https://www.onegirlcatering.com/2014/12/golubtsy-or-meat-and-rice-stuffed-cabbage-rolls.html |onegirlcatering.com

Bu Yöntemi Hiç Denemediniz: Haşlanmadan Lahana Yaprakları Nasıl Ayrılır?

Favorilerime
Ekle

Kış mevsimi gelince manav ve marketlerde bir köşede üst üste dizilmiş lahanalar daha çok gözümüze çarpmaya başlar. Turşusu olur afiyetle yenir, salata konur. Misler gibi kapuskası da olur. Ama lahanayla yapılabilecek en güzel tariflerden biri hiç şüphesiz ki lahana sarması! İster etli, isterseniz etsiz, bol ekşili ya da zeytinyali lahana sarmalarının lezzeti hep çok başka! Ancak lahana sarma işlemine geçmeden önce lahanaları mutlaka haşlamak gerekiyor. Hem kokusu fazla oluyor hem de lahana yapraklarını ayırırken yırtılmalar olabiliyor.

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına, hiç haşlamadan, yaprakları da yırtılmadan tek tek ayrılabilecek enfes bir yöntemle tanıştıralım sizi. Bu yöntemde koku da yok! Hazırsanız başlıyoruz.

Haşlanmadan lahana yaprakları nasıl ayrılır?

Varsa lahananızın dışında sarı ya da çürümüş yaprakları temizleyerek başlayın işe. Ardından lahananızı güzelce yıkayın ve kurulayın. Kök kısmını keskin bir bıçak yardımıyla çıkarın.

Ardından lahananızı bütün bir halde streç filmle hava almayacak şekilde sarın ya da büyükçe bir buzdolabı poşetine geçirin. Bu aşamada hava almaması oldukça önemli. Ardından buzluğunuza koyun ve en az 2 gün kadar donmasını bekleyin. Lahananızın tamamen donması çok önemli! Aman diyelim sadece 1 gece bırakmayın.

Lahananızın tamamen donduğundan emin olun. Donduktan sonra, lahananızı kullanacağınız günden 1 gece önce çözülmesi için oda sıcaklığında bekletin. Bu aşamada iç kısımlarındaki buzlar çözünmeye başlayacaktır. Buzdolabı poşeti ya da streç filmini çıkarmayın.

adventuresinself-sufficiency.blogspot.com

adventuresinself-sufficiency.blogspot.com

Lahananızın buzları çözülünce tek tek yapraklarına ayırmaya başlayın. Tüm yaprakları çok kolay bir şekilde ayrılacaktır. Ardından yapraklarınız yumuşacık bir şekilde kullanıma hazır! Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?