hamilelikte-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir-15

Bu Dönemi Huzurla Geçirin: Hamilelikte Mide Bulantısına Ne Sebep Olur, Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Hamilelik sürecinde mide bulantısı sorunu en fazla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Hamile kadınların yüzde sekseni hamilelik sürecinde bulantı sorunlarıyla karşılaşırlar. Bu süreçte görülen mide bulantısının en önemli sebebi olarak hormonlarda yaşanan değişimler gösterilmektedir.

Özellikle BHCG hormonun yükselmesine bağlı olarak mide bulantısı sorunları baş göstermektedir. İkiz ve üçüz gebelik süreçlerinde BHCG hormonu daha fazla artacağı için bu hamilelerde mide bulantısı sorunları diğerlerine göre çok daha yüksektir.

Hamilelik sürecinde yaşanan mide bulantılarının hormonlar dışında diğer sebepleri; kokulara karşı duyarlılıkta artış meydana gelmesi, mide asidinde artış meydana gelmesi, halsizlik, yorgunluk, stres gibi nedenlere de dayanabilir.

Her hamilelikte bulantı sorunları yaşanmamakla birlikte, bulantı sorunlar olan hamilelerin ilk üç aylık süreçte bu sorunları oldukça belirgindir. Üç ayın sonunda düşüşe geçen BHCG hormonuyla birlikte mide bulantı sorunları da kaybolacaktır. Üç aylık zamanı aşan bulantılarda midede herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bulantılar genel itibariyle sabah saatlerinde meydana gelir, bu nedenle hamilelik sürecinde meydana gelen mide bulantıları “morning sickness” yani “sabah hastalığı” olarak isimlendirilmektedir. Hamilelik boyunca meydana gelen mide bulantıları bebek üzerinde zararlı bir etkiye sahip değildir. Anne adayının yemek yiyemiyor olması bebeğin beslenmediği anlamını taşımamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının yaşadığı en büyük sorunların başında mide bulantıları ve kusma gelmektedir. Bu sorunlar her hamilelikte görülmeyeceği gibi hamile olan kadınların yüzde 70 ile 80’inde görülür. Hamilelik sürecinde mide bulantıları genel olarak beşinci hafta itibariyle başlar. Bazı hamile kadınlarda bu süreç daha geç olabilir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman sona erer?

Gebelik sürecinde ortaya çıkan mide bulantısı sorunu üçüncü ayın tamamlanmasıyla birlikte sona erecektir. Bu süreç 12 ile 14’üncü haftalara denk gelir. Gebelerin yüzde onunda ise mide bulantıları bu süreçten sonra da devam eder. Hatta bazı hamileliklerde mide bulantısı sorunu doğuma kadar sürebilir.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

bowflex

bowflex

 • Gebelik süresince anne adayının sakin ve psikolojik bakımdan konforlu koşullarda yaşaması mide bulantısı sorunlarının azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Hamile olan bir kadın yeterli seviyede dinlenip uyumalıdır.
 • Bazı gıdalar hamilelik sürecinde mide bulantısının bastırılabilmesi için anne adayına yardımcıdır. Sabah uyanır uyanmaz bir parça kuru ekmek, kraker, galeta ya da elma yiyerek bir süre uzanmak mide bulantısı yaşanmamasını sağlayabilir.
 • Gün içerisinde sık sık ve az porsiyonlarda yemek yenmelidir. Eğer bu süreçte herhangi bir besin mide bulantısına sebebiyet veriyorsa bu gıdadan geçici olarak uzaklaşmakta fayda vardır. Yağlı ve kızartılmış yemeklerin yenmesi midede bulantı ve ekşime yapabilir.
 • Mide bulantısı ile mücadele etmek için; üzüm, meyve kurusu, yeşil çay, nane, nar, greyfurt, elma, ayçiçeği çekirdeği, salatalık, lahana turşusu, galeta, limon, zencefil, mandalina gibi gıdalardan faydalanılabilir.
 • Tüm bu sayılan uygulamalar hamile bir kadına iyi gelebileceği gibi mide bulantısı sorununu çözmeyebilir. Her kadın kendine özgüdür. Bu sebeple mide bulantısı sorununun çözümü için anne adaylarının farklı yöntemleri ve gıdaları deneyerek kendi çözümlerini üretmeleri en akılcı uygulama olacaktır.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?