Topaklanmadan, En Kolay Yöntemiyle: Beşamel Sos Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Fransız mutfağından çıkıp tüm dünyadaki mutfaklara ve tariflere girmiş muhteşem bir sostur beşamel sos. İsmini de Kralı XIV. Louis'in sarayında baş mabeyinci sıfatıyla görev alan Marquis Béchamel'den alıyor. Klasik denebilecek et yemeklerinin içerisinde olmazsa olmaz bir sos olarak kullanılıyor. Kabak, patlıcan, patates, brokoli, karnabahar vb. gibi birçok sebzeyle buluşup muhteşem bir yemeğe dönüşüyor. Lazanyanın da olmazsa olmazı. Doyuruculuk ve lezzet katan bu sosu hazırlamak da aslında çok kolay!

Ama beşamel sos hazırlarken topaklanmalara olabiliyor, kıvamı da istediğiniz yoğunlukta olmayabiliyor. Hadi gelin beşamel sos yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin hepsini anlatalım.

Beşamel sos nasıl yapılır?

besamel-sos-nasil-yapilir-1

Beşamel sosun en önemli püf noktası tereyağı ve unun buluşmasıyla başlıyor. Un ve tereyağının birbirlerine orantılı şekilde kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde yağı fazla kaçabiliyor, unu az kalabiliyor. Bu durum da sosunuzun kıvamının sorunlu olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle tarifimizde belirttiğimiz ölçülerde malzemeler kullanmanızı öneririz. Tereyağını yanmaz ve yapışmaz bir tencerede erittikten sonra eleyerek ununu ilave edin.

besamel-sos-nasil-yapilir-2

Eleyerek un ilave etmek unun kavrulurken topaklanmasını engelleyecektir. Bir tel çırpıcı yardımıyla hızlı bir şekilde un ve tereyağını birbirine yedirmeye başlayın. Çok çabuk kıvam alacaktır bu nedenle kısık ateşte ya da orta ateşte kavurmaya özen gösterin mutlaka. Un ve tereyağı önce toparlanacak ardından yavaş yavaş kendilerini bırakmaya başlayacaklardır.

besamel-sos-nasil-yapilir-3

Bu noktada unun da rengi çok koyulaşmadan azar azar sütü ilave etmeye başlayın. Sütün soğuk olmamasına da dikkat edin. Bir yandan da mutlaka karıştırın ve unlu karışımla sütün bütünleşmesini mutlaka sağlayın. Tam anlamıyla bütünleşene kadar karıştırmaya devam edin.

besamel-sos-nasil-yapilir-4

Hafif kıvam almaya başladığında içerisine muskat cevizi rendesi, karabiber ya da tuz ilavesinde bulunabilirsiniz. Ardından kıvamının iyice koyulaştığını farkettiğinizde ocaktan alın ve beşamel sosunuzu tariflerinizde kullanın.

besamel-sos-nasil-yapilir-5

Beşamel sosunuzun içerisine dilerseniz peynir ilavesinde de bulunabilirsiniz. Peyniri ocaktan alıp, henüz sos sıcakken ilave etmenizi öneririz. Dilerseniz beşamel sosun içerisinde kullanacağınız sütü karanfil batırılmış soğanla hafif ılıtarak bekletebilirsiniz. Bu şekilde sütün içerisinde hafif bir aroma olacaktır.

besamel-sos-nasil-yapilir-6

Beşamel sosunuzun dilediğiniz tarifte kullanılmaz üzere hazır! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?