Akşamdan Yapın, Sabaha Hazır Olsun: Buzdolabında Hamur Nasıl Mayalanır?

Favorilerime
Ekle

''Ertesi gün misafirim geliyor, hamuru akşamdan yoğursam olur mu?'' gibi soruları aklınızdan çok geçirdiğinizi biliyoruz. Sadece misafirlerin gelmesi için de değil, sabah sıcak sıcak pişirmek istediğimiz poğaçalar olduğunda ya da farklı tarifler yapmak istediğinizde dolapta mayalı bir hamur olsun istiyoruz. Ancak hamurun dayanıp dayanmayacağı ya da buzdolabında tam istenilen şekilde mayalanıp mayalanmayacağı da hep bir merak konusu.

Hamurlar, dolapta da mayalanır. Hem de tam kıvamında olur ve çok uzun bir süre dayanabilir. Hadi gelin bugün oda sıcaklığı olmadan da hamur mayalayabileceğinizin yöntemlerini anlatalım. Bunları bir kenara not edin, mutlaka mutfakta ihtiyacınız olacak.

Buzdolabında hamur nasıl mayalanır?

mayali-hamur-disarida-ne-kadar-bekletilir

Klasik mayalı bir hamur hazırlarken mutlaka oda sıcaklığında dinlendirin ki güzel güzel mayalansın deriz. Evet bu yöntem en bilineni. Ancak ertesi gün misafirlerinize taze taze hamur pişirmek istediğinizde ya da ertesi gün elinizin altında bir mayalı hamur olmasını istediğinizde dolapta hamur mayalandırma işlemi adeta hayatınızı kurtaracak. Üstelik bu şekilde 3 güne kadar taze bir şekilde dolapta kalabiliyor.

dolapta-hamur-mayalama

Klasik bir mayalı hamur hazırlayarak işe başlayın. Ilık su, ılık süt, maya ve toz şekeri bir kapta karıştırın. Ardından içerisine yapacağınız tarife bağlı olarak dilerseniz eritilmiş ya da soğuk tereyağı, sıvı yağ ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından tuz ve ununu ilave ederek ele yapışmayan bir hamur elde edin.

dolapta-hamur-mayalama1

Ardından hazırladığınız hamuru hava almayacak şekilde streç filmle sarın ve buzdolabının orta ya da en rafına koyun. 6 saat içerisinde kendi kendine mayalanıp kabarmaya başlayacaktır. Hamurunuza şekil vermeden 1 saat kadar önce çıkarıp oda sıcaklığında bir süre bekletirseniz şekil vermeniz daha da kolay olacaktır.

suyla-yapilan-pamuk-pogaca-yemekcom

Hamur dolaptan ilk çıktığında biraz sert olacağı için mutlaka şekillendirmeden önce dolaptan çıkarmanızı öneririz. Sonrasında klasik pişirme yöntemiyle pişerebilir, afiyetle tüketebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?