https://www.parents.com/baby/feeding/solid-foods/ |parents.com

Her Anne-Baba Adayının Mutlaka Bilmesi Gerek: Doğal Ebeveynlik Nedir?

Favorilerime
Ekle

Amerika'da ortaya çıkmış, orijinal tanımı "Attachment Parenting" olan doğal ebeveynlik, çocuk yetiştirmek konusunda son zamanların öne çıkan yöntemlerinden biridir. Ebeveynler çocuk yetiştirmekle ilgili her dönem farklı tereddütler ve endişeler yaşamaktadır. Günümüzde çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi neredeyse karşılaşılan bütün problemlerin kaynağını oluşturur. Doğal ebeveynlik anne baba ile çocuk arasındaki iletişimi sağlıklı ve kalıcı hale getirerek çocuğun doğru anlaşılması ve alışılagelmiş dayatmalar yerine olağan akışında yetiştirilmesini amaçlar.

Doğal ebeveynlik nedir?

Doğal ebeveynlik çocuğun içgüdülerine kulak veren bir yöntem ile yetiştirilmesi olarak tanımlanabilir. Dr. William Sears ve Martha Sears doğal ebeveynliği "bir dizi katı kural değil, bir çocuk büyütme yaklaşımıdır." şeklinde açıklıyor. Bu yöntemde tuvalet eğitimi, uyku eğitimi gibi terimler yer almamakla birlikte çocuğu kısıtlayacak saat ve takvimsel belirlemeler de yapılmaz. 2 yaşına kadar konuşmalıdır, 18 aylıkken yürümeye başlamalıdır gibi yaklaşımlar doğal ebeveynlikte kabul edilemez. Bebek belirli dayatmalarla sınırlandırmamalıdır. Önemli olan bebeğin ne istediğidir. Çocuk yetiştirmede kesin doğru diye bir şey yoktur. Bir çocuk için uygun olan bir tutum diğer çocuk için tamamen yanlış olabilir. Doğal ebeveynlikte büyüme süreci doğal akışına bırakılarak bebeğin anne babaya yol göstermesi ve anne babanın bebeğin verdiği sinyalleri doğru şekilde yanıtlaması esastır.

Doğal ebeveynlik prensipleri

parents.com

parents.com

Doğal Ebeveynlik tanımlanırken kavramın anlaşılmasını ve uygulanışını kolaylaştırmak açısından barındırdığı bazı prensipler bulunmaktadır. Bebeğe her durumda bolca sevgiyle ve ona saygı duyarak yaklaşmalısınız. İhtiyaçlarına hassasiyetle cevap verip bebekle temas halinde olmalı ve bebeğe karşı pozitif disiplin uygulamalısınız. Bu bağlamda katı kurallar ve cezalar uygulamak yerine, güven ve sevgi bağını korumaya özen göstererek çocuğa yanlış olan davranışının bir karşılığı olduğunu öğretmek esastır.

Uzman pedagog Adem Güneş Doğal Ebeveynlik adlı kitabında; çocukları ceza ve mükâfat kıskacına almadan, onlara insan olmanın değerini yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu belirtiyor. Kitapta ayrıca çocukların davranışları “öğrenme”sinin değil “edinmesi”nin, bir başkasını taklit ederek değil kendi “irade”sini ortaya koyarak istenen davranışları kazanmasının önemi üzerinde duruluyor.

Bu yaklaşımda kesin yargılar ve kurallar bulunmadığından uygulama ailenin yapısına göre her çocukta farklı bir düzende seyredecektir. Tam da bu sebepten doğal ebeveynlik çocuğun kişisel gelişiminde ve özgün karakterini ortaya çıkarmasında son derece yerinde bir uygulamadır. Önemli olan çocuğunuz doğduğu andan itibaren onun bir birey olduğunu kabul ederek büyüme süreci boyunca sevgi ve saygı bağını sürdürmenizdir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?