çay yaprakları sayesinde kurtulabilirsiniz

siyah-cay-yesil-cay-aralik-2020

Japon dostlarımız, çay yapraklarını atmamanızı öneriyor. Sebebi onları kurutup buzdolabına koyduğunuzda dolap içindeki tüm kötü kokuları emebilme özellikleri.

Banyo buharı sayesinde giysilerinizi ütüleyebilirsiniz

banyo-buhari-aralik-2020

Aceleniz varsa ya da ütü olmayan bir yerdeyseniz ve acilen giysilerinizi ütülemek istiyorsanız tek yapmanız gereken duşa girmek ve kırışıklıklarının gitmesini istediğiniz giysiyi buharın ulaşabileceği bir noktaya asmak. Ütüsüz ütü buna denir.

Tuz, karabiber içinde oluşan nemden kurtulmak için içine pirinç atın

sofra-yuzu-tuzluk-yeni-1

Ellerinde olsa pirinçle dünyayı bile kurtarabilecek Japon dostlarımızın diğer bir pratik çözümü ise nemlenip topaklanan tuz, karabiber ve diğer baharatları içeriyor. Tuzluğun içine atacağınız birkaç adet pirinç tanesi nemi çekerek topaklanmalarını engelliyor.

Yanıklardaki acıyı almak için o bölgeye soya sosu sürebilirsiniz

soya-sosunun-faydalari

Diyelim ki kızgın tavadan kolunuza yağ sıçradı. Eğer mutfakta soya sosu varsa o bölgeye sürün. Acının ve kızarıklığın kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz.

Pirinç kompresi sayesinde boyun ve sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz

pirinc-suyu-sivilce-yeni-kasim

Uzu yıllardır Uzak Doğu'da kullanılan bir tedavi yöntemi bu. Eski bir çorabın içini pirinçle doldurun, mümkünse birkaç damla bitki yağı da ekleyin, ağzını sıkıca kapatın ve mikrodalgada 40 saniye tuttuktan sonra ağrıyan boyun ya da sırt bölgenize tutun. Ağrılarınızdan kısa sürede kurtulacaksınız.

Pantolonu denemeden olup olmayacağını anlamak için boyun bölgenize sarın

pantolon-aralik-2020

Eğer mağazada deneme odası bulamadıysanız, hepsi meşgulse ya da deneyecek vaktiniz yoksa pantolonun bel bölgesini boynunuza sarın, eğer uçları birleşiyorsa pantolon size olacaktır. Zira kişinin boynunun bel genişliğinin yarısına denk olduğuna inanılıyor. Önce evdekilerle deneme yapabilirsiniz.

Hiç iz bırakmadan camları silmek için gazete kağıdı kullanın

gazeteyle-cam-silme-aralik-2020

Kabul, bunu biz de annelerimizden, anneannelerimizden çok duyduk. Camlarda hiç iz kalmadan temizlemek, pırıl pırıl olmalarını sağlamak için elinizdeki bezi hemen yere bırakın ve gazete kağıdı kullanın. Pişman olmayacaksınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?