Çözüm Aslında Çok Basit: Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur, Ne İyi Gelir?


Favorilerime
Ekle

Hamilelik sürecinde gerçekleşen hormon değişimleri sonrası kadınlarda birçok farklı problem görülebilir. Bu problemlerin bir veya birden fazla nedeni olabileceği gibi bu durum kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir. Gebelik sürecinde görünen rahatsızlıklardan bir tanesi de mide yanması problemidir. Bu içerikte hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, gebelikte mide yanması neden olur ve gebelikte mide yanmasını artıran besinler nelerdir, gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Gebelikte mide yanması neden olur?

gebelikte-mide-yanmasi-neden-olur

Gebelik döneminde yaşanan mide yanması probleminin en yaygın nedenleri; kadınlık hormonun değişim göstermesi ve rahimdeki büyüme sonucu mide üzerinde oluşan baskıdır. Bu dönemde gerçekleşen mide problemlerine vücudun hassasiyet göstermesi de oldukça doğaldır. Yine hormon değişimine bağlı olarak gerçekleşen, mide ile yemek borusunun kesiştiği noktada oluşan gevşemeler de mide yanmasına neden olur.

Özellikle gebelik sürecinde rahim büyümesinin 20. haftadan sonra artmasından dolayı mide yanması rahatsızlığında artış görülebilir. Genellikle yatar pozisyondayken rahatsız edici olan bu durum reflü olarak da adlandırılır. Bu problemi artıran besinler olduğu gibi bu soruna iyi gelen yöntemler de bulunmaktadır.

Gebelikte mide yanmasını artıran besinler nelerdir?

Fırınlanmış Baharatlı Kaju Tarifi

Fırınlanmış Baharatlı Kaju Tarifi

Mide yanmasını tetikleyen bazı besinler bulunmaktadır. Hamilelikte fazla kilo alımı sonucunda mide üzerinde olan baskı arttığından mide yanması problemi oluşur. Bu yüzden dengeli beslenilmesi gerekir. Mide yanması rahatsızlığını tetikleyen sadece bu faktör değildir ve yenilen besinlere de dikkat edilmesi gerekir. Örneğin, meyve suyu, greyfurt, portakal, domates suyu, salça ve çikolata mide yanmasının şiddetini artırır.

Bu problemde kişinin kendisini tanıması çok önemlidir. Anne adayının bu problemi arttırdığını düşündüğü bir besin maddesi, içecek veya farklı bir etken madde varsa, bu konulara dikkat edilmeli ve bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Yağlı ve baharatlı yemekler de bu durumu tetikleyen yiyeceklerin arasında bulunur. Kola, kahve ve çay kafein içerdiği için tüketilmemelidir.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

gebelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir

• Gebelikte mide yanmasına ılık süt iyi gelir. Bunun yanı sıra meyve tüketimi de mide yanmasını azaltır ve mideyi rahatlatır.
• Badem lifli bir gıda olduğu için midenizin yanmasına iyi gelecektir.
• Gebelik süresince mide yanmasını arttıran besinlerden uzak durulmalıdır. Eğilmek gibi hareketler de bu problemin artmasına sebep olduğundan dolayı ağır ev işleri veya eğilmeyi gerektirecek herhangi bir aktivite yapılmamalıdır.
• Öğünleri hızlı tüketmek yerine yavaş tüketmek daha faydalı olacaktır. Asitli, gazlı ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmasında fayda vardır.
• Belli bir saatten sonra yemek yememek, mide yanmasını azaltan ve bu soruna iyi gelen bir diğer faktördür. Sigara ve alkol hem bebeğe zarar vereceğinden hem de mide yanmasını arttıracağından dolayı kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tüm bu önlemlere rağmen bu rahatsızlık devam ediyorsa, bir doktora başvurulmalı ve gerekli yardım alınmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?