Pastiç Tarifi

Çay Saati İçin Her Zaman Yaptıklarından Farklı Lezzetler Arayanlara 10 Yöresel Tarif

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin dört bir yanından çıkan her tarifi keşke keşfetme fırsatımız, daha da önemlisi keşke yerinde, ustalarının ellerinden çıkan hallerini yeme fırsatımız olsa... Ama hemen yüzümüzü dökmüyoruz tabii, elimizden geldiğince her bir yörenin nefis tatlarını keşfetmeye, onların en özel tariflerini tek tek denemeye kararlıyız. Tam da bu yüzden bugün karşınıza çay saati için yöresel tariflerimiz ile geldik.

Malum, hemen hepimiz her gün demlik demlik çay içiyor, çoğumuz bunu yaparken "E şimdi tek başına içmek olmaz, yanında bir şeyler de yemeli" diyoruz. Hal böyle olunca da devreye hemen o klasik börekler, kekler, kurabiyeler giriyor... Hele bir de çaya misafirlerimiz varsa mutfakta dev hazırlıklar başlıyor. İşte bu kez o hazırlıkları biraz daha farklılaştırıp daha da lezzetli bir hale getirelim, bunun için de tabii ki en doğru adresimiz olacak yöresel tariflerden destek alalım diyoruz.

Siz de bize katılmaz mıydınız?

  • Kömbe kurabiye tarifi

İlk durağımız mutfağından çıkan mezelerine ayrı, kebaplarına ayrı, tatlılarına ayrı bayıldığımız Hatay. İçindeki bolca baharatla, nefis şekliyle farkını ortaya koyan bu kurabiye, size bugüne dek yaptığınız tüm kurabiyeleri unutturacak.

Kalıbınızı hazırlayın: Kömbe kurabiye tarifi

  • Antep usulü kısır tarifi

Çay saati denince, hele bir de kalabalık arkadaş gruplarının davet edildiği bir günse akla ilk gelen isim tabii ki kısır. Ama bu doyurucu ve nefis lezzet bu kez her zaman bildiğinizden çok daha farklı bir haliyle, Antep usulüyle karşınızda.

Böylesi çok daha güzel: Antep usulü kısır tarifi

  • Pastiç tarifi

İzmir mutfağını da unutmamalı. En az İzmir köfte kadar bilinmesi, hemen her evde pişmesi gereken lezzetlerden biri o. Henüz onunla tanışma fırsatı bulamadıysanız en yakın çay saatiniz için planlarınız arasına onu da almalısınız.

Çaya onu da davet edin: Pastiç tarifi

  • Haşhaşlı lokum tarifi

Şimdi de rotamızı Kütahya dolaylarına çeviriyor, haşhaşın hamur işlerine ne kadar çok yakıştığının en lokum gibi kanıtlarından biriyle tanışıyoruz.

Adının hakkını fazlasıyla veriyor: Haşhaşlı lokum tarifi

  • Nokul tarifi

Bafra, Sinop, Isparta... Birçok yörede ufak farklılıklarla da olsa yapılan, çayın yanında ikram edilen özel bir tat daha var sırada. Nereye ait olduğu tartışmaları bir yanda dursun, biz şimdi bu lezzetin tadını çıkarmak çin kolları sıvayalım.

Soluğu hemen mutfakta alalım: Nokul tarifi

  • Erzincan lokumu tarifi

Mis gibi tereyağı kokusu tüm mutfağınızı sarsın, bu lezzet herkesin damaklarında efsane bir tat bıraksın. Tadına bakan herkes kağıdını kalemini hazırlayıp sizden tarif almak için sıraya girecek.

Aranan o tarif tam karşınızda: Erzincan lokumu tarifi

  • Kayseri ketesi tarifi

Hamur işi dendiğinde akla gelen en iddialı şehirlerimizden Kayseri'ye uğramadan, Kayseri mutfağından şöyle ağızlara layık nefis bir tarif almadan olur mu hiç? Yağlaması, mantısı bir yana, bu kat kat ketesi bir yana.

Keşke hiç bitmese: Kayseri ketesi tarifi

  • Amasya çöreği tarifi

Şehzadeler şehri Amasya da çay saatleri konusunda en iddialı isimlerden. Öyle mis kokulu, bol haşhaşlı ve cevizli bir çöreği var ki mesela... Sadece düşüncesi bile ağız sulandırır...

En tok insanı acıktırır: Amasya çöreği tarifi

  • Kestaneli börek tarifi

El açması yufkalar özenle hazırlanıyor, tam kıvamında bir şerbetle ıslanı kestane ve cevizle buluşuyor... Yiyip yiyebileceğiniz en çıtır, en tatlı börek o.

Klasik börekleri unutturur: Kestaneli börek tarifi

  • Külünçe tarifi

Külünçe Tarifi

Külünçe Tarifi

Bugünkü lezzet rotamızın son durağı Şanlıurfa. Urfa'da özellikle bayram zamanlarında neredeyse tüm fırınlarda bulabileceğiniz, evlerde de sık sık pişirilen bu özel tat, içindeki bolca baharatla lezzetine lezzet katılan bir tür kurabiye aslında. Üstelik hem tatlı hem tuzlu olarak hazırlanabiliyor...

Uzun süre bayatlamıyor: Külünçe tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?