babaanne-pratik-bilgiler

Babaannelerimizden Miras Kalıp Bugünlere Kadar Gelen 10 Zamansız Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

İnsanoğlu yerleşik hayata geçtiğinden beri evdeki işlerini kolaylaştıracak pratik çözümler aramaya ve yaratmaya devam ediyor. Bu yüzden gün geçmiyor ki yeni bir pratik bilgiyle karşılaşıp onu uygulamayalım ve sonuçlarına hayran kalmayalım.

Birazdan sıralayacağımız pratik bilgiler de en az 100 senelik bir geçmişe sahip. Çoğu babaannelerimizden, anneannelerimizden bize miras kalan bu pratik bilgileri bir köşeye not etmekte ve onların hayat tecrübesini kendi hayatımıza uygulamakta fayda var.

Siz de torunlarınıza anlatırsınız. Buyursunlar.

Cam kırıklarından tamamen kurtulmak için ıslak bez kullanın

wikihow

Elektrikli süpürgenin bile bulup içine çekemediği cam kırıklarından tamamen kurtulmanın en pratik yolu nemli ya da ıslak bir bezden geçiyor. Yani yanlışlıkla yere düşürüp kırdığınız bardağın en küçük parçalarını bile ıslak bir bez yardımıyla tamamen alabilirsiniz.

Taze ekmeğin keserken dağılmaması için yakınında kaynayan çaydanlık bulundurun

Taze ekmeği kim sevmez? Ancak taze ekmeklerin kötü bir huyu var: O da keserken dağılmaya çok daha müsait olmaları. Bunu engellemenin yolu ise keseceğiniz ekmeğin yakınlarında içinde suyun kaynamakta olduğu bir çaydanlık ya da kettle bulundurmak. Zira babaannelerimiz der ki buhar ekmeği yumuşatır ve istediğiniz kadar ince dilimler kesmenizi sağlar.

Birbirine yapışan bardakları ayırmak için sıcak su dolu bir kap işinize yarayacaktır

omghacks

İç içe koyduğunuz bardakların birbirine yapışması ve kolay kolay birbirinden ayrılmaması başınıza şimdiye kadar defalarca gelmiştir. Onları kolayca ayırmak için ise üstteki bardağa soğuk su doldururken aşağıdaki bardağı içinde sıcak su bulunan bir kaba oturtun. Buharın gücü sayesinde alttaki bardak genleşecek ve üstteki bardaktan kolayca ayrılacaktır.

Vazoların devrilmemesi için kum kullanın

pinterest

Gözünüz gibi baktığınız seramik, cam vazoların kırılıp paramparça olmasını istemezsiniz değil mi? İçine çiçek koyduğunuz vazoların daha sabit ve güvende olmasını istiyorsanız dibine bir miktar kum koyun ve kendinizi garantiye alın.

Çiçekleri suya koyamıyorsanız solmamaları için patates kullanın

thewhoot

Çiçekleri su ve ışık olmadan da yaklaşık bir hafta taptaze tutabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çiçeğin sap kısmını bütün bir patatese geçirmek.

Hatta patateste gül bile yetiştirebilirsiniz.

Gaz sızıntısından şüpheleniyorsanız boruya sabunlu su uygulayın

shoeboxstudio

Evde garip bir koku alıyorsanız ve gaz sızıntısı olduğundan şüpheleniyorsanız borulara sabunlu su püskürtün. Eğer kabarcık ve baloncuklar çıkmaya başladıysa o bölgede gaz sızıntısı var demektir.

Elinize batan kıymığı çıkarmak için kaynar su dolu cam kavanoz kullanın

dailyhealthpost

Elinize batan kıymığı cımbız ya da iğne yardımıyla çıkarmaktan çok daha basit ve çok daha acısız bir yol var. Tek yapmanız gereken cam bir kavanozu kaynar suyla ağzına kadar doldurmak ve kıymığın bulunduğu bölgeyi üzerine bastırmak. Kaynar su deriyi geriye doğru çekecek ve kıymığın kolayca çıkmasını sağlayacak.

Kibritlerin hemen sönmemesi için uç kısmına kesikler atın

reference

İlk rüzgarda, ilk nefeste yaktığınız kibritin sönmemesini istiyorsanız onu yakmadan uç kısmına küçük kesikler atın. Hem ateş çok daha güçlü olacak, hem de kolay kolay sönmeyecek böylelikle.

İçeceklerin daha hızlı soğumasını istiyorsanız onları tuzlu su dolu bir kova ya da kap içinde bekletin

thoughtco

Tuzlu suya attığınız buzlar suyu daha hızlı soğutma özelliğine sahip. Dolayısıyla içecekleri bu suda tutarsanız daha hızlı soğuduklarını ve daha uzun süre soğuk kaldıklarını fark edeceksiniz.

Salçanın küflenmemesi için üzerine iki parmak zeytinyağı koyun

thespruce

Zira zeytinyağı, kapaktan içeri hava sızsa bile onun salçayla buluşmasını önleyecektir. Bu şekilde salçanızı küflenmeden uzun süre muhafaza edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?