Kesilmemesinin Sırlarıyla: Çorba Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Havalar çok soğuduğunda hastalıkları bedenimizden uzak tutmak için, içimizi ısıtması için ilk koştuğumuz tariflerin ilkdir çorbalar. Yaz-kış vazgeçilmez olan mercimek çorbası, şifasıyla yemelere doyamadığımız tavuk suyu çorbası, kolejen deposu terbiyeli işkembe çorbası ve daha niceleri... Çorbaların mutfağımızdaki ve sofralarımızdaki önemi anlatmakla bitmez.

Çorba tariflerine lezzet ve nefislik katan en önemli aşamalardan biri de terbiye yapmak. Ancak terbiye yaparken terbiyesi kesilebiliyor ya da içerisinde yumurta olmadan da terbiye yapılabiliyor. Süt ya da yoğurtla hazırlayabileceğiniz enfes terbiyeler hazırlayabilirsiniz. Sizlerini veriyoruz! Hadi buyurun.

Çorba terbiyesi nasıl yapılır?

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-1

En klasik çorba terbiyesi yapma yöntemini anlatarak başlayalım. Nefis bir terbiye yapmak için öncelikle bağlayıcı maddelere ihtiyacınız var. Nedir bu bağlayıcılar derseniz, un ve yumurta terbiye için iki önemli bağlayıcı madde. Bunları genelde yoğurt ya da sadece suyla beraber kullanabilirsiniz. Hafif ekşilik vermesi için de limon suyundan destek alabilirsiniz.

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-3

Kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Çok soğuk olurlarsa kesilme durumları söz konusu olabilir. Yoğurt, un, limon suyu ve yumurtayı bir kabın içerisinde pürüzsüz bir kıvam alacak şekilde çırpın. Bu aşamada tüm malzemelerin pürüzsüz bir şekilde çırpılmaları oldukça mühim. İçinde tortu kalırsa kıvamı güzel olmayacaktır. Dilerseniz yumurtasız da hazırlayabilirsiniz. Yumurtasız hazırlarken un miktarını biraz daha arttırmaya özen gösterin mutlaka.

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-6

Çorba terbiyesinin kesilmemesi için mutlaka ocakta kaynayan suda terbiyenize su ilavesinde bulunun. Birbirlerine alıştırırsanız kesilme risklerini de en aza indirmiş olursunuz.

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-4

Hazırladığınız terbiyeyi azar azar çorbanızın içerisine ilave ederken bir yandan da çırpmaya devam edin. Terbiyeyi tamamen çorbayla bütünleştirene kadar karıştırmaya devam edin. Hafif kaynamaya başlayınca karıştırma işlemini bırakabilirsiniz.

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-5

Bir diğer çorba terbiyesi yapma yöntemi de un kavurma işlemi ile başlıyor. Yeterli ölçülerde yağ ve unu, unun kokusu çıkana kadar kavurun. Bunu yaparken unun topaklanmaması için mümkünse unu eleyerek tencereye aktarın.

corba-terbiyesi-nasil-yapilir-7

Un kavrulunca üzerine su, et ya da tavuk suyu veya süt ilavesinde bulunarak diğer yanda da çırpma teli ile karıştırarak birbirlerine bütünleştirin. Sebzelerinizi, bakliyatları, tavuk ya da etlerinizi de bu bütünleştirme aşamasından sonra ilave ederek çorbayı pişmeye bırakabilirsiniz.

terbiyeli-tavuk-corbasi-yemekcom

Terbiyeli çorbalarınız afiyetle içilmeye hazır! Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Firuze Özsoy26 Aralık 2019 7:29
yayla çorbası pişirilir
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?