uzaydaki-borek

Bu Gurur Hepimizin: Bursa'dan Uzaya Peynirli Börek Gönderildi

Favorilerime
Ekle

Zihni sinir konularda Türk halkı neredeyse bir efsanedir. Hatta Zihni Sinir diye, İrfan Sayar'ın yarattığı bir karikatür karakteri bile vardı.

Doğal olarak şaşırmayı bırakabiliriz.

Şaka yapıyoruz! Gün geçmiyor ki aldığımız bir haberle şaşırmayalım. Şaşırın canım, çekinmeyin. Çünkü bugün uzaya halis mulis peynirli börek gönderildi.

Bunu gerçekleştiren ise 2012 yılında 2 bin 23 metre uzunluğunda kol böreği yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren börek ustası Hasan Acar oldu. Hong Kong'tan özel olarak getirttiği stratosfer balonuyla 600 gramlık peynirli böreği yanında Türk bayrağıyla birlikte Bursa semalarından uçurdu.

Kamera ve GPRS sistemiyle donatılan börek kutusu atmosferde yaklaşık 40 bin metreye yükseldi. Ancak atmosferdeki basınç nedeniyle balon patlayıp İnegöl İlçesi'ne bağlı Kurşunlu Mahallesi yakınlarına düştü.

O artık bir "Uzaylı Börek"
t24

t24

Mustafa Topaloğlu'ndan sonra artık resmi olarak bir de uzaylı böreğimiz mevcut. 4 saat boyunca yükselen balon, stratosfere geldiğinde patlayıp aşağı düşmeye başladı. Düşen uzaylı börek, GPRS sistemi sayesinde bulundu ve özel koruma altına alındı.

Konuyla ilgili olarak Bursalı börek ustası Hasan Acar şöyle dedi:

Dünyada daha önce oldu mu, bilmiyorum. Ama Bursa'da bir ilki gerçekleştirdik. Böreğimizi 39 bin metre yüksekliğe gönderdik.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?