Kolayı Var: Süt Kaynatırken Dibinin Tutmaması İçin Ne Yapılır?

https://hotnspicyworld.wordpress.com/cooking-tips/cooking/3-boiling-milk/ |hotnspicyworld.wordpress.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254710 takipçi1315 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Şubat 14, 2019
Cemre Özgüzel
Haziran 19, 2018
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 14
Cemre Özgüzel
Nisan 2, 2019

Ev yoğurdumuzun olmazsa olmazı, peynirlerimizin, sütlü tatlılarımızın ana malzemesi tazecik sütler... Ancak onları bir güzel kaynatmadan kullanmak olmaz! Evinde sürekli taze süt kaynatanlar bilir. O güzelim tencelerin dipleri süt kaynatırken tutar. Siyahlaşır ve temizlemesi de oldukça zor bir hale geliyor. Hangi tencerede kaynatmış olursanız olun bu sorunu yaşıyorsanız, gelin nedenlerini ve çözümünü anlatalım sizlere. Tencereler elinizde bu içeriği okuyorsanız, bitiminde tertemiz tencerelere kavuşacaksınız demektir.

Hiç üzülmeyin, hemen hallederiz.

Süt kaynatırken dibinin tutmaması için ne yapılır?

hotnspicyworld.wordpress.com

hotnspicyworld.wordpress.com

Süt kaynatırken dibinin tutmasının nedeni anlatarak başlayalım. Evde, kendi imkanlarımızla sütü pastörize etmeye çalıştığımızda yeteri miktarda ısıya çok kısa bir sürede erişteremiyoruz. Bu yüzden sütler uzun süreli yüksek ısıya maruz kalıyor. Süt yağlı bir malzeme olduğu için de çabuk yanabiliyor ve tencerenin dibinin tutulmasına neden olabiliyor. Sütünüzün dibinin tutmaması için ise kalın tabanlı, yanmaz yapışmaz tencereler kullanmanızı öneririz. Bunun dışında sütünüzü dibini sürekli tahta kaşık yardımıyla kazır gibi yaparak kaynatın deriz. Tencerenin her yerine yeterli miktarda ısı geldiğinden de emin olun mutlaka.

Süt kaynatırken dibi tutan tencere nasıl temizlenir?

dibi-tutan-tencere

Süt kaynatırken tencerenizin dibinin tuttuğunu farkettiğinizden hemen içerisine sıcak su ilave edin. Sıcak su ilave ettikten biraz bekletin. Beklettikten sonra içerisine karbonat ve sirke ilave birkaç saat daha bekletin.

dibi-tutan-tencere1

Ardından tencerenizi yeniden ocağa alın ve 10-15 dakika kadar kaynatın. Ardından ocaktan alın ve bulaşık deterjanı ve süngeriyle güzelce temizleyin. Sonunda tencerenizin tertemiz olduğunu göreceksiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?