suya-alerjisi-olan-kiz

Suya Alerjisi Olan 17 Yaşındaki Kızın Hüzünlü Hikayesi

Favorilerime
Ekle

'Bir şeyli' suya değil, bildiğiniz suya. Çok kötü.

Alexandra Allen. 17 yaşında. Amerika'nın Utah eyaletinde yaşıyor ve yeryüzünde var olan en kötü hastalıklardan biriyle mücadele etmek zorunda. Aquagenic Urticaria yani su alerjisi.

İlk olarak 12 yaşında fark ediyor Alexandra hastalığını. Daha doğrusu alerjisini. Bir aile tatilinde havuza girdikten sonra, neredeyse kendine zarar verecek derecede kaşınırken buluyorlar onu. Her yeri kabarmış ve kızarmış bir şekilde. Ailesi, Alexandra'nın havuzdaki klora alerjisi olduğunu düşünüyor ilk önce, pek önemsemiyor.

15 yaşında yazdığı blog yazısında anlatıyor hikayesini Alexandra. Normal insanlar gibi rahatlıkla duş alamadığını, denize ya da havuza giremediğini, sulu şakalardan ortalama bir insandan daha fazla nefret ettiğini.

"Dünyada bu hastalığa sahip tek insan olmadığımı biliyorum" diyor Alexandra blog yazısında. "Bunları yazıyorum çünkü benim gibi başka insanlarında olduğunu ve herkesin 14 yaşındaki bir kızın arkadaşları havuza çağırdığında gidemediği için hissettiği duyguları bilsin istiyorum" diye ekliyor.

alexndra-allen-su-alerjisi

Duş almak zorunda kaldığı için yatakta kurdeşenler içinde kaşınırken hissettiklerini de yazıya döküyor Alexandra. Kendisini bitik ve kusurlu hissettiğini söylüyor. Olabildiğine kötü.

Alexandra'nın hikayesini bir nebze daha kötü kılan şey ise, alerjisini dünyadaki diğer hastalara göre daha şiddetli yaşaması. Normal bir hasta duş aldıktan birkaç saat sonra normale dönebiliyorken, Alexandra 24 saat boyunca kızarık ve kaşıntıyla uğraşabiliyor.

Su alerjisi şu ana kadar dünya üzerinde 40-50 kişide görülen bir alerji. Ölümcül değil ama tam bir tedavisi de yok. Önlem alamıyorsunuz ama şiddetli hissedilen zamanlarda geçici de olsa faydası olan ilaçlar var. En önemlisi su içmekle ilgili -iyi ki- bir dahiliyeti yok. Başka bir ifadeyle, suya alerjisi olan insanlar su içmekten etkilenmiyor.

Buna da şükür.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Ali Al6 Temmuz 2016 03:21
offf offfffff bende de var bu hastalık nerde sacma sapan bısey benı bulur suya allerjı ne demek yaa belden yukarı kızarıyorum ve kasıntı yapıyor umarım gecer zamanla :(
Yanıtla
İmambayıldı18 Haziran 2015 14:46
Maalesef kötü haber hiç bir alerjinin tedavisi yoktur sadece belli ilaçlar ile baskılanabilir.o yüzden geçti demeyin bu rahatsızlığınız için.
Yanıtla
Tuba15 Haziran 2015 10:49
Ben 20 yıl çektim bu hastalığı ve sonunda geçti.aslında bu allerji direkt su allerjisi değil suyla havanın birleşmesiyle oluşan bir hastalık,mesela ben dondurma yiyemezdim nefes borum ve dilim dudaklarım şişerdi,duştan sonra kurulanmasam kalan su damlacıklarının yerleri kızarır şişerdi denize havuza girsem çıktığımda kıpkırmızı olurdum kaşınırdım şişerdim, bir defasında denize girdim bir müddet sonra kaşınmaya ve kabarmaya başladım bayıldım insanlar su döktükçe ben bayıldım 7.8 kere bayılıp ayıldım tansiyon düşüklüğü yapıp bayıltıyo rahmetli doktorum prf Işıl barlan şunu demişti denizde ölenler için kramp girdi kum çekti yüzme bilmiyodu derler ama bu allerjinin belirtisi yok anında su ve soğuk allerjisi olunabiliyo o ölen insanların bir çoğu bu hastalıktan öldüler,lütfen denizde açılmayın ben yaşadım eğer çıkmasaydım denizde bayılacaktım ve kum çekti kramp girdi diyceklerdi.
Yanıtla
Nilay 18 Haziran 2015 11:52
Yanıtla
Aynı şey bendede var nasıl geçtiği hakkında bilgi alabilir miyim rica etsem?

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?