Beslenmeye Dikkat: Bebeklerde ve Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?


Favorilerime
Ekle

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, parazitler, antibiyotik kullanımı, gıda alerjisi ya da gıda zehirlenmesi, bebeklerde ishale neden olan nedenler arasında sayılıyor. Bebeğinizin ishal olup olmadığı konusunda emin olamıyorsanız, ilk düşünmeniz gereken şey minik yavrunuzun normalde ne sıklıkla kaka yaptığıdır.

Bebeklerde ishal neden olur?

bebeklerde-ishal-neden-olur

Eğer bebeğiniz henüz katı gıdaya geçiş yapmadıysa ve hala anne sütü ya da bebek maması ile besleniyorsa her emzirme ya da biberon ile beslenme sonrası kakasını yapması olağandır.

Ayrıca katı gıda tüketimine geçmemiş bebeklerin kakasının sıvı ya da akışkan olması da normaldir. Katı gıda yiyemeyecek kadar küçük bebeklerin tuvalet düzeninde ciddi bir değişiklik gözlemleyen anne ve babaların, bebeğinin tam olarak ishal olup olmadığını anlamasının en iyi yolu kısa bir doktor ziyareti olabilir. Çünkü bu kadar küçük yaştaki bebeklerin, uzun süreli gündüz uykuları ve azalan iştahları onların vücudundaki su kaybını kontrol etmeyi ve de engellemeyi zorlaştırır.

Çocuklarda ishal neden olur?

cocuklarda-ishal-neden-olur

Katı gıda ile beslenmeye başlamış olan bebeklerde ve küçük çocuklarda ishal, bebeğinizin ya da çocuğunuzun kaka yapma sıklığı ve kakanın sıvılaşmasından kolayca anlaşılabilir. Normalde ateş ve halsizlik durumu söz konusu değilse, ishal olan çocuk ya da bebeğinizin su kaybını engellemek için her zamankinden daha fazla su içtiğinden emin olmanız ve onun davranış ve hareket temposuna dikkat etmeniz başlangıç olarak yeterlidir.

Bebeklerde olduğu gibi bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, parazitler, antibiyotik kullanımı gibi etkenlerin yanı sıra, yüksek miktarda fruktoz içeren yiyecek ve içecek tüketimi de çocuklarda ishale neden olabilir.

Sıvı kaybı belirtileri

Ancak, bebeğinizin ya da çocuğunuzun yeteri kadar sıvı tüketmesine rağmen, artış gösteren huzursuzluğu, ağız kuruluğu, 6 saatten uzun bir süre çişini yapmaması, gözünden yaş akmadan ağlaması, normalden daha düşük seyreden hareket temposu, çok uzun ve derin bir şekilde uyuması ya da düşüremediğiniz yüksek ateş gibi durumlardan, bir veya birkaçı söz konusu ise; bu saydıklarımız ciddi seviyede sıvı kaybı semptomlarından olabileceği için, yapılabilecek en doğru şey yine en kısa zamanda doktorunuzu ziyaret etmek olacaktır.

Bebeklerde ve çocuklarda ishale ne iyi gelir, nasıl geçer?

wallflowerkitchen

wallflowerkitchen

Öncelikle bilmeniz gereken şeylerden biri, 3 yaş ve altı çocuklara ve bebeklere; asla büyükler için verilmiş olan ishal ilaçlarını vermemek gerektiğidir. İshalden muzdarip olan küçük çocuklara yapılacak en büyük iyilik, onların doğru bir şekilde beslenmesine her zamankinden biraz daha fazla özen göstermek ve bozulmuş olan sindirim sistemini çabuk düzeltecek gıdalar ile iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunmaya çalışmaktır.

İkinci olarak, şekerli gıdaların bağırsaklarda sıvı emilimini arttırdığı unutulmamalı ve su kaybını önlemek için çocuğa meyve suyu ya da soda gibi içecekler verilmemelidir. Bunun yerine yiyeceklerin yanında içme suyu ya da ayran tercih edilebilir.

Katı gıda tüketebilen çocukların ya da püre yiyebilecek bebeklerin, sindirim sisteminin yeniden düzene girebilmesi için muz, pirinç, buğday gibi tahıllı yiyecekler ile beslenmesi ve özellikle de sade yoğurdun ishali atlatana kadar diyetlerine dahil edilmesi, onların iyileşme süreçlerini kolaylaştıracak ve kısaltacaktır.

Rhode Island'daki meşhur Hasbro Çocuk Hastanesinde pediatrik gastroenteroloji, hepatoloji, beslenme ve karaciğer hastalıkları bölümü doktorlarından Beth Pinkos, ishal olmuş bebek ve çocukların yiyecekleri arasında mutlaka yoğurda yer verilmesi gerektiğini vurgulayarak; anne babaların, bu sayede çocuklarının bağırsaklarındaki hassas probiyotik dengeyi kısa sürede düzeltebileceklerini ifade etmiştir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?