Bu Püf Noktaları Mutlaka Bilinmeli: Kekin Sönmemesi İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Bir kekten en büyük beklentimiz nedir? Elbette içinin yumuşacık olması ve kocaman kabarması. Aynı zamanda da içinin tam kıvamında pişmesi ve lezzetinin muhteşem olması. Bu amaçlarla başlarız kek tariflerini hazırlamaya. Kekimiz fırında kabardıkça bizim de mutluluğumuz artar. Ancak o da ne? Fırında enfes bir şekilde kabaran, kabarmaya doyamayan o güzelim kekler, fırından alınca sönüp, tüm kabarıklıkları gidebiliyor. İçleri istediğiniz gibi pişmemiş de olabiliyor.

Peki ama kek fırından aldıktan sonra neden sönüyor? Kekin kabardıktan sonra sönmemesi için neler yapmalı dersiniz? Buyursunlar, tüm püf noktaları ve nedenleri karşınızda.

Kekin sönmemesi için ne yapılır?

quora.com

quora.com

Keki fırından aldıktan sonra çökmemesi için, kek tarifini uygularken dikkat etmeniz gereken önemli püf noktaları var. Öncelikle kek tarifini hazırlamaya başlamadan önce mutlaka fırınınızı tarifte belirtilen derecede ısıtmaya başlayın. Soğuk fırında kek pişirmeye çalıştığınızda kekin sönmesi gibi durumla karşılaşabilirsiniz. Mutlaka kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında kullanılmasına dikkat edin. Özellikle sıvıların çok soğuk kullanılması kekin sönmesine neden olabilir.

pandispanya-kurdan-testi

Kekin içinin pişip pişmediğini anlayabilmek için içerisine çatal ya da bıçak batırıldığında kekin sönmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle kürdan testi uygulamanızı öneririz. Kek pişerken sık sık kapağını açmayın ve ısı değişikliği nedeniyle kekinizi söndürmeyin.

kekin-sonmemesi-icin-ne-yapilir

Kekiniz fırında tam kıvamında kabardıktan sonra çıkar çıkmaz sönüyorsa bir diğer sebebi de ısı değişimi olabilir. Kekinizi fırından almadan önce fırının kapağını hafif aralayın. Fırını kapatın ve ısının yavaş yavaş değişmesini sağlayın. Kek piştikten sonra bir süre kekinizi fırında bırakın. Sonra alıp oda sıcaklığında dinlendirin. Dinlenmeden kesip servis etmeyin, kendini toparlamasına zaman verin. Kek pişirirken bu püf noktalarına mutlaka dikkat edin. Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?