Genetik Faktörleri Destekleyip Boy Uzamasına Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Boy uzaması, bilinenin aksine 20'li yaşların sonlarına kadar sürebilen bir olaydır. Tabii ki genetik faktörler de büyük bir rol oynar boy uzaması üzerinde.

Ancak tüm o genetik faktörlere ek olarak beslenme ve yaşam şekli de bu olayda oldukça etkilidir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlamak kaydıyla dikkat edilmesi gereken bazı beslenme alışkanlıkları vardır. Düzenli ve doğru bir beslenmeyle genetik verilerin el verdiğinden daha uzun boya sahip olmak pek mümkün.

Bu yazımızı okuyan özellikle anne ve babalar, çocuklarınızın alışkanlıklarına biraz daha müdahale edebilirsiniz.

Haydi en bilinenle başlayalım: Süt

Boy uzamasındaki en etkili minerallerden birisi -hatta başında gelen diyebiliriz- kalsiyumdur. Kalsiyum hepinizin bildiği gibi süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Bırakın da o kadar süt kemik uzamasına olumlu etki etsin, değil mi ama?

Tam yağlı lütfen: Beyaz peynir

Aslında süt ve süt ürünleri demek çok doğru ancak beyaz peynir diğer süt ürünleri ve peynirlere nazaran kalsiyum açısından daha zengin bir peynirdir. Tabii ki en fazla kalsiyum içeren demiyoruz ama günlük olarak tükettiğimiz peynirler arasında en iyisi beyaz peynir.

Deniz ürünleri ama özellikle: Palamut

Palamut bu konuda çok güçlü bir kaynak olsa da; ton balığı , somon ve uskumru da faydalı yağları içinde barındırmasından dolayı kemik ve kemik uçları gelişimine katkıda bulunur. Uzmanlar bu balıklardan herhangi birinin her hafta düzenli olarak yenmesini öneriyor. Tabii ki biz de!

Ben balık sevmiyorum Yemek.com derseniz: Tavuk ve hindi eti

Tavuk Baget Tarifi

Tavuk Baget Tarifi

Hayvan kaynaklı yiyeceklerin başında gelen tavuk, bu grubun en çok protein içeren etlerinden birisidir. Proteinin ise boy uzamasındaki önemini artık biliyorsunuz. Tavuk ve hindi etindeki bu mineral, kas ve dokuların gelişimi için oldukça önemlidir.

Azı karar çoğu zarar: Kırmızı et

kirmizi-eti-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Balık ve tavuk eti de sevmeyenler için kırmızı et öneriliyor. Ancak çoğu zarar derken şunu vurgulamak istedik: Kırmızı et önemli derecede protein içerir fakat kolesterol düzeyini artırıcı etki gösteren yağlar da içerir. Bu nedenle pişirme şekli de dikkate alınarak, her yiyecekte olduğu gibi kararında yenmesinde fayda var.

Hiç aklınıza gelir miydi: Nişasta

Nişasta bilinmese de vücudun temel enerji kaynağından birisidir. Bunun yanında vücudun dışarıdan almaya gereksinim duyduğu diğer bir çok vitamin ve mineralleri de sağlar. Oldukça önemli bir enerji kaynağı oldukları için özellikle ergenlik dönemindeki çocukların nişasta bazlı yiyecekleri, tatlıları tüketmesi çok önemlidir.

"Hani listede yok mu" demeyin: Yumurta

Yumurta da iyi bir protein kaynağıdır. Yumurtanın özellikle beyaz kısmı %100 oranında çok ciddi bir boyutta protein içerir. Yumurta ayrıca insan vücudu için çok önemli olan B2 vitamini de içerir. Bu vitamin ise hücrelerin görevlerini destekleyen ve işlevini artıran vitaminlerden biridir.

Sosu değil ama: Soya

Soya Fasülyesi

Soya Fasulyesi

Soya da yüksek miktarda protein içeren yiyeceklerden birisidir. Soyadaki protein miktarı kemiklerin gelişiminde ve uzamasında önemli katkı sağlar. Bu noktada haftada 250-300 gram arası soya tüketmeniz gerekmektedir.

Kahvaltınızı da düşündük: Yulaf

Kahvaltıların vazgeçilmezi yulafın da protein oranı hiç yabana atılacak cinsten değil. Yulafın bildiğiniz üzere kas kütlesini artırıcı ve yağ miktarını azaltıcı etkisi vardır. Kahvaltıda yulaf ezmesi ya da yulaflı ürünlerin tüketilmesi bu konuda çok önemlidir.

Assolistler en son çıkar: Mercan kalsiyumu

nevbahar

nevbahar

Adından da anlaşılacağı gibi mercan kalsiyumu deniz mercanlarından elde edilir ve tüketimi kemik büyümesini hızlandırır. Doktorunuza danışarak kapsüllerinden de faydalanabileceğiniz gibi, doğal olanları da alabilirsiniz.

Yani sonuç olarak sevgili Yemek.com okurları: Boy uzaması genetik bir faktör olsa da bu konuda düzenli ve doğru yiyeceklerle vücuda katkı sağlamak mümkündür. Fiziksel hareketlerle beraber, sağlıklı beslenme boy uzatmanın en önemli faktörüdür.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?