En Kallavi Sofralardan Bile Lezzetli 13 Bizden Atıştırmalık

Favorilerime
Ekle

Doymak için illa şaşalı sofralar, bakınca kendini görebileceğin çatallar, Aşk-ı Memnu seti gibi masalar, bir adet aşçı, iki tabak pazı yaprağına sarılmış ızgara hellim eşliğinde marine edilmiş biftek falan gerekmez.

Bazen iki lokma yemek dünyanın en lezzetli şeyi olabilir.

Brownie'ler sizin olsun, lokumlar bizim: Lokum - Petibör bisküvi

lokum-biskuvi

Çocukluğumuzun tatlısıdır o. İki pötibör arasına konulan lokmanın, dünyanın bütün brownie'lerinden güzel olabileceğinin kanıtıdır.

Onsuz kahvaltı yapanın bir yanı eksik: Beyaz peynir - Reçel

peynir-visne-receli-1

Dünyanın en güzel ikililerinden biridir onlar. Kahvaltıda ne yerseniz yiyin, dönüp dolaşıp en son onlara gelirsiniz.

Egeli olan bilir: Salça - Zeytinyağı

zeytinyagi-salca-1

Egeli adamı kral yap, isteyeceği ilk yemek zeytinyağlı salça olur. Henüz denemeyen varsa, bir kasenin içine iki kaşık salça döküp ekmek banarak yesin. Tabii mümkünse zeytinyağı Ege'den olsun.

Türk olan bilir: Domates - Zeytinyağı

zeytinyagi-domates-1

Sabah uyanırsınız, kahvaltı hazırlamak için buzdolabını açarsınız, bir domates, size bakar; alırsınız domatesi, gidersiniz zeytinyağının yanına. Bir kase yeter artık size. Domatesi ince ince kestikten sonra, zeytinyağını dökersiniz üstüne, en son da kekik. Of. Ekmeği bölerek yiyin.

Ağzının tadını bilen bilir: Yoğurtlu yumurta

yogurt-yumurta

Haşlanmış yumurtayı yemenin en güzel halidir yoğurtlu yumurta. Yumurtaları kestikten sonra, 5 yaşındaki bir çocuğun denize atlaması gibi atın yoğurdun içine. Yoğurt sarımsaklı olabilir, üzerine de çok az zeytinyağı gezdirilebilir.

Her aklına geldiğinde özlediğin: Kızarmış ekmek üzeri tereyağı

balli-tarcinli-tereyagi-tarifi-yeni

Kahvaltıdayız yine. Bildiğimiz ev kahvaltısı yapıyoruz. Serpmeyle işimiz yok. Kızarmış ekmeğin üstüne tereyağını sürüyoruz. Sıcaklığı görünce yavaşça salıyor kendini tereyağı, tam o noktada atıyoruz ağzımıza koca bir lokma. Afiyet olsun.

Birçoğumuzun hala en çok sevdiği: Ekmek arası domates peynir

ekmek-arasi-domates-peynir

Belki farkında değiliz ama en çok sevdiğimiz yemek hala ekmek arası domates peynir. Bir gece deliler gibi acıkınca kokoreç yemeye çıkmak yerine ekmek arasına domates peynir koyup yiyin ve hatırlayın.

Yazın geldiğine sevinme sebebi: Karpuz - Peynir - Ekmek

karpuz-peynir-ekmek-1

Yazın gelmesine "Denize giricez, güneye inicez" diye seviniyorsanız, aramızda kocaman bir fark var. Biz ve geri kalan herkes karpuz yiyebileceğiz diye seviniyoruz.

Mutluluk dediğin çok uzak değil be: Bisküvi - Çay

caya-biskuvi-banmak

Koy çayın altını kaynasın, al en yakın bakkaldan bir bisküvi, bandır çaya, bu kadar.

Neyleyim onlar varken şarap ve eti: Gazoz - Simit

simit-gazoz

Gazoz ve simit varken şarap eşliğinde az pişmiş kırmızı et kovalayan da biraz şov peşinde bizce.

Hala mı Nutella: Tahin pekmez

Pancake'i sonra, çok sonra, üzerine Nutella sürerek epey sonra yiyebilirsiniz. Şimdi uzunca bir süredir yemediğiniz tahin pekmezi hatırlama vakti.

Çocukluk günlerinden bir anı: Yağlı toz şekerli ekmek

unica.md

unica.md

Ekmeğin üzerine tereyağı ya da margarin sürdükten sonra bir tutam toz şekeri üzerine serip yarın yokmuş gibi yerdik. Yağın üzerine bal döküp üzerine şeker döken de vardı ama onu artık yapmayalım, ağır kaçar.

Baba insanı yaparsa bonusu: Menemen

menemen-tarifi

Menemen diğer bütün atıştırmalıklara göre biraz daha komplike, daha bir yemek gibi görünüyor belki. Ama baba insanı yaparsa değil atıştırmalık dünyanın en güzel yemeği haline gelir. Menemen de en çok babaya yakışır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?