Tavuk Fajita Tarifi

Vejetaryenlerin Dikkatine: Et Yemeyenlerin Hastalanma Riski Artıyor

Favorilerime
Ekle

Evet çok iddialı bir başlık farkındayız ancak, Graz Üniversitesi'nin yaptığı bilimsel bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Graz Üniversitesi'nin yaptığı çalışmaların sonucunda, vejetaryenlerin et yiyen insanlara göre daha sık hastalandıklarını ve bunun da yaşam kalitelerini oldukça düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Bu araştırmaların bilimsel ve resmi sonuçları ise Alman basınına "Vejetaryenler daha sık kalp krizi geçiriyor ve kansere yakalanma riskleri artıyor" olarak yansıdı.

Bunun haricinde araştırma, et yemeyen insanların daha fazla psikolojik hastalıklara yakalandığını da söylüyor. Bu da depresyon belirtilerini beraberinde getirerek, ruhsal bunalımlara kadar gidebiliyor.

Bilim adamları 1320 kişilik bir araştırma yaptı

kirmizi-et-aralik-2020-patlak-gorsel

Bilim adamları 1320 kişiyi, 330 kişilik 4 gruba ayırdı. Tüm gruplar cinsiyet, yaş ve sosyo-ekonomik statü açısından ortak özellikler taşıyordu. Kadınlar kadınlarla kıyaslandı, orta yaştaki insanlar da kendi yaş gruplarıyla.

Ayrılan 4 grup ise şöyle:
1. grup: Tamamen vejetaryen insanlar
2. grup: Nadiren et yiyen ama aynı zamanda daha çok meyve sebze yiyen insanlar
3. grup: 3. gruptan da daha az et yiyen insanlar
4. grup: Beslenmesinin büyük bir kısmında daha çok et yiyen insanlar

Kronik hastalıklara yakalanma riskleri çok daha fazla

brokoli-kendini-sevdirir

Araştırmanın sonuçları sağlık açısından en riskli grubun 1. grup olduğunu, en sağlıklı olanların ise et tüketenlerden oluştuğunu ortaya çıkardı. Yani bu araştırmaya göre vejetaryen ve vegan beslenen insanlarda, kronik hastalıklara yakalanma riski daha fazlaymış arkadaşlar.

Bu arada birbirinden farklı tam 18 kronik hastalıktan bahsediliyor. Başlıcaları; migren, diyabet, osteoporoz ve astım. Kalp krizi geçirme riskleri de, et tüketen insanlara azımsanmayacak derece fark atıyor.

Et tüketmenin insanın hayatında ne denli önemli olduğuna tanıklık ediyor bu araştırma.

Depresyon ve anksiyete bozukluğu daha sık görülüyor

Tavuk Fajita Tarifi

Tavuk Fajita Tarifi

Graz Üniversitesi yaptığı araştırmada, vejetaryenlerin depresyonla daha çok savaştığını ve anksiyete problemlerinin sıklıkla baş gösterdiğini bahsediyor.

Hildesheim Üniversitesi ise bu araştırmayı doğruluyor ve ekliyor, ‘’Et tüketmeden beslenen insanlar, anskiyete, depresyon ve psikosomatik bozuklukların daha çok görüldüğü bir yaşantıya sahipler.’’

Tüm bu veriler, çok fazla et tüketen insanların, daha kaliteli bir yaşama sahip olduğunu gösteriyor. Siz de araştırmayı okumak ve detaylıca incelemek isterseniz kaynaklara göz atabilirsiniz.

Yani sevgili okurlar; Eğer ete karşı çok büyük bir ön yargınız, bir nefretiniz yoksa en azından kıymalı yumurta yiyin yahu!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?